Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

V průběhu nemoci nárok na starobní důchod

Od: maci11 odpovědí: 8 změna:

Dobrý den, zajímá mě , jak je to se zamněstnancem, který v průběhu nemoci má nárok na starobní důchod. Pokud zažádá, může součastně brát důchod i nemocenskou 70 dní. To vím, ale nevím jestli počátkem důchodu zase neplatí prvních 14 dní zamněstnavatel a to ve snížené výši? A jak jeto s placením sociáního a zdravotního pojištění v průběhu těch 70 dní?

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar inzinyrka

Váš dotaz je lehce zmatený. Co myslíte tím "počátkem důchodu"? Jste-li zaměstnanec, vždycky platí prvních 14 dní nemoci zaměměstnavatel náhradu mzdy. Jako zaměstnanec-důchodce můžete být krátkodobě nemocný kolikrát chcete, prvních 14 dní se do toho ročního limitu 70 dní výplaty nemocenské dávky nepočítá. Dny nemocí od 15. dne se sčítají a v kalendářním roce Vám OSSZ zaplatí pouze 70 dní dávek.

Jako zaměstnanec na neschopence samozřejmě neplatíte sociální ani zdravotní, protože nemáte žádný příjem, ze kterého by se pojistné platilo.

maci11
hodnocení

Pro upřesnění mého dotazu - zamněstnanec marodí od ledna 2020 , kvůli Covid 19 musí čekat na zákrok. žádal o prodloužení podpůrčí doby . V dubnu mu vznikl nárok na starobní důchod. Teď zpětně si zažádal o starobní důchod ale pořád jěště marodí.Pokud po operaci ukončí pracovní poměr, kdo bude platit sociální a zdravotní po dobu 70 dní , kdy pobíral nemocenskou a zároveň starobní důchod,a jestli těch prvních 14 dnů v v dubnu, kdy mu vznikl nárok na starobní důchod platí zase zamněstnavatel? Děkuji

maci11
hodnocení

V dubnu 2021

V době nemoci není z čeho platit SP ani ZP, není tam započitatelný příjem, jen nemocenská.

Jestliže nemoc pokračuje, žádných 14 dní, které by platil zaměstnavatel, v souvislosti s přiznáním starobního důchodu nenastane. Stále poběží nemocenská, ovšem od data přiznání starobního důchodu už pouze 70 kalendářních dní. Pak, i když bude nemoc trvat, bude nemocenská zastavena, protože při výplatě starobního důchodu déle nenáleží - zaměstnanec je zabezpečen důchodem.

maci11
hodnocení

Děkuji za odpověď. Ještě prosím , pokud má zamněstnanec nevyčerpanou dovolenou, a bude uschopněn v průběhu před vyčerpání 70 dnů nemocenské a nemá ukončený pracovní poměr, mů že jí vybrat a pak ukončit prac. poměr?

V zásadě určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Při ukončení PP a nevyčerpané poměrné části dovolené má zaměstnanec nárok na proplacení této dovolené v poslední mzdě.

maci11
hodnocení

takže jestli tomu dobře rozumím , po ukončení pracovní neschopnosti může nastoupit na dovolenou a po vybrání ukončit pracovní pomě, jelikož ze dravotních důvodů nemůže stávající práci vykonávat.

V podstatě je to možné, jen si dejte pozor na důvod ukončení PP, podívejte se do Zákoníku práce, ať zaměstnance nepřipravíte o odstupné. Zvlášť tento paragraf si pozorně přečtěte celý. Kdyby se zaměstnanec soudil, vyšlo by Vás to zatraceně draho. § 50 ZP určuje výslovně, z jakého důvodu může zaměstnavatel dát výpověď, není tam prostor pro lidovou tvořivost. A taky se mrkněte, jak je to s tou dovolenou, jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel zaměstnanci oznámit, že ho posílá na dovolenou (je to 14 dní).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]