Nejste přihlášen/a.
Jsou dva druhy testů antigenní a PCR. Nejde mi ani tak o princip laboratorního vyšetření, jako o možnostech využití kde to mohu uplatnit.Ten PCR test mi připadá takový vzácnější a není lehké ho zadarmo získat, jak dnes v televizi říkali. Antigenní test je levnější a lehko dostupný téměř všude a dokonce je možnost získat za příplatek mezinárodní v anglickém jazyce. Tady je paradox, že na dovolenou k moři zřejmě neuznávají antigenní testy ani v cizojazyčném překladu, který je též určen na cestování do zahraničí a podmiňují si jen PCR testy, které stojí dosti peněz a zlevňovat se jim moc nechce, jak navrhoval ministr zdravotnictví.Zavání to trochu tady byznysem z těch testů a nechápu proč ten PCR test je nadřazený tomu antigennímu testu, který je méně hodnotný a někde i neakceptovatelný např.po návratu do ČR ze zahraničí, kde zřejmě asi svojí kvalitou výsledků nestačí nebo je nějaký slabší.Pokuď někdo test potřebuje a je problematické ho získat, tak proč druhá strana preferuje ten obtížně sehnatelný a složitý místo toho dostupného a snažšího?Oba druhy testů přece ukáží vysledek pozitivní nebo negativní, nic navíc tam není.
Jak je to s rozdílem v testech "PCR" a "antigení":
PCR test je zaožený na principu polymerasové řetězové reakce (polymerase chain reaction, PCR). Zkoumá se DNA řetězec, zjednodušeno: Hledá se vir, jeho charakteristická DNA (deoxyribonukleová kyselina), je přítomen nebo není? Dělá to poměrně drahý laboratorní strojek a vysoce vyškolená osoba, laik - nelze. Vira v organizmu najde hned, ještě dříve než se začal bránit tvorbou protilátek (ten organizmus).
Antigení test hledá až vytvořené protilátky (antigeny) proti viru. Tj.: Odpověď imunitního systému napadeného organizmu. Jsou jich třídy Ig A, M, G:
Protilátky třídy IgA se mohou se objevit již 3. den, většinou ale až po 5. dni od nástupu příznaků onemocnění.Tyto protilátky jsou charakteristické pro slizniční imunitu, a právě sliznice jsou vstupní branou pro respirační infekce – tedy i SARS-CoV-2.Tyto protilátky vymizí většinou do 20.–30. dne od nástupu příznaků.
Protilátky třídy IgM Objeví se asi po 8–11 dnech od nástupu příznaků onemocnění. Vymizí většinou do 30.–50. dne od nástupu příznaků.
Protilátky třídy IgG Ukazují na prodělanou infekci, po očkování též na odpověď organismu na imunizaci vakcínou. Tvoří se za 2–3 týdny po prvních příznacích onemocnění. Přetrvávají v krvi několik měsíců a ukazují tak nejdéle na prodělanou infekci, celková doba přetrvávání těchto protilátek je předmětem řady současných studií. IgG protilátky jsou přítomny též po očkování.
Kontrolní otázka: Který test je spolehlivější?
Správná odpověď: Oba jsou spolehlivé, ale: každý v "jinou dobu" setkání s problémem.
Toť prosté. Antigenní testy mají poměrně malou spolehlivost, takže ani po negativním testu není zdaleka jisté, že nejste přenašeč viru. V podstatě jsou to testy docela zbytečné, aby se tak říkajíc "vlk nažral a koza zůstala celá". PCR test sice také není 100%, ale jeho spolehlivost je několikanásobně vyšší. A protože je složitější a časově náročnější, je logicky i dražší.
Testy přece nejsou "proti covidu", proti covidu má chránit očkování. Testy zjištuí přítomnost covidu v těle.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.