Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, když dědic nemá adresu a nedá se s ním spojit, jeho část dědictví propadá ve prospěch ostatních dědiců? Jen mě to zajímá. Děkuji.
Myslel jsem, když je někdo bezdomovec a bydlí kde hlavu složí.
Notář většinou dědice dohledá - pokud ne, postupuje podle
NOZ § 1671
(1) Neuplatnil-li dědic dědické právo před soudem ve lhůtě, kterou soud stanoví, nezaniká dědici dědické právo, avšak při projednání pozůstalosti se k němu nepřihlíží. To platí i o dědickém právu neznámého dědice nebo dědici neznámého pobytu, který byl o svém právu vyrozuměn vyhláškou soudu a v určené lhůtě o sobě nedal vědět.
(2) Má-li neznámý dědic nebo dědic neznámého pobytu opatrovníka, nemůže opatrovník učinit prohlášení, že tento dědic dědictví odmítá, nebo že je neodmítá, anebo přijímá.
Sice jsou tam nějaké lhůty, vyvěšení na úřední desce atd., ale obecně platí, že není-li někomu potvrzeno nabytí dědictví, přestože dědicem má být, může se svého práva domáhat i po skončení řízení o pozůstalosti. V lepším případě dohodou dědiců, v tom druhém pak na základě
z. č. 292/2013 Sb. o zvláštních řízeních soudních
§ 189
(2) Tomu, kdo nebyl účastníkem jako dědic v době vydání rozhodnutí o pozůstalosti, nebrání právní moc rozhodnutí o pozůstalosti v tom, aby se svého práva k pozůstalosti domáhal žalobou.
což často může být pro ostatní dědice zajímavé překvapení.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.