Zdravím Vás,mám prosím otázku. Dělám jeden úkol z práva na téma dědická posloupnost a dočetla jsem se, že ve třetí dědické třídě dědí sourozenci zůstavitele a když ne ony, tak i jejich děti. Co se ale děje v případě, že sourozenec děti nemá a nedědí ani on? Na wiki jsem našla jen, že: pokud však sourozenec, který nedědí, žádné děti nemá, přiroste jeho dědický podíl ostatním dědicům. V této dědické třídě dále pak už dělí jen spolužijící osoba. Dědí tedy ona, nebo se přechází potom už do čtvrté dědické třídy? Děkuji za odpověď, doufám, že je dotaz srozumitelný.
@fedex - Co se ale děje v případě, že sourozenec děti nemá a nedědí ani on? Myslíte to tak, že se se dědictví vzdá? Nebo proč by neměl dědit?
Vyjdeme-li z toho, že se bezdětný sourozenec vzdá dědictví, pak se logicky rozdělí mezi ostatní osoby z uvedené třídy = ostatní sourozenci a osoba žijící ve společné domácnosti. Není-li sourozenců, pak dědí jen osoba spolužijící.
Další třídy dědiců přicházejí na řadu až když nedědí ti ze skupiny předchozí - v NOZ § 1635 - 1640 je jasně uvedeno "Nedědí-li..." a taxativně vyjmenováno.
Děkuji za rozsáhlou odpověď. Ano, u toho sourozence jsem měla na mysli, že třeba už nežije, vzdal se dědictví, je dědicky nezpůsobilý apod. Každopádně díky moc, pomohlo. fedex
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.