Nejste přihlášen/a.
Lapidárně řečeno - příčinou je to, že se posloucháte. A pomalá - vědomá složka mozku se pokouší řeč regulovat, i když by měla běžet automatizovaně. Vědomí nemá šanci řídit tak rychlé procesy jako probíhají při produkci řeči.
Všechna řešení jsou o tom, že se odpoutává pozornost od produkce řeči. Soustředěním na dech, posloucháním něčeho jiného, třeba tikání nebo vlastního hlasu, ale zpožděného (Lee efekt).
Ale třeba se ozve odborník. Já si to myslím jenom proto, že jsem se kdysi zabýval počítačovou simulací některých činností mozku.
Podívejte se na film "Králova řeč"o koktavém britském králi. csfd.cz/...
Nezavrhujte zcela psychologickou pomoc. Hned ten první psycholog nemusí pomoci. Můžete najít někoho dalšího, kdo pomůže koktání zmírnit. Existují různé terapeutické přístupy - KBT, Gestalt, Dasein, Satirová, psychodynamické, EFT na emoce zaměřené, Snoezelen prostředí, integrativní propojení několika ...
Vyzkoušejte vícero terapeutických směrů, terapeutů, dobře zvažte věk a pohlaví terapeuta, který by Vám "sedl".
Zdravotní pojišťovny teď nabízí příspěvky na terapie - 7000kč VZP 10 návštěv po 700kč (jednou lze změnit terapeuta, nedoplácí se), ČPZP 5 x 500kč (max doplatek do 700kč), ZP ŠKODA - jednorázově 500kč, ZPMVČR - do 18 let 1500kč, nad 18 let 500kč, RBP, OZP, VoZP --- zatím žádné příspěvky. Odkazy poradte.cz/... Vše může probíhat online z domu. Nemusíte nikam chodit, pokud nechcete. V nabídce seznamu jsou také lékaři MUDr. s psychoterapeutickým výcvikem, někteří psychiatři.
Psychoterapie je také možná zdarma u klinických psychologů (čekací lhůta od 3 do 6 měsíců) přes žádanku od lékaře (např praktického). Bez žádanky se platí (mimo výše uvedené akce zdrav. pojišťoven, které jsou bez žádanky).
Asi pouze psycholog dokáže zjistit příčinu - možná hypnóza?
A na neurologii jste byl vyšetřen? EEG, CT mozku?
Souvisí to s procesem učení. Část dětí kolem třetího roku projde obdobím, kdy se porucha plynulosti řeči projeví. Vyžaduje to od okolí neupozorňovat, neopravovat, odvádět pozornost. Přetrvá většinou u chlapců a snaživých. Po úrazu či těžkém šoku to bude jinak.
To je ovšem jen mé pozorování a má teorie.
Zdravím. Většinou se koktavost objevuje u inteligentních lidí (nemluvím o poruše z šoku, úrazu...), protože myslí rychleji, než mluví. A pokud dítě začne zadrhávat kolem 3 let věku, bývá to skoro vždy z toho, že otec dítěte má obrácený (tedy plusový) "+Rh faktor" krve, a pokud má matka "-Rh faktor", tvoří se protilátky, které vedou k silné poporodní žloutence u dítěte a právě to způsobí tuto poruchu v řeči. Ale projeví se to právě až v určité fázi vývoje – tedy kolem 3 let věku dítěte. Takže si myslím, že to bude váš případ. Většina dětí z toho vyroste během zákl. školy, je-li poškození silnější, zbavují se toho začátkem dospělosti, ojediněle později. Situaci pomáhá vše, co zklidňuje nervy a mozek člověka, škodí opak. Ida
Doplň pár detailů:
Je intenzita koktání stále stejná v různých situacích, domov, kamarádky, škola, povídání si se psem?
Situace rozděl od 1- 10 nejhorší označ 10
Dělají ti větší problém jen nějaká písmena?
Když si jistý v nějaké situaci. Je to lepší?
Stojíš ve frontě na cokoli - přijde na tebe řada ... Je to horší než obvykle?
Jsi sám před zrcadlem, mluvíš si sám se sebou na volné téma ...také koktáš?
Co koordinace dechu a mluvení? Nechybí ti někdy vzduch?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.