Nejste přihlášen/a.
Martine, zadejte si téma náhrada škody zaměstnavateli na google a nabídne se vám tam množství odpovědí. Když je pečlivě proberete, dozvíte se, co se s tím dá podniknout, jak se úspěšně bránit. Zaměstnavatel vám zavinění musí dokázat, ne vás jen obvinit! Můžete zkusit i nějakou bezplatnou právná poradnu /také najdete na internetu resp. na google/. Přeji vám úspěch!
Ještě dodatek k dalším odpovědím, které jsi dostal: Pokud to na tvoji výzvu nazaplatí dobrovolně a okamžitě a dáš to k soudu, tak si vezmi právníka, protože to vyhraješ a platit ho pak bude muset on. Ale nejdřív mu pošli doporučeně s dodejkou předžalobní výzvu /najdeš taky na google a přizpůsobíš případu/. Aspoň 2 týdny před podáním žaloby! Ty, nebo případně právník. Nezapomenout! Jinak bys neměl právo na náhradu svých nákladů /poštovné, soudní poplatek, který ti soud po podání žaloby vyměří, i náklady na právníka, cestovné k soudu i za právníkem/. Informace taky máš na googlu. A máš nárok i na úrok z prodlení od data, kdy výplata měla být vyplacena až do data, kdy peníze skutečně dostaneš. Dělá to skoro 10% p.a. /= úrok ročně/. Kalkulačka je taky na internetu. Ahoj!
Způsob ukončení zaměstnání nemá na vznik škody vliv.
Zaměstnanec odpovídá za obecnou škodu způsobenou zaměstnavateli až do výše 4,5násobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel by s Vámi ale musel škodu projednat, musel by Vám ji prokázat.
Zaměstnavatel Vám ani v případě, že by Vám zavinění škody prokázal, nesmí jednostranně strhnout peníze z výplaty (strhnout může jen zákonné srážky).
Takže zaměstnavatele písemně vyzvěte k vyplacení dlužné mzdy (měl Vám ji vaplatit do konce února) a úroku z prodlení. (Pozor, měla by to být výzva, nikoliv žádost.) K výplatě stanovte přiměřený termín (dejte mu cca 10 až 15 dnů ode dne doručení písemné výzvy. Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.
Pokud zasměstnavatel dlužnou mzdu ve stanoveném termínu nevyplatí, budete ho muset žalovat.
Poznámka k odpovědi @Asd1 > chybný postup řešení škody ani porušení zákoníku práce nevnímám jako pokus o podvod.
@Asd1 >
kde berete jistotu, že jde o "fiktivní škodu"? (Stejně, jako zaměstnavatel musí zaměstnanci prokázat zavinění škody, bylo by dobré o podvodu zaměstnavatele mluvit až v případě prokázání pokusu o podvod.)
Se ho zeptej jestli ti výplatu dá bez kroucení nebo to bude potřeba vymáhat právní cestou + bude to zajímat i inspektorát práce (hrozí mu pokuta až dvě mega
A dej mu písemnou výzvu k zaplacení + pro tebe kopii s potvrzeným převzetím. Kdyby jí nechtěl vzít, tak mu přijde na doručenku a rovnou to rozjedeš i přes inspekci, tak ať si ty ofuky rozmyslí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.