Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Nárok na odstupné má ten zaměstnanec, který dostal výpověď nebo končí pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů, tedy:
- ruší se zaměstnavatel nebo jeho část,
- přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část,
- stane se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
Záleží na tom, jaký důvod uvede zaměstnavatel ve výpovědi ze své strany. Kdyby byl důvod podle § 52 písm. a) až d), měla by Vaše partnerka nárok na odstupné. Kdyby zaměstnavatel uvedl písm. e) (případně další), nárok na odstupné by zaměstnanci nevznikl.
Dá-li výpověď zaměstnanec z jakéhokoliv důvodu, nevznikne nárok na odstupné.
§ 52 písm. d) a e) řeší výpověď pro dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti. Pod písmenem d) se skrývá ztráta z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání (odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku) a pod písm. e) jde o obecnou nemoc či nepracovní úraz, kdy nevzniká nárok na odstupné.
Pro úplnost: Při důvodech pod písmeny a) až c) by Vaší partnerce vznikl nárok na odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrné mzdy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.