Hospodaření v bytovém družstvu

Od: Datum: 04.12.12 15:11 odpovědí: 6 změna: 06.12.12 22:26

Prosím o radu, na jakou instituci se mohu obrátit v případě podezření na špatné hospodaření představenstva bytového družstva? Kontrolní a revizní komise chybí a řadoví členové nemají potuchy jak se s pěnězi nakládá.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cobrak*
Datum: 04.12.12 21:39

Měli jsme stejný problém před rokem. Už to trvalo od roku 2008 a jediný, kdo procházel účty byli mí rodiče a jako jediní řvali, že je to špatně. Předseda družstva si za družstevní peníze (vytunelované) zrekonstruoval byt a samozřejmě ho prodal a odstěhoval se do vily za Prahou, jak si naši mysleli, že se stane. Všem se oči otevřeli až po tom, co se tak stalo, ale to už je pozdě. Všichni se teď jen diví, když v kase chybí několik desítek tisíc a chybí účty, ale to už je pozdě. Myslím, že kdyby naši tenkrát podali žalobu k soudu, tak by se to hnulo. To můžou i teď, ale už je jim to jedno, protože říkají, že když se ti lidé nechali okrást, tak jim není pomoci. Takže podejte žalobu na konkrétního člena představenstva k soudu. Ale zvažte právníky popř. a všechny investice, aby se Vám to neprodražilo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.12.12 22:08
avatar

Pouhé podezření na žalobu nestačí. Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze. Ta by mohla rozhodnout, že oslovíte nějakou auditorskou firmu k provedení auditu hospodaření. Auditor může odhalit chyby v účetnictví nebo také zpronevěru svěřených peněz. Ten druhý případ by už byl na trestní oznámení. Bylo by dobré před schůzí si s těmi, kteří s vámi táhnou za jeden provaz, zajistit si dostatek hlasů, aby usnesení bylo pravoplatné. Pokud má předseda družstva čisté svědomí, jistě se auditu nebude bránit. Počítejte ovšem s tím, že takový audit něco stojí. Na druhé straně vám spoustu peněz může zachránit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.12.12 22:18
avatar

To,že není v družstvu kontrolní a revizní komise,je chyba družstevníků.Hospodaření ve družstvu začíná v domovní samosprávě.Někdy je problém fungující samosprávu zorganizovat,lidi přemýšlejí tak,že co je za dveřmi bytu,je nezajímá.Aůle tam právě začínají ty nedostatky.Pak se diví,že toho nějaký chytrák zneužije.Ona ale nejvyšší pravomoc má v družstvu shromáždění delegátů,tam pak se jedná i o hospodaření a jeho kontrolu.Tam lze vznést kritiku na práci představenstva,odvolat současnou garnituru a navrhnout novou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.12.12 00:15

To je všechno hezká teorie, ale pokud předseda si nechal podepsat pravomoc od ostatních členů představenstva, tak o všem rozhoduje za představenstvo sám, členy družstva má zpracované tak že je drží v jednohlasové přesile na své straně. Zátím sním nehnul nikdo, ani náš advokát. Naše těsná menšina by potřebovala sjednat alespoň minimální pořádek, zvolit alespoň kontorlní revizní komisi ( ke zvolení pořád nedošlo, většina s předsedou to sabotují, protože se jim to nehodí). Ohledně hospodaření, vyúčtování energií, vody atd. jsou jeho počty zvláštní, komunikace s předsedou nulová. Ani zpravomocněnému právnímu zástupci do jeho účetnictví nedal nahlédnout, chtělo by to nějaký audit, kterému by musel vše ukázat. Rozhodně se nechová jako správný hospodář, utratil mnho peněz za věci které měly čas a na ty co jsou nutné a přímo havarijní te´d nezbývají peníze, nevíme co s tím...

Poraďte, co dělat? Na jakou auditorskou firmu se obrátit? Kolik to tak řádově stojí?

Datum: 05.12.12 18:44
avatar

Členská schůze jako nejvyšší orgán družstva ( a nikdo jiný), by měla rozhodnout, do jaké výše může schválit nákupy či opravy předseda, do jaké výše představenstvo a do jaké výše členská schůze. Členská schůze musí také každoročně schvalovat účetní závěrku. Na základě čeho ji schvalujete, když do účetnictví nenahlížíte? V našem družstvu vždy 14 dní před konáním členské schůze (zpravidůa v květnu) vyvěsíme závěrku na nástěnku, každý si ji může pročíst nebo okopírovat, na členské schůzi jsou odpovězeny všechny dotazy. Ptal jsem se také na cenu auditu. Ta samozřejmě závisí na výši obratu. Audit u menšího družstva by měl stát mezi 10 a 20 tisíci Kč. Přesněji by vám to odhadla oslovená auditorská firma. Vybírat byste měli podle místa bydliště a raději nějakou firmu menší. Podívejte se např. sem: http://www.firmy.cz/Banky-a-f…sluzby/Auditorske-spolecnosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 06.12.12 22:26

Účetní uzávěrku schválí předsedova nohsledská nadpoloviční většina na základě toho co přednese, černé na bílém to nikomu neukáže, on si něco vymyslí a zaplatí to z družstevních peněz a už několikrát si to nechal schválit schůzí zpětně, ta nadpoloviční většina chce mít svůj klid, jsou to dost staří důchodci. Jelikož je předseda nevídaný hulvát, tak se jej všichni bojí. Některé jeho akce už řešila policie, ale dokud neteče krev tak se nic neděje.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.