Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer, chtěl bych se Vás zeptat, zda nemátě někdo zkušenosti jaké jsou platy v Belgii, kamarád se mi sveřil, že jeho vzdálená příbuzná pracuje v Belgii v bistru smaží hranolky za 70 000 měsíčně, mám někdy pochopení pro přehánění, ovšem nepřijde mi to reálné, v hrubé mzdě možná, jelikož na finančních stránkách jsem se dozvěděl, že daně v Belgii jaou jedny z nejvyšších v EU, pak jsem se koukal na server Numebo.com a průměrný čistý plat je cca 2100EUR což by těch 70 000 brutto být mohlo. A určitě nejde brát Brussel tam ty platy zvedá hodně sídlo EU.
Nebo jsem možná naivní a zbytečně křivdím, třeba je Belgie nová neobjevená Amerika s nadprůměrným platem a nízkou cenovou hladinou :D
Díky Václav
Liško, daleko víc si pořídí, než u nás. To samé je ve Francii. Tohle tady vtloukali lidem do hlav, že na západě jsou drahé byty, jídlo, energie a tak dál a NENÍ to pravda. Kdybych nebyla tak stará, tak se do Francie vrátím. A v Belgii mám stejně starou kamarádku, chodily jsme spolu do školy a také už je v důchodu. Ta se mi tenkrát strašně divila, že jsem se vrátila domů. No nejsme všichni stejní. Mně se stýskalo, jí ne. Ale ona tam měla přítele a rodinu, já ne. Žila jsem sama se synem, chlapa jsem nechtěla. Tak asi proto. Takže já vím, jak se jim tam žije a kolik za co platí a jaké tam mají potraviny a za kolik a tak dál. Neplatí za nic tolik, co my u nás. Ale jak jsem si teď přečetla všechny příspěvky od lidí, kteří tam nikdy nežili, tak jsem pochopila, že mi stejně nikdo věřit nebude.
Ve Francii už jsem já sice nebyla 15 let, ale mám tam známé z dob, kdy jsem tam ještě žila a píšeme si. Vy ale musíte počítat hlavně s tím, jak vysoký tam mají třeba minimální důchod a jak vysoké tam mají platy. A když jsem tam ještě žila, tak tak vysoké nájemné, jako je dnes v Praze, tenkrát nebylo ani v Paříži. A ani elektřina nebyla tak drahá jako tady. Já tam žila a pracovala, tak to vím. A o jídle, to ani nemluvím. Nejenom že tam takové hnusy neprodávají, ale rozhodně tam jsou zejména v dnešní době potraviny levnější než u nás. A to třeba i v Německu, nebo dokonce v Polsku. Ale souhlasím s tou drahotou mýtného. To si pamatuji, že bylo drahé i tenkrát. Ale to přece nejsou běžné denní výdaje. Třeba já jsem to musela platit jen 4x do roka, když jsem jezdila sem a zpátky na zimní, nebo letní prázdniny do Čech. Ale tam jsou teda ty silnice a dálnice v úplně jiném stavu než u nás. Tenkrát to teda tak bylo, možná, že dneska je to jiné. To se hádat nechci, protože už nemám zkušenosti z dnešní doby.
Tak je to nově objevená Amerika... Oproti nám je tedy plat v průměru cca 2 x vyšší a ceny nájmů, bydlení , lékaře podstatně dražší. Spotřební věci jako potraviny jsou na naše poměry levnější...Známý co odešel z Toyoty v ČR do Toyoty Belgie a jezdil po kontrolách po Evropě včetně Ruska měl plat 3000 EU a jak říkal, mimo jídla co je levné měl pronajmuté obyčejné bydlení a na splátky Toyotu Yaris měl co ekonomicky dělat. Údajně by Belgičen za ty peníze nedělal.
To vše bylo zajímavé, když se u nás dělalo za 3000 Kč, nebo ještě třeba 7000Kč a tam ten plat byl na "západě" třeba 50.000, 60.000,70.000... Ale dnes to již tak markatní není. Když si uděláte svůj stánek u nás a budete valit od rána do večera, tak si na ty peníze taky přijdete... Tak věřit se tomu klidně dá...
Jen pro zajímavost se můžete podívat na mapku převzatou z Týdne, kde jsou průměrné platy a průměrné důchody v různých zemích za rok 2008 (viz text vpravo dole pod mapkou). Řekům by se daly závidět jejich důchody, ale jistě je mají tvrdě odpracované.
Podle mapky byl průměrný plat v Belgii 3391 euro, takže plat 70 000 v korunách by odpovídal asi 2900 euro.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.