Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolik se platí na LDN?

Od: drtikol odpovědí: 8 změna:

Jak to tak vypadá, zanedlouho budeme řešit problém s umístěním v LDN. Kolik se tam asi tak průměrně měsíčně platí a jak dlouho tam dotyčný může být? Pokud je určený nějaký čas pobytu, co se stane, když nemocný nemá kam jít? Domovy důchodců jsou přeplněné a v současné době asi ani nové lidi přijímat nemohou? Máte někdo podobnou zkušenost? Díky za případné odpovědi.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x

Záleží na pojišťovnách, zde stanovisko VZP :

Úhrada pobytu v LDN i dalších lůžkových zdravotnických zařízeních probíhá dle platných legislativních norem a Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče, která je uzavřena mezi VZP a daným zdravotnickým zařízením. Zdravotní péče obecně není nijak časově limitována,pokud jsou přijetí a pobyt v lůžkovém zdravotnickém zařízení prokazatelně indikovány ze zdravotních důvodů. Pak je pobyt kompletně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění bez časového omezení a pojištěnec se na úhradě nijak nepodílí.VZP ČR ovšem kontroluje mimo jiné právě v LDN odůvodněnost a oprávněnost vykazované zdravotní péče, protože je zde větší pravděpodobnost výskytu tzv. sociálních hospitalizací. Tedy těch, které již nemají medicínskou indikaci, ale pacienta není z jiných důvodů možné propustit domů.

Sociální hospitalizace nejsou ze zdravotního pojištění hrazeny. Pokud je při kontrole zjištěno, že zařízení takovou péči vykázalo a pojišťovna ji zaplatila, je požadováno vrácení úhrady.

Za určitých podmínek však pojišťovna hradí zdravotní péči u sociálních pobytů pojištěnců ve zdravotnických zařízeních – zdravotnické zařízení musí ale mít na takou péči dodatek ke své Smlouvě o poskytování a úhradě zdravotní péče. Pokud ho má, pak při skončení zdravotní indikace hospitalizace může pojištěnec zůstat na lůžku LDN, jestliže není možno ho propustit do jeho vlastního sociálního prostředí (tj. především domů) nebo předat do pobytového zařízení sociálních služeb.

U těchto pobytů na tzv. zdravotně sociálním lůžku hradí pojišťovny indikovanou zdravotní péči, péči ošetřovatelskou a rehabilitační včetně léčiv a zdravotnických prostředků předepisovaných na recept či poukaz stejně jako v ambulantním režimu (tzn. pacient platí případné doplatky na léky). Poskytované pobytové sociální služby má zdravotnické zařízení v tomto případě hrazeny z jiných zdrojů než z veřejného zdravotního pojištění, klient se na jejich úhradě podílí částkou až 300 Kč/den a zdravotnickému zařízení náleží i případný klientovi přiznaný příspěvek na péči (I.-IV. stupně).

vzp.cz/...


doplněno 22.12.20 20:56:

@drtikol není zač.

 

pb®
hodnocení

3x
Nepamatuju se kolik se platí, pár stovek denně, každá to má jinak, podívejte se přímo na stránky těch, které připadají v úvahu, budou mít cenník.
LDN je opravdu na 3 měsíce a buď tam člověka svojí péčí zabijí, nebo budete muset hledat jiné zařízení, případně si vezmete dotyčného do domácí péče.

 

lidus*
hodnocení

3x

LDM je na doléčení, neslouží k odložení. U nás max 3 měsíce a hradí ZP nic se neplatí, odesílá lékař oddělení kde se člověk s nemocí, úrazem léčil. Ptejte se obvodního lékaře ale u nás to funguje tak jak píši. Je u toho i rehabilitace hrazená ZP. Zkusit můžete domácí péči, žádat o příspěvek na péči a z toho si platit docházející zdr. sestru a pečovatelku.

LDN se nehradí, je to jako nemocnice, jde ze zdravotního pojištění, ale po 3 měsících se pacienta snaží propustit nebo tlačí na rodinu, aby zařídila DD nebo podobné, protože pojiťovna snižuje za delší pobyty platbu za lůžko. A jen tak na okraj, LDN opravdu jen v největší nouzi. Jsem zdravotník, vím, co říkám.

lidus*

Delino bohužel vám věřím, já tam po úrazu ležela. Nepřeji to nikomu.

 

hodnocení

2x
avatar babajaga

LDN je zdarma, platí to zdravotní pojišťovna. Nemocný tam může pobýt max. 3 měsíce. Je to proto, že je velký přetlak pacientů, zároveň toto zařízení neslouží jako domov důchodců, ale spíš k doléčení pacienta, aby mohl zase doma fungovat. V LDN Vám paní sociální pomůže vyplnit žádanku do domova důchodců. Když je tato podána z LDN, berou na to zřetel a snaží se klienty brzy převzít, aby LDN ulehčili.

Po propuštění z LDN jde pacient buď zpátky domů, nebo do DD. Podle toho, zda to brzy vyřídí.

Měli jsme žádost do DD pro babičku- tchyni podanou asi 5 let, jako případné řešení do budoucna. Až kdyby to bylo horší. Vždycky tak 1 x ročně nám zavolali, zda chceme, když jsme řekli, že to zatím zvládáme, umístili někoho jiného, ale nás vedli v patrnosti dál. Pak babička znenadání padla na nohy a už to nešlo. Toaleta, hygiena...nic nebylo možné. Volala jsem tam, řekli, že nás umístí, jak jen to bude možné. Trvalo to 14 dní a telefon - přijeďte.

Tohle řešení jste si měl včas posichrovat, kdyby něco. A nečekat na poslední chvíli. Ale když požádáte o umístění do DD prostřednictvím LDN, mělo by se to zrychlit.

Protože když si někteří lidé myslí, že LDN je bezplatné odkladiště starých lidí, zavedli ten maximální 3 měsíční pobyt.

Přesto mohu říct, že jsem poznala LDN tak hanebnou po všech stránkách, že bych v podobné skončila nerada. Jinde jsou třeba lepší. Ono je to všechno o lidech. Jaga.

 

liska5
hodnocení

0x

Ona se platí? Dříve teda ne. Jeden čas jen strava. A pobyt tuším, že to bylo do 3 měsíců.

 

drtikol
hodnocení

Andy, moc děkuji za vyčerpávající odpověď.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]