Kolik mám dostat v práci na žl

Od: Datum: 01.12.12 20:12 odpovědí: 23 změna: 05.12.12 13:33

Dobrý den naskytla se mě možnost pracovat u Vietnamky její manžel moc hodný dělám na Žl od 6-18 hodin v PÁTEK,SOBOTU ,NEDĚLU od 6-19 zdá se mě to moc přehnané dnes už jsem jí řekla svoje. pracuji na ŽL za 15000 kč po zaplacení Socialního a zdravotního budu mět 12000 kč je to v pořádku?do toho mám jen jednu 30 minutovou přestávku poradíte děkuji.Peníze se mě líbí potřebuji je ale zas tak se ničit nenechám.Do toho se má otvírat druhá prodejna kde mám být od 5:30 do 19 hodin řekla jsem jí,že to tak nejde že my tu máme jiný zákony pomůžete? děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 01.12.12 20:19

No, obávám se, že když jsi OSVČ, máš jedinou možnost a to najít si novou práci. Tady asi žádný zákon neprosadíš. Podnikatelé běžně dělají jako ty, aby uživili úvěry a rodinu. I když myslím, že za to mají víc peněz, ale to už je zase otázka domluvy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: taktojo
Datum: 01.12.12 20:21

Možná jste nepochopila, že jste podnikatel a ten si vždycky cenu své práce stanovuje sám. Vaši vietnamští přátelé jsou na tom vědomostmi a schopnostmi nesrovnatelně lépe než vy. Když chcete znát nějakou částku, pak vám svěřím, že má standardní cena za hodinu práce je 250 Kč bez DPH.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 01.12.12 20:30
avatar

"macek", hlavně, prosím tě, od letošního roku, je zákon, že nelze vystavit fakturu jen jednomu subjektu. Předpokládám, že jim vystavíš fakturu a oni ti pošlou peníze na účet. Jenže ty potřebuješ vystavit fakturu ještě někomu jinému, to znamená, že, jako OSVČ své podnikání děláš pro více subjektů. Když by došlo na kontrolu u FÚ, tak ti hrozí pokuta. Hrozila by i jemu, protože on se tak vyhýbá zaměstnaneckému poměru. Jenže on řekne, že si myslel, že fakturuješ více subjektům a je z toho venku. Jenže při těch tvých odpracovaných hodinách snad ani nelze pracovat více směry a více směry fakturovat. Snad chápeš, co tady píšu, určitě poradí i další.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.12.12 00:56
avatar

Pt, mýlíte se, takový zákon neexistuje. I OSVČ může fakturovat pouze jednomu zákazníkovi.

Záleží spíše na tom, jakou činnost OSVČ vykonává (zda nejde o skrytou závislou práci), postihuje se Švarc systém. Prodej v provozovnách Vietnamce je právě takovým případem.

"Zaměstnavateli" (objednateli) hrozí pokuta od 250.000 do 10.000.000 Kč, "zaměstnanci" (tazatelce) až 100.000 Kč.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: taktojo
Datum: 02.12.12 01:24

Pt sice moc toho neví, ale odpověď si vymyslí na každou otázku - typický úředník státní správy s místním "titulem" děkan :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 02.12.12 10:13
avatar

"taktojo", to je závist z Vaší strany, že se nevyznáte. Totiž, "podle sebe, soudím tebe".

Já se s "ivzes" vždy domluvím a najdeme východisko, protože je to inteligentní a vzdělaná žena. Narozdíl od Vás, který umí jen kritizovat a hledá rozepře a napadá druhé. Jenže, Vám je těžko cokoli vysvětlovat, jelikož nechápete, jen máte o sobě vysoké mínění. Mně si neberte do huby a své narážky si nechte na doma pro svou matku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 02.12.12 10:05
avatar

"ivzes", vím, že jste člověk, který přesně cituje zákon a hledá literu zákona, to je samozřejmě přesné.

Já přesně popisovala tu skutečnost, která se týká tazatelky:

"Záleží spíše na tom, jakou činnost OSVČ vykonává (zda nejde o skrytou závislou práci), postihuje se Švarc systém.
Prodej v provozovnách Vietnamce je právě takovým případem."

Jenže, lidé neznalí těchto zákonů, kteří nemají potřebné vzdělání v zákoně, mají problém s jeho výkladem, možná také mají problém zákonu porozumět. Snažila jsem se volně tazatelce vysvětlit, že její podnikání není ani tak podnikání a že je postižitelné.

Myslím, že takto někdy postupuje a vysvětluje více rádců, protože chceme tazateli věc přiblížit a proto nepoužijeme přesnou citaci a když ano, tak spíše ještě přiblížíme vysvětlením.

Možná mně zase něco připíšíte, nebo opravíte. Mně to nevadí, já to pochopím, ale snažím se aby pochopila i tazatelka. Díky, pt.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.12.12 15:30
avatar

Pt, máte pravdu v tom, že je důležité, aby odpověď byla tazatelce/li srozumitelná.

Přesto nebo právě proto bych s dovoláním se zákona byla radši opatrnější, aby se pak někdo nedovolával něčeho, nač nemá nárok nebo neexistujícího právního předpisu či normy.

V tom Švarc systému se samozřejmě shodujeme. Přestože to tazatelka výslovně nezmiňuje, je jasné, že jde o Švarc systém: (Pracovní dobu určuje "objednatel", tazatelka práci vykonává osobně na pracovišti "objednatele", podle jeho pokynů...)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: itan71*
Datum: 01.12.12 20:52

@macek za takové peníze ( + hodiny ) bych ani nevstával jako zaměstnanec natož OSVČ ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 01.12.12 21:04

Jaké zákony, jste OSVČ a ten si pracovní dobu stanovuje sám, nejste zamněstnanec ale chováte se tak. Jakou máte mezi sebou smlouvu? Buď řeknete, že dostanete na hodinu tolik a tolik, nebo můžete odejít. Platí nabídka - poptávka. Víte, co to je Švarcsystém?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nosy*
Datum: 01.12.12 23:16

Pozor jedná se o http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_syst%C3%A9m a ten je trestý, od letoška i celkem mastný pokuty.

Jinak si spočítej hodinovou sazbu a uvidíš kolik vyděláš na hodinu... 50Kč už je určitě málo 80Kč by se dalo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: taktojo
Datum: 01.12.12 23:53

80 Kč/hod.? Tak to snad každá podpora v nezaměstnanosti je vyšší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jami*
Datum: 02.12.12 01:05

To byste se divil. Třeba v mekáči dělaj blbísci za 50-60kč na hodinu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 01.12.12 23:47

Na jakou činnost máte vystaven ŽL?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 01:02
avatar

"Práce na ŽL" neexistuje (zákoník práce takový termín nezná) a ŽL je zastaralé označení živnostenského oprávnění.

Pokud byste skutečně poskytovala služby, které by si objednatel nemohl zajistit pracovně právním vztahem, závisela by výše odměny na tom, co byste si s objednatelem sjednala.

Vy však pracujete v tzv. Švarc systému - neposkytujete služby svým jménem a na své náklady, prodáváte v provozovně či provozovnách Vietnamce jeho jménem, používáte jeho pracovní prostory i prostředky.

Tzn., že byste se měli dohodnout a uzavřít pracovní smlouvu. Jinak Vám oběma hrozí pokuty, jež zmiňuji výše.

doplněno 02.12.12 01:02:

Dalším znakem závislé práce je pracovní doba, ani tu si neurčujete sama.

doplněno 02.12.12 01:06:

Informace k Švarc systému

doplněno 03.12.12 16:19:

Vzhledem k tomu, že zde jde o zastřený pracovní poměr doplním další informace z této oblasti:

Stanovená týdenní pracovní doba se liší v závislosti na typu provozu, maximálně však činí 40 hodin týdně. Délka pracovní směny nesmí překročit 12 hodin. Pracujete-li ve dvanáctihodinových směnách, měla byste jich za měsíc odpracovat 15 nebo 16.

Na mzdu je nárok vždy. Za práci v sobotu plus neděli náleží příplatek ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku. Za práci v den státního svátku náleží náhradní volno (nebo příplatek minimálně 100 %). Za práci přesčas náleží příplatek ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku (nebo náhradní volno místo příplatku).

Zaměstnavatel musí zaměstnanci poskytnout nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku na oddech a jídlo, která se nezapočítává do pracovní doby.

___ Sjednaná odměna mi přijde adekvátní. Práce prodavačky v menších obchodech spadá většinou do 3. skupiny prací, u níž činí minimální zaručená mzda 9.800 Kč bez příplatků. Mzda samozřejmě může být sjednána i vyšší. Výše uvedené příplatky se počítají ze zaručené (nebo sjednané) mzdy.

Pro případ, že by se někomu zdála hrubá mzda 9.800 Kč málo, připomínám, že zaměstnanec má na rozdíl od OSVČ nárok na dovolenou (minimálně 4 týdny). Zaměstnanec je automaticky je nemocensky pojištěn, OSVČ pouze v případě, že se k nemocenskému pojištění dobrovolně přihlásí.

___ Vycházím-li z minimální zaručené mzdy prodavačky bez příplatků, vychází mi superhrubá mzda 13.132 Kč měsíčně (čistá po slevě na poplatníka: 8.722 Kč), tedy o 1.868 Kč méně, než máte sjednáno.

Skutečná mzda se samozřejmě bude lišit, protože se do ní promítnou výše uvedené příplatky.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: andrea1*
Datum: 02.12.12 09:35

Tazatelka píše o ŽL, takže je vycházeno z toho, že jej zřejmě ještě má (zůstaly v platnosti do doby prvního výpisu). Nelze, v souvislosti s podnikatelskou činností, se odvolávat na zákoník práce. Tento dokument upravuje pouze vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a nelze jej aplikovat na výkon živnosti. (Zákoník práce Hlava první, § 1, odst. (1) Mezi zaměstnanci a zaměstnavateli vznikají pracovněprávní vztahy.)


Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 02.12.12 10:27
avatar

"andrea1", jsem ráda, že jste na poradně. Máte znalosti a vědomosti, kterými pomáháte tazatelům. Mimoto odhadnete tazatele a dokážete mu problém přiblížit a vysvětlit. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.12 15:36
avatar

Andreo, tazatelka se ptá, "kolik má dostávat za práci na ŽL", což je obrat, který spousta lidí zaměňuje s pracovně právním vztahem.

Proto jsem považovala za důležité upozornit na to, že pojem "práce na ŽL" neexistuje a že neznamená pracovní poměr podle zákoníku práce.

Kromě toho je z dotazu zřejmé, že jde o Švarc systém. Tazatelka by měla mít s Vietnamcem uzavřenu pracovní smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.12 10:29
avatar

No já nevím, ale vy se necháte těmi Vietnamci pěkně odrbávat. Vy jste živnostnice, ale chováte se jako byste byla závislá osoba. Pokud se takto chovají všichni Češi, co pracují v obchodech patřícících Vietnamcům, tak se nedivme, že jim ty obchody vzkvétají a vietnamské děti pak studují prestižní školy v zahraničí. Toto je jasné vykořisťování. Ale asi nemáte na výběr, že. Buď přijmete jejich podmínky, nebo můžete jít, protože na vaše místo najdou hned dalších 10 zájemců. Proč si nezaplatí vietnamské pracovníky? Protože oni by za takové peníze nedělali... na to jsme ji my Češi dobří.

Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: pt®
Datum: 02.12.12 10:39
avatar

"eualie", už nemám bodíky, *palec*. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 03.12.12 05:34

V těch vietnamských obchodech, co jsem zatím viděla, pracují české důchodkyně. Mají to jako přivýdělek k důchodu a skutečně ty odměny, co mi říkaly, jsou do 50,- Kč na hod. Jestli to je nařízení, že vietnamci musí mít v prodejně česky mluvícího prodavače, když sami češky moc nerozumí nebo to je jenom otázka byznysu, nevím. Ty důchodkyně to mají jako přivýdělek a těžko by jinou práci sehnaly. Proto asi přistupují na takovéto odměny. Jedna moje známá tam pracuje a důchod nemá špatný, ale nechce být doma, kde je jí prý dlouhá chvíle. Druhá známá mi tvrdí, že prodává u vietnamců proto, že by neutáhla z důchodu placení nájmu za byt. Až s nimi budu mluvit, tak se jich pro zajímavost zeptám jestli nepracují u vietnamců jako OSVČ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.12 10:50

Uvedený případ krásně demonstruje účinnost kontrolního systému Úřadu inspekce práce a potažmo i Živnostenského úřadu, který ŽL vydal. Pak se Kalousek diví, že má prázdnou státní pokladnu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 05.12.12 13:33

Píšete: "Peníze se mě líbí potřebuji je ale zas tak se ničit nenechám.Do toho se má otvírat druhá prodejna kde mám být od 5:30 do 19 hodin řekla jsem jí,že to tak nejde že my tu máme jiný zákony pomůžete?"

Jak již bylo řečeno výše, jedná se mezi vámi a Vietnamcem o protizákonný postup. Vás trápí hlavně to, že pracujete denně 12 hod. i více a to i ve dnech pracovního klidu. Kdyby jste měla uzavřenu pracovní smlouvu, vztahoval by se na vás zákoník práce podle kterého by se jednalo o práci přesčas. Stanovená pracovní doba je 40 hod. týdně, tj. denně 8 hod. (Nezapočítává se přestávka 30 min.) Dle ZP je možno nařídit zaměstnanci práci přesčas maximálně 8 hod. týdně a 150 hodin ročně, s vaším souhlasem by se pak dal tento limit navýšit maximálně na opět 8 hod. týdně a 416 hod. ročně tj. 52 týdnů. (Lze udělit výjimku.) Mohla by jste tedy pracovat 12 hodin pouze 2x v týdnu, takže by jste za měsíc měla takto dlouhých směn 8 nebo 9. (Pokud by jste si vybírala za přesčasy náhradní volno, nejednalo by se o práci přesčas.) Práce přesčas lze nařídit jen ve výjimečných případech, které jsou rovněž určeny ZP. Dále je stanoveno, že zaměstnanec musí mít v týdnu, zpravidla ve dnech prac. klidu, nepřetržitý odpočinek alespoň 35 hod.. Ještě podotýkám pro vaši informaci, že za práci v sobotu a neděli lze sjednat, podle ZP platného od r. 2012, jakoukoliv výši příplatku, tudíž tento příplatek může být 10%, ale může být i nižší třeba 4%.

Toto může být pro vás vodítkem. (ZP § 90 - 93)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.