Nejste přihlášen/a.
Nárok sice ne, ale za určitých okolností můžete zůstat členem družstva a nájemcem bytu. Vznikne-li totiž jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i jejich společné členství v družstvu. Vy jste převedl družstevní podíl na manželku, vzniklo tedy společné členství v družstvu (vy jste své členství neztratil). Po rozvodu se můžete dohodnout, který z manželů bude výlučným členem a výlučným nájemcem. Pokud se nedohodnete, musí o tom rozhodnout soud.
Jestli jste manželé, tak v případě družstevního bytu, jste oba podílníci, i když je psán na její jméno. Při rozvodu byste se dělili.
Jinak by tomu bylo, kdyby byl byt v osobním vlastnictví. To by pak byl její a vy neměl žádné nároky.
Pokud by se během manželství družstevňák převáděl do osobního vlastnictví, vyjadřovat byste se k tomu měli oba. Byt je pořád družstevní, ne její.
Před manželstvím jsem vlastnil družstevní byt.
Ne, družstevní byt jste nikdy nevlastnil. Družstevní byt je majetkem bytového družstva.
Během manželství jsem ho přepsal na manželku.
Poněvadž jste byt nikdy nevlastnil, nemohl jste ho přepsat.
Pokud jste převedl družstevní podíl na manželku, fakticky jste jej zřejmě daroval. Potom podíl není součástí SJM.
Takže ne, nárok nemáte. Co praví Váš rozvodový právník?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.