Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Autorská práva na youtube 2020

Od: barry17* odpovědí: 1 změna:

Krásný den. Tímto dotazem bych rád zprostředkoval veškeré zásady týkající se YouTube pro všechny tvůrce na jednom místě, aby v tom bylo konečně jasno.
Mám v hlavě spoustu otázek a všude se píše něco jiného, přičemž mi z toho jde ve finále hlava kolem. Zajímá mě:

.

HUDBA
1) Jestliže budu chtít zpracovat video a do něj vložit píseň od známého umělce, jak se vyvarovat postihu za autorská práva? Stačí vložit zdroj do popisu videa?

2) Mohu použít instrumentální verzi? Remix? Tím bych zachoval strukturu původní skladby a zároveň obešel potenciální porušení autorského práva.

3) Je pravda, že mohu použít jen 5 sekund skladby a při delší době očekávat strike? Jak to je?

FOTKY A UKÁZKY (Filmy, seriály, spoty..)
1) Pokud budu točit recenzi, TOP 5 nebo něco podobného a vizuál doplním přímo ukázkou/ trailerem, jde tak učinit? Jak dokázat YouTube, že se jedná o recenzi a že to k tomu zkrátka patří?

2) Co se rozumí pod pojmem ,,vzdělávací materiál"? Mám totiž v hlavě koncept, který je zaměřen na obor, který bych chtěl vynést do širšího publika veřejnosti a bez přímé hudební vložky a ukázek to nebude vypadat tak, jak bych chtěl - co kdyby se mi teda podařilo YouTubu dokázat, že tím ,,vzdělávám"své publikum?

3) Jestliže si stáhnu fotku z webu níže, mohu materiál užívat bez postihu v případě, že přímo do videa vepíšu zdroj? Nebo opět do popisku?

.

Závěrem chci doplnit, že na CZ/SK scéně se v každém videu používají fotky a hudba, a já si jen říkám, jak to ti lidé obchází bez porušování autorských práv. Třeba kanál Krimi Příběhy, Eduard Birke, Wizzory či Pixelorez - jak to, že mohou dělat to, co dělají?

*Dále vím, že existuje Wikipedia commons a CC search ( ccsearch.creativecommons./... ale zde jsou bohužel jen fotografie a ani jich není moc.. ačkoliv mně by to stačit mohlo. Jen zase nevím, zda-li uvést zdroj jak do videa, tak do popisku či jen do popisku a nebo zda-li nemusím původ uvádět vůbec.

Díky všem za veškeré rady, tipy, zkušenosti a doporučení - ušetří mi to spoustu dalšího hledání, nad kterým jsem neúspěšně strávil 3 dny v kuse:)

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
Dobrý den, tohle vše ošetřuje Autorský zákon. Je velmi přísný, i když stále není tak pečlivě dodržován, jako například ve Francii, kde potřebujete k filmování i svolení majitele domu, který byste natáčel v pozadí. Autorským právem se zabývá velice málo právníků, kteří si na tento zákon vůbec troufnou, a tak mnohé autorské organizace si dovolují, co by si podle Autorského zákona vůbec dovolit neměly. 1. HUDBAZapomeňte, že byste někde použil hudbu známého umělce zdarma. Buď by to musel být Váš kamarád, který by Vám poskytl k dílu licenci zdarma, jinak můžete zdarma ještě použít hudbu, kterou nabízí Youtube, a také hudbu jejíž autor je 70 let po smrti. Již rok jsou tedy volné skladby například Vítězslava Nováka. Ale nejsou volné nahrávky, které vznikly rok po jeho smrti. Chcete-li použít nějakou hudbu, musíte oslovit majitele nahrávky (Supraphon či jiná nahrávací společnost) a požádat ji o licenci k použití. Licenci Vám buď během několika měsíců poskytne nebo neposkytne. za úplatu Je dobré přitom zažádat i o svolení účinkujících, v opačném případě musíte žádat INTERGRAM o zajištění svolení účinkujících opět za úplatu a konečně musíte požádat OSA o práva autorů hudby opět za úplatu. Ty tři licence se mohou pohybovat v částkách od 500 Kč za jednu až po několik tisíc Kč. Hudbu zdarma můžete použít pouze pro vlastní vnitřní potřebu. Pokud chcete vystavit dílo na Youtube, počítá se s tím, že byste na tom chtěl vydělat prostřednictvím reklamy, a musíte mít bezpodmínečně licenci. Pokud by se jednalo o zpravodajský šot (vzpomínka na autora nebo interpreta hudby), recenzi nebo kritiku uměleckého díla, vědeckou činnost kolem uměleckého díla, můžete toto dílo citovat, ale vždy musí být upozorněno, že se jedná o citaci, musí být uveden autor díla a zdroj díla. Je dobré o tom vždy informovat Youtube. Někdy proto vyjde levněji si najít autora a interpreta, kteří Vám hudbu napíšou a nahrají. Pozor! Může se stát, že nevědomky použijete hudbu, o které si myslíte, že je volná. První, kdo Vás napadne je Youtube. Na oslavě mých narozenin jsem si chtěl zatančit balet a použil jsem úryvek Čajkovského Labutího jezera z nějaké nahrávky. Pro pobavení přátel jsem to nechal natočit a vystavil na Youtube. První mě napadl Youtube za porušení autorských práv.

youtu.be/... Zatím bez finančního postihu.A zároveň můžete být napaden, že porušujete svá vlastní autorská práva. Natáčím audioknihy a vystavuji úryvky z nich jako propagaci na Youtube. Ale stěžuje si na to jeden z prodejců, který mé nahrávky prodává a opět to schytávám hlavně od Youtube - například zde

youtu.be/... Kdybych tuto ukázku pouze citoval, Autorský zákon bych neporušil.2. FOTKY a UKÁZKY:Vždy je nutné se domluvit s majitelem autorských práv. Pokud je budete porušovat, vždy Vás jako první zablokuje Youtube.Použití fotografií je možné pouze z databází, které to povolují zdarma. Najdete je, když si dáte do Google heslo Fotografie zdarma nebo obrázky zdarma. A je dobré uvést zdroj do popisu fotografie. Nepřeji Vám řešit porušení autorských práv. Pokuty se pohybují mezi 15-25.000 Kč za neoprávněné použití fotorafie. Jedna velká fotobanka na tom dost výrazně vydělává. A právě ne vždy oprávněně. :) Pozor Wikipedia nemusí mít fotografie a obrázky volné k volnému použití, ale například pouze k použití na Wikipedii!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]