Nejste přihlášen/a.
Okamžitě přestaňte platit výživné. Písemně (doporučeným dopisem s dodejkou) kontaktujte syna, že zastavujete platbu výživného k rukám otce. Pokud syn studuje, nechť vám zašle potvrzení o studiu a své číslo účtu.
Mezitím můžete podat návrh k soudu, ten ať běží jak dlouho chce. Doplatit můžete bezproblému vždy. Vždyť ani nyní nevíte kam byste výživné měla posílat. Pokud se syn neozve, není co řešit. Syn má povinnost vás informovat každý rok o studijních výsledcích.
Přesně napsáno, ale dodal bych, že soud bych z mé strany vůbec neotravoval. Pokud by syn neposlal potvrzení o studiu, přestal bych platit a pokud by s tím měl syn problém, ať to dá k soudu on. Jeho povinností je informovat rodiče o studiu.
Existují dvě varianty:
První možná varianta spočívá v ukončení placení výživného vzájemnou dohodou. Ideálně v situaci, kdy rodič s dítětem udržuje dobré vztahy. Může se tak stát například tehdy, kdy dítě rodiči oznámí, že už není nutné, aby mu výživné bylo poskytováno, neboť ukončilo studium a nastoupilo do zaměstnání. Dohoda může být uzavřena i písemně, tady tzv. dohoda o zrušení vyživovací povinnosti. Dohoda nemá předepsány žádné formální náležitosti. Za vhodné se obecně jeví odkázat na poslední rozsudek, kterým bylo výživné stanoveno a dále uvést, k jakému datu bude výživné ukončeno, resp. kdy bude zasláno naposled. Obě smluvní strany dohodu vlastnoručně podepíší.
Může však nastat situace, kdy komunikace mezi rodiči a dítětem není ideální a uzavření dohody lze jen stěží předpokládat. V takovém případě je vhodné podat k soudu návrh na zrušení výživného. Návrh se podává k okresnímu soudu dle trvalého bydliště dítěte a je vhodné jej doplnit relevantními skutečnostmi. Těmi mohou být kupříkladu potvrzení o studiu, doklady o komunikaci s dítětem, poslední rozsudek, kterým bylo výživné stanoveno. Ostatní zjišťuje soud. Návrh je osvobozen od soudních poplatků, což v praxi znamená, že rodič podáním takového návrhu k soudu neriskuje ztrátu financí.
Pokud je syn zletilý, mělo by výživné být posíláno na synův účet, nikoliv na účet bývalého manžela, kterému již nepatří. Platbu výživného na účet bývalého manžela bych ukončila a pokusila se syna kontaktovat a sepsat dohodu. Pochybuji, že by se syn domáhal soudně výživného, pokud je již zaměstnán, jen bych si ještě důkladně ověřila, zda opravdu pracuje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.