Rodičům se nelíbí, že si občas dám alkohol

Od: odpovědí: 39 změna:

Dobrý den,

je mi 19 let a mám rodiče, kteří vždycky úplně vyšilují, když si dám trochu alkoholu. Stačí i přípitek a hnedka jsou jako smyslů zbavení. Říkal jsem jim tak 100x, že to není jejich věc, že o takových věcech si rozhoduji sám, ale oni to pořád nechtějí pochopit. Ano, je to šlechetné, ale není to věc, kterou by mi měli zakazovat a kvůli kterým by se mnou nemluvili třeba týden. Chtěl jsem vás požádat, jestli máte nějaké argumenty, které jim říct, aby to konečně pochopili?

Díky za odpovědi

39 odpovědí na otázku

 

 


7x
avatar kapkanadeje

Dobrý den. Řekněte jim, že už nejste malý kluk, jste dospělý a že se o Vás nemusí v tomto směru obávat. Jejich názor, že respektujete a oni by měli respektovat zase ten Váš.


Děkuji za odpověď

 


4x

Pokud žiješ pod jednou střechou s rodiči, musíš přijímat jejich pravidla. Jsi plnoletý, nic ti nebrání se osamostatnit a nikomu nemusíš zdůvodňovat své příležitostné pití.

Nemáte v rodině alkoholika? Rodiče také mohou mít panický strach, že dopadnete jako xxx.


Sice žiju pod jednou střechou, ale nikdy jsem doma nepil a nikdy jsem nepřišel opilý.

Alkoholika sice nemáme, ale táta si dá za den třeba 2 piva (k obědu a večeři) a 1-2 panáky večer k televizi, ale myslím si, že to není alkoholismus.

Pokud je to pravidelné, tak podle odborníků je to závislost.

Závislost to bude, když bez toho piva a panáka nebude moc žít

 


3x
avatar magdon

Jestli Váš otec pije denně 2 piva a 2 panáky a nemůže bez toho být, tak je na alkoholu závislý. Není to sice nic velkého, ale závislost to je. Třeba si to uvědomuje a nechce, aby se stal závislák i z Vás. Ona je totiž mezi těmi 2 pivy a 2 panáky denně a vážným alkoholizmem velice tenká hranice, kterou ne každý zvládne.

 

 


2x

Pořád jsi jejich dítě. A taky, oni Tě hodně znají a třeba právě proto Ti nevěří, že zůstaneš jen u ojedinělého přípitku..

Vzpomeň si na tuto situaci, až sám budeš mít syna.

 


2x
avatar babkazov

Já si myslím, že jak to stavíte, to není dobře. Jakože rodičům do toho nic není. To fakt není dobrý argument a ani dobrý postoj. Mnohem lepší by bylo, kdybyste je zklidnil tak, že je přesvědíte, že vám mohou věřit, že znáte míru a že víte, že ožrala není nic fajn pro nikoho. Že alkoholik z vás nebude, nebudete dělat ostudu ani jim, ani rodině a později ani své ženě. Že máte rozum a víte, jak by měl váš život vypadat. S alkoholem a alkoholiky rozhodně ne. Že od života chcete mnohem vís, než opici, že máte rád kontrolu nad sebou. *hej* A tohle vám přeji z celého srdce.


Děkuji za odpověď

 


1x

Z jakého důvodu piješ? Mi je hodně víc než tobě a ještě jsem nezačala, kup si nealkoholické pivo a je...nedráždí kobru vodou nohou...


Napiju se třeba na plese nebo když jsem na něčích narozeninách.

 


1x
avatar kepler

Možná to ani tvoji rodiče nevédí, ale podle poznatků odborníků jsou právě teen´s nejvíce náchylní na vznik alkoholové závislosti. Takže brzdi. Znám i jednu oběť z povolání -18tiletou barmanku, která se během jednoho roku propila na léčebnu v Kroměříži.Tví rodiče to s tebou myslí dobře, zbytek je na tobě.


Vím, že to se mnou myslí dobře, ale přijde mi to blbé. Co se týče pití, tak se napiju párkrát do roka, toť vše

Tak to ještě není tak zlé.

 


1x
U nás je to naopak Mě bude 19 za půl roku a nepiji vůbec. I u přípitků s rodinou mám něco nealkoholickýho a rodiče mi vždy nabízí alkohol.

 


0x
avatar elisa24

Proč před nimi musíš pít? Nechutná Ti třeba džus víc? Píšeš, že piješ jen příležitostně. Asi Tě to štve z jen z principu. Kdyby sis před rodiči dal nealko, máš po problému. Když jsi někde bez nich, tak si skleničku dej. Hlavně se neopij. Já to mám naopak, mě příbuzní říkají, že už mi bylo osmnáct, proč si také nedám, ale nevím, proč bych měla pít něco, co mi nechutná jen proto, že jsem plnoletá.


Před nimi jsem pil jen jednou- byl to přípitek na maturitním plese, jinak nikdy.

Píšeš, že vždycky úplně vyšilují, takže to bylo jen jednou - na maturitním plese? Nebo odněkud přijdeš a říkáš jim, že jsi měl alkohol?


No, někdy, když se vrátím z nějaké akce (plesu, narozenin, diskotéky...), tak se někdy zeptají a já se jim přiznám, že sem měl třeba pivo. Pořád lepší než lhát.

 


0x

Argument?... "smiřte se s tím...piju..měli jste 18let na výchovu...teď se starejte o svý":) je to ostré...ale v určitých momentech je to třeba..


Díky za odpověď, ale jsem vychovaný tak, abych jim tohle neříkal :D

to sice chápu...ale tady je pointa taková, že v tomto věkovém období musíš slušně, avšak důrazně rodiče postavit do situace, že nejsi děcko, ale dospělý člověk...a že jejich komandování nebo požadavky nemusí být vždy splněny...do té doby s tebou budou cloumat;)

Mně plnoletý syn bydlící u mne, kterého navíc živím říci, že se mám starat o svoje věci, tak by asi šel z domu, pokud by neuspěla domluva a hlavně OMLUVA.

 


0x

Osamostatni se !

Já jsem měla také kdysi už od 15 let pořád dohadování s rodiči, sice ne kvůli alkoholu, ale kvůli spoustě jiných věcí. Jakmile jsem odmaturovala, našla jsem si práci v jiném, vzdáleném městě, zařídila bydlení - tenkrát to byla nejdříve ubytovna. Stala jsem se svou paní a naučila se být doopravdy samostatná. Vzpomeň na pohádky - chodili na zkušenou do světa s ranečkem buchet.

Případnou VŠ lze vystudovat dálkově při zaměstnání. Mladí dnes bydlívají ve sdíleném bytě, vyjde to tak výrazně levněji a zvládne to tak finančně i ten, kdo má zpočátku v zaměstnání nízkou mzdu.

Párkrát si možná nabiješ čumec, každou chybu uděláš pouze jednou, pak už budeš vědět, co nedělat. Říkají se tomu zkušenosti. Vyzraješ ke skutečné odpovědnosti za svůj vlastní život a naučíš se rozhodovat, prostě uděláš pro sebe to nejlepší v životě. A časem zaregistruješ, jak se promění i vztah s rodiči. Začnou tě brát totiž jako doopravdy dospělého. Sice tě asi bude při každé tvé návštěvě doma máma čekat s tvým nejoblíbenějším jídlem a bude se na všechno vyptávat, ale bude to úplně jiná atmosféra. S tátou to bude podobné, ocení, že ses postavil na vlastní nohy. Budou hrdí, že dokážeš obstát bez jejich pomoci a ochranných křídel.

Takto si doma stále jejich dítětem, sice velkým a oficiálně plnoletým, ale pořád se o něj strachují a snaží se mu zametat cestičku. Třeba i tím, že ho odrazují od každé kapky alkoholu. A budou to dělat dál. Vidí totiž, že se jejich mládě ještě neodhodlalo vylétnout z hnízda. Tak je to nedospělé mládě, i kdyby mu bylo třeba už 30 let, pořád budou mít tendence ochraňovat ho od všech špatností.

Jestli se na to z nějakého vážného důvodu necítíš a chceš dál bydlet u rodičů, tak dodržuj jejich pravidla. Žádné argumenty je nepřesvědčí o tom, že jsi skutečně dospěl, pokud jsi nějakým způsobem na nich závislý.


No, já jdu teďka na VŠ a budu na koleji, takže budu mít takové částečné osamostatnění. Budou mě ale stále sponzorovat, takže předpokládám, že stále budu muset ctít jejich pravidla.

Tak je celkem jasné, budou tě ještě tak 5 let na VŠ finančně podporovat, proto možná tak citlivě reagují na ten alkohol. Zejména ve spojitosti s tím, že budeš přes týden bydlet na koleji, tak se obávají, aby tě druzí nesvedli třeba na alkoholové dýchánky místo učení a ty kvůli tomu nestíhal zkoušky, přerušil či nedodělal školu atd.

Budou do tebe stále investovat, místo toho, aby si peníze užili nebo odložili na důchod. Oni to do tebe investují rádi, aby ti zajistili velmi dobrý start (vzdělání) do života. Ne všichni rodiče jsou toho z finančních důvodů schopni, někteří prostě vydělávají málo, mají omezenou pracovní schopnost chronickou nemocí nebo mají jiné omezení, žijí v oblasti, kde je málo práce a nízké výdělky. Pokud tví rodiče nemají opravdu nadstandardní příjmy, je pro ně finanční zatížení také nelehké, tím více lpějí na tom, aby ses nezapletl s něčím, co by mělo na studium negativní vliv.

Takže ano, pokud budeš od nich přijímat finanční podporu, dodržuj jejich pravidla. I když asi občas nějaký ten flám na koleji nebo v klubech proběhne, tak s tím se jim nesvěřuj. Ale uč se a zkoušky slož v prvních termínech. Budou vidět, že jsi odpovědný a zároveň budeš mít delší prázdniny bez učení a můžeš si vydělat penízky na ty občasné flámy a na pěkné oblečení. Pak se zase změní jejich postoj k tobě, když uvidí, že ač bez stálého dohledu, zvládáš své povinnosti a jsi odpovědný. Jednou budeš na jejich místě a budeš takto přemýšlet o budoucnosti svého čerstvě dospělého dítěte... měj s nimi trpělivost. A buď cílevědomý, abys uspěl ve škole i v životě.


Dobře, děkuji za odpověď

 


0x

Vyšilují, protože mají o vás strach. Třeba vědí, proč to dělají. Možná, že za jediný přípitek by s vámi nemluvili celý týden.. Nějaké domluvy, jako že jste dospělý, nebudou fungovat. Dokud budete bydlet pod jejich střechou a být na nich závislý, budete v jejich očích stále jejich dítě. Mají vás rádi a dbají o vás, jako každý rodič. Jestli je tedy nechcete trápit, a udělat jim radost, dejte si před nimi jako přípitek dětské Rychlé špunty.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]