Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědický podvod?

Od: vambera odpovědí: 7 změna:

Můj otec daroval (podepsal Darovací smlouvu) těsně před smrtí svůj byt nejmladšímu z nás tří bratrů, který mu namluvil, že jinak by byla příliš vysoká dědická daň. Otec nás pak všechny tři svolal a spravil nás o tom s tím, že se po jeho smrti máme o peníze za byt rozdělit.

Krátce po otcově smrti nejmladší bratr byt prodal za téměř 2 mil. Kč, ovšem nám tvrdí, že nemáme na nic nárok, protože byt byl jeho.

OTÁZKA:

Máme v tomto případě ze zákona nárok na poměrnou číst z peněz za byt? Myslíme si, že se nejmladší bratr obohatil na náš úkor, protože nikoho z nás otec před svou smrtí nevydědil. A pokud víme, žádná závěť otcem sepsána nebyla.

Díky za případné odpovědi!

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vilik*
02.08.20 11:15
hodnocení

9x
Nemáte.

 

hodnocení

5x

Hm, tak z toho nic nebude. Váš otec se rozhodl dát byt jednomu a doufal, že ostatním pak něco vyplatí. Jenže není to právně podloženo a z právního hlediska byl byt jenom toho jednoho, protože člověk před smrtí může dát majetek komu chce. V příbuzenstvu jsme měli podobný případ. Matka napsala na nejmladší dceru barák i s pozemky - aby tam mohla dožít a dcera slíbila, že pak dá sestře a bratrovi - tenkrát - 200 tisíc. Hm. Baba umřela, ti dva nic nedostali a právník jim řekl, že teda nic. Chabou útěchou těm 2 bylo, že pak stejně ta nezdárná sestra o vše přišla, protože její dcera si našla nějakého ..., který vše prohrál a probendil v drogách.

 

hodnocení

3x
avatar kimba

Tento případ jste měli uplatnit v dědickém řízení jako započtení daru na dědický podíl. O příslušnou částku mohla být snížena výše majetku děděného obdarovaným ve prospěch zbývajících bratrů. mesec.cz/...

 

re4zon
hodnocení

2x
Pokud to co rikate muzete nejak podlozit, muzete platnost darovaci smlouvy napadnout u soudu. Doporucuju zajit za pravnikem.

 

hnvx
hodnocení

2x
Máte smůlu. Stalo se nám v rodině úplně to samé. Syn nalhal otci, že svého sourozence vyplatí a byla to lež. Po smrti otce od něj druhý potomek neviděl ani korunu.

 

hodnocení

2x

@vambera - Máme v tomto případě ze zákona nárok na poměrnou číst z peněz za byt?
Nemáte - darovací smlouvu už teď těžko zpochybníte. Jak bylo uvedeno, mohla by v dědickém řízení přicházet v úvahu možnost započtení

NOZ § 1658

Započtení na povinný díl nebo na dědický podíl nezakládá povinnost něco vydat, ledaže se jedná o případ uvedený v § 2072.

ale ani v tom případě byste neměli nárok na peníze z prodeje, pouze by se snížil bratrův dědický podíl nebo by nedědil vůbec.

 

hm*
hodnocení

2x

Nejmladší bratr měl, ohledně poplatku notářovi (ne dědické daně), pravdu, za byt v hodnotě 2 mil. by se opravdu platilo dost. Ovšem otec udělal chybu (nebo spíš neodhadl budoucnost), že byt daroval jen jemu. Počítalo-li se s prodejem bytu po jeho smrti, bylo lepší ho darovat vám všem.

Darovací smlouvu možná šlo při dědickém řízení napadnout, ale to jste neudělali.

Těžko můžete nárokovat nějaké peníze, když nejmladší bratr prodá část svého majetku (byt skutečně jeho byl, dostal ho darem a nikdy to nikdo nezpochybnil).

O nějaké vydědění apod. se určitě nejedná, protože po smrti otce (bez závěti) jste určitě rovným dílem dědili veškerý jeho (aktuální) majetek. Tak, jak to podle zákona má být.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]