Jak se dělí majetek

Od: ® odpovědí: 10 změna:

Dobrý den,jsem již delší dobu rozvedený,děti mám dvě už dospělé a chystám se znova oženit. Mám poměrně velký majetek - nemovitoati a hotovost na učtu.(něco po rodičích a o něco jsem nahromadil sám). Na co má nárok moje budoucí žena a na co děti? kdyby se mi nečekaně něco stalo. Děkuji za odpovědi.

10 odpovědí na otázku

 

 


3x

Proboha nežeňte se do průšvihu, žijte na psí knížku !

Nové ženě můžete zajistit právo na dožití, aby se jí neprodal barák pod nohama a nestala se bezdomovcem. A až po její smrti by si děti dům rozdělily.

 


3x

@jirkajc - Na co má nárok moje budoucí žena a na co děti? kdyby se mi nečekaně něco stalo.
Budu vycházet ze zákonného režimu, tedy neberu v úvahu předmanželskou smlouvu, zúžení SJM, rozdělené jmění apod. Vaše paní by měla v každém případě nárok na polovinu SJM získaného za dobu trvání maželství, včetně

NOZ § 709

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

tedy ve vašem případě výnosů z nemovitostí a úroků uložených peněz.

Je to tak,že co jsem nabyl před manželstvím,tak je mojich dětí,nebo je to jinak?
Je to jinak - pokud byste nesepsal závěť, dědilo by se podle

§ 1635 První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

a to veškerý váš majetek.

 


2x

Zatím na nic, protože to není tvoje žena. Doporučuji uzavřít předmanželskou smlouvu, ve které se majetkové poměry a případné vyrovnání ujasní.


doplněno 31.07.20 23:49:

@jirkajc: Veškeré informace k tomu, na co se ptáš, najdeš v Občanském zákoníku (z. č. 89/2012Sb.), Hlava III., §§1475-1720.

 


2x
avatar stir
Budou dědit všichni stejným dílem, pokud nechceš jinak.

 


1x

Chce dobrého notáře a ten vám sepíše

- předmanželskou smlouvu

- zúžení společného majetku (nabytého v novém manželství)

- závěť

Pak můžete být v klidu.

Z dotazu ale nevyplývá, že by chtěl stávající majetek rozdělit jen mezi děti. Třeba myslí u na svou budoucí ženu, aby neskončila pod mostem.

 


Myslel jsem to tak,když by se mi po svatbě něco stalo,třeba za rok,nebo za 5 let? Předmanželské smlouvě jsem neuvažoval.Je to tak,že co jsem nabyl před manželstvím,tak je mojich dětí,nebo je to jinak?

Je to jinak, viz nahoře.

Pokud nenapíšeš závěť, tak v případě úmrtí, budou dědit všechny tvoje děti, případně společně děti a manželka všichni stejným dílem majetek který jsi měl před svatbou. Co se týče majetku získaného po svatbě tak je princip stejný, jen se bude dělit pouze polovina tohoto majetku. Ta druhá polovina je totiž manželky, vlastně již vdovy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]