Zubní kaz

Od: ® odpovědí: 27 změna:
avatar elisa24

Dobrý den, mám černou tečku na zubu. Nebolí to. Vezme mě zastupující zubařka, když má moje dovolenou (dětská), nebo to není akutní? Co s tím bude dělat? Může mi to udělat nějak provizorně a objednat mě za delší dobu znova? To to vyvrtá a dá tam bílou plombu? Děkuji

27 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar magdon

Zavolejte zastupující zubařce, když nebude mít moc práce (což není pravděpodobné), určitě Vás vezme. Ale opravovat to provizorně nemá smysl. Pokud je to skutečně kaz ve stádiu černé tečky, klidně to ještě pár dní vydrží. Ani Vaše zubařka Vás asi nevezme hned, když to není akutní a nebolí to. Ojednejte se ihnet po jejím návratu z dovolené.


Nevím, kdo jí zastupuje, na internetu to není, budu se tam muset jít v pátek podívat. Má zubařka má dovolenou měsíc. Já pak mám měsíc praxi a nebudu tady. A to pak už ten zub bude navždy zlobit a kazit se?

 


2x

Když to nebolí, není to akutní. Kaz se prodírá k nervu i roky. Nicméně doporučuji se spojit se zastupující zubařkou/sestrou, aby vás objednala na prohlídku k vaší zubařce, protože čekací doba bývá i několik měsíců.

A vy jste nikdy neměla kaz, že nevíte, co s tím bude dělat? Menší kaz zaplní rovnou, provizorní výplně se dneska téměř nepoužívají.


Děkuji. Neměla jsem nikdy kaz.

Třeba to ani kaz není, může to být jen zubní kámen nebo pigment.


Nikdy jsem si toho nevšimla, pigment se může objevit? Je to ale černé, to zubní kámen není.

 


2x
Hlavně máte nárok na preventivní prohlídky 2x za jeden rok. Když budete chodit pravidelně, vyhnete se mnoha budoucím potížím.
Můžete se zkusit zeptat zastupující zubařky, zda vás vezme. Když ne, tak si rezervujte termín u vaší zubařky na dobu, kdy budete moci přijít. Čekací lhůty bývají několik měsíců, pokud to není akutní stav.

Vždycky jsem chodila na preventivní prohlídky 2x za rok. Měla jsem jít v březnu, ale měla zavřeno kvůli koronaviru, když se opatření uvolnila, maminka chtěla, abych ještě pár týdnů počkala. Pak si zubařka vzala dovolenou.

 


2x
avatar bimbam

Pokud chcete mít jistotu, jak to s maličkým nebolavým kazem vypadá a jak průměrně rychle se to zhoršuje, navštivte stomatologickou pohotovost. Ta bývá o víkendech v každém okrese. Většinou se informace zveřejňují v městských zpravodajích, ale jistě se dá najít i hledáním na internetu. Zkuste zadat "stomatologická pohotovost okres X". Ordinační hodiny bývají jen dopoledne, platí se poplatek 90 Kč. Platí se jistě i za pouhou konzultaci. Není vyloučeno, se že lékař bude divit a možná Vám vyčte i zdržování. Ale to už je na Vašem zvážení .

 


2x

Je, maličký kaz, taková prkotina! Neřešit, pokud neboli, měsíc to klidně počká.Jen si dej pozor,kdybys měla už 18,pak většinou zubaři nechtějí pracovat na pojišťovnu, zkrátka bude požadovat úhradu za plombu, mne stojí 1400,bez umrtvení ,injekce stojí další 300.Samozrejme to zdarma být může, jsou zubaři pracující na pojišťovnu, aby mne někdo nechytal za slovíčko.Ale většina si ráda nechá zaplatit za každou kravinu.Jinak existuje gel na zatáhnutí malých kazu ,stojí do 200,mohl by pomocí, mineralizuje zub, který se zatáhne, pokud se jedná o prkotinu.

Elmex želé je název gelu proti zubnímu kazu a na podporu zubů.

Už mi bylo 18. Zubařka si mě tam nechala, říkala jsem si, že je to asi proto, že jsem vždycky byla hotová za 2 minuty. Teď se mě asi zbaví, když je problém... Jak se pozná, že je kaz dostatečně malý na ten gel? Uvnitř toho zubu může být kdo ví co, ne?

Tohle? Nebo to je asi jen prevence.

Pokud to nebolí tak to ještě klidně počká.
Dopředu bílá plomba, tu jsem teď platil 1500, dozadu za 100. Injekce na vrtání je zcela zbytečná.

 


2x
avatar anzionka

Zubní kaz nebývá černý, takových černých teček na zubech mám a nemám ani jeden kaz. Klidně se tam objeví, pak zase zmizí. Takže bych být tebou nepanikařila, jen to čas od času sledovala, jestli ten zub nebolí a bylo by.


Jak vypadá normální zubní kaz? Na google jsou jen extrémy.

Zubní kaz a kór v počátcích nevypadá skoro nijak, právě. Když nepočítáme takové ty už fest rozpadající se zuby. Jakože asi první, co člověka na kaz upozorní, i v počátku, je například bolest, citlivost nebo zvláštní pocit, co tak vím z okolí. Já sama žádný kaz nemám, ale spoustu těchto pigmentů ano, také mě ze začátku děsily, ale pak jsem si zvykla.


Dobře, děkuji, tak to bude asi pigment. Takže to půjdu jen na kontrolu, až se paní zubařka vrátí z dovolené.

 


2x
avatar inzinyrka

Nepanikařte, je to s největší pravděpodobností jen pigment. Zcela jistě to není akutní.


Dobře, děkuji a pigment se objeví jen z ničeho nic? Dřív jsem si toho nevšimla, nebylo to tam.

Spíš to je tak, že sis toho dříve nevšímala, a teď máš pocit, že je tam z ničeho nic. Pamatuji se na pocit, kdy jsem si na jednom divadelním představení všimla, že se mi prořezávají osmičky. Z ničeho nic to nebylo, ale jak jsem na to zaměřila pozornost, měla jsem pocit, že ještě včera se neprořezávali a chtěla jsem s tím taky hned letět k zubařce.


Děkuji. Asi ano. Jak si psala s těma osmičkami, tak mi teď došlo, že mi kdysi připadalo, že se mi dole začaly prořezávat a teď tam nejsou. Asi jsem si to spletla s horním patrem.

 

 


2x
Kupte si Elmex želé. Kdyby to byl kaz, gel může zpomalit růst kazu.
Chodíte též na dentální hygienu? Ideálně 2x ročně. Dentální hygienicka by vám též přesně řekla, co to je. Důkladně vyčistí všechny pigmenty a zubní kámen. Ukáže případné kazy, poradí velikost mezizubních kartáčků a vylepší stav dásní.
Dentální hygienu považuji za prevenci pro zuby a dásně, aby měl zubař co nejméně práce a ušetřily se peníze za opravy. Hygienistka se sice platí, ale vyjde podstatně levněji než opravy zubů. Zhruba 1000kc návštěva i s novými mezizubními kartacky.

Děkuji, na dentální hygieně jsem nikdy nebyla. Objednám se tam a gel také zkusím.

Dentální hygiena je nutná , to ano, ale ne pro ty,,kdo má skvělé zuby! Je to zbytečnost, pokud bych měla takové zuby,zcela zdravé, já bych tam nešla, kdybyste měla problém , měla byste kaz dávno. Ale jestli chcete peníze házet z okna, jak je libo...


Asi by se mi hodila. Možná mám trochu zubní kámen mezi dvěma mezerami spodních zubů. Před pár lety jsem se zubařky ptala, co to je, čekala jsem, že mě pošle na tu ústní hygienu jako poslala bráchu se zubním kamenem, ale řekla, že to nic není a neposlala mě tam.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]