Osobni ohodnocení - počítá se právně jako bonus?

Od: odpovědí: 3 změna:

Kdyz napisu, ze muj plat je 15 tisíc čistého, je to právně "správně", když k tomu dostávám osobní ohodnocení které činí 2 tisíce?

3 odpovědi na otázku

 

 


4x
avatar inzinyrka

Vaše čistá mzda je včetně osobního ohodnocení - po zdanění a odvodu SP a ZP. Nečeká se, že si z hrubé mzdy budete odečítat všelijaké složky mzdy a zbytek danit a odečítat SP a ZP, abyste někomu mohl sdělit svoji čistou mzdu bez bonusů.

Ledaže by to bylo jenom něco jako osobní ohodnocení, které dostáváte ve výši 2000 na ruku a neví o tom ani mzdová účetní. O tom bych se radši nešířila.

Otázka je, kam to máte napsat, kdo Vás ten údaj chce a k jakému účelu má sloužit. Spousty potvrzení o příjmu vydává a potvrzuje mzdová účetní - pro banky kvůli půjčkám, pro ÚP kvůli sociálním dávkám apod. Tady bych vůbec nedoporučovala si něco snad potvrzovat sám a odečítat nějaké složky.

Pokud si hledáte jiného zaměstnavatele a ten chce, abyste mu sdělil, kolik berete čistého (podle mě je to naprosto nerelevantní údaj, když k němu neuvádíte, že máte např. sráženou insolvenci), i tak bych použila číslici z výplatní pásky z kolonky "čistá mzda".

 


0x
Napisu kam?

 


0x

Tak jedna varianta je říkat třeba základní (jistý) plat a celkový plat... Ale obvykle, pokud to není zrovna pro banku se vždy pro porovnání používá výraz hrubá mzda (plat)... Aby to šlo porovnat, neboť všichni nemají stejné podmínky (úleva na děti atd.).

Jinak samozřejmě běžné lidi zajímá co dostanou na ruku, ale solidní zaměstnavatel v inzerátech udává vždy hrubou mzdu... Občas se objeví i inzerát se mzdou čistou a působí to tak, že zaměstnavatel není asi takový nějaký solidní...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]