Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zákaz činnosti shodné s pracovnim zařazením

Od: pavelv38 odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,
rád bych se optal zda může zaměstnavatel zaměstnanci zakázat činnost v konkurenční firmě ačkoliv ji již jednou písemně povolil?
Pracovní úvazek u zaměstnavatele je 100%, u konkurenční firmy pouze dle potřeby. Zaměstnavatel již v dřívějšku dal pisemný souhlas k vykonavani shodné činnosti v této firmě. Nastala ovšem situace že došlo k střetu zájmů a nyní chce tuto činnost zakázat. Do této doby vše bylo bez jakýchkoliv problémů.
Děkuji za odpověď
Pavel

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

8976*
hodnocení

0x

záleží zda máte podepsánu v pracovní smlouvě tzv. konkurenční doložku , pokud ano máte dvě možnosti :

- poradte se s právníkem na Úřadě prace, nebo se soukromým advokátem zaměřeným na pracovní právo , dále existují stránka kde se bezplatně radí v pracovním právu - nejsem u svého PC - ale mám dojem že je to něco v souvislosti s BOZP hledejte...

- pokud bylo povoleno a nyní nebylo zakázáno a vám prokazatelně doručeno - pokračujte dále...

Podle vašeho popisu vypadá, že jde o válku mezi dvěma firmami které byly bud jednou a došlo k rozdělení...nebo dříve spolupráce a nyní nespolupráce - v každém případě to budete vy kdo narazí...pokud si to neošetříte...hezký den...

Tady nejde o konkurenční doložku, ta se týká doby PO SKONČENÍ zaměstnání.

Tady jde o par. 304 zákoníku práce, a ten je dle mého zcela jasný:

§ 304
(1)

Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(2)

Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.

pavelv38
hodnocení

Děkuji za odpověď,

jestli jsem to tedy pochopil dobre tak nemam šanci pokud mi zaměstnavatel dá na vědomí svůj nesouhlas písemně.

Pracuji jako záchranář (u Záchranné služby) a mimo svoji pracovní dobu si ještě vydělavám příležitostně (na dohodu) u firmy která provádi sekundární převozy pacientů.Bohužel nastala situace kdy dochází z našeho hlediska jen k vyplňování tzv. chluchých míst ( tím myslím že je možnost pacienta převézt v době kdy můj zaměstnavatel tuto možnost nemá z důvodu vyčerpání prostředků k tomu určených).

Převozy zajišťuje firma která má možnost díky takto vyškoleným lidem (záchranáři,lékaři) poskytnout rovnocenou péči pacientovi.Ovšem stávajícímu zaměstnavateli se zřejmě nelíbí že by pacienti místo čekání mohli být transportováni jinou firmou.Ale s tím asi my nic neuděláme. :( Je to zřejmě zase jedna z věcí této společnosti která bude jen scifi.

Děkuji za čas pro mé zodpovězení dotazu.

Přeji hezký den

Pavel

vwcc

Úřad práce nemá s podobnými problémy nic společného, tím se zabývá Inspektorát práce.

8976*

dobrá jste ve střehu - toť dobře...máte body

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]