Nejste přihlášen/a.
Dcera má ve svém výlučném vlastnictví malý byt, který pronajímá a zisk z nájmu je součástí SJM. V době manželství si pořídili další větší byt kvůli dorůstajícím dětem. Nyní se rozvádí a chtěla by zůstat s dětmi ve větším bytě a manžela vyplatit. Ten tvrdí, že soud to nedovolí, když má další byt-do kterého s dětmi už téměř dospělými se nevejdou. Brání opravdu vlastnictví dalšího bytu dceři zůstat s dětmi v prostředí domova?
Děkuji za odpověď VK
@vk - tvrdí, že soud to nedovolí
Soud ne/dovoluje, ale rozhoduje:
NOZ § 740
Nedohodnou-li se manželé o vypořádání, může každý z nich navrhnout, aby rozhodl soud. O vypořádání rozhoduje soud podle stavu, kdy nastaly účinky zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění.
a nebere přitom v úvahu pouze vlastnictví bytu, ale i další okolnosti (které neznáme) - namátkou věk dětí, změna školy, zhoršení jejich postavení atd. Na druhou stranu ho budou samozřejmě zajímat i možnosti a schopnosti druhého manžela zajistit si bydlení.
Pokud se dcera s manželem domluví a uzavřou dohodu o vypořádání společného jmění manželů (ve které by manžela z většího bytu "vyplatila"), není důvod, proč by to tak nemohlo jít. Pokud jsou manželé schopní domluvit se na vypořádání SJM smírně, není důvod, proč by do toho soud zasahoval. Mnoho témat okolo rozvodů a majetkového vypořádání manželů je podrobněji rozebráno na rozvod-poradna.cz./... Můžete si tam vytvořit dokumenty k rozvodu online či využít další poradenství a konzultace.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.