Výběr dividend čezu

Od: odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, přátelé,

dnes jsem nakoupil akcie ČEZu skrze e-brokera od Fio banky, byl vlastně poslední den na obchod s těmito akciemi, abych dostal dividendu v srpnu.

Zajímá mne jen po technické stránce, jak to vlastně funguje, neboť na stránkách ČEZu je psáno, že dividendu mi na základě předložení občanského průkazu vyplatí Česká spořitelna. Já jen moc nechápu, to jako ČS dostane nějaký výpis všech akcionářů a na jejím základě mne na místě vyplatí?

Děkuji za odpověď, Franta

11 odpovědí na otázku

 

 


2x

Dobrý den, ano funguje to tak. Asi ČEZ má smlouvu s ČS na výplatu dividend. Stačí přijít v den výplaty a později na kteroukoliv pobočku ČS s občanským průkazem a bude vám dividenda vyplacena v hotovosti a nebo převedena na účet.

 


2x
avatar stir
Rozhodný datum pro nárok na dividendu ČEZu je 3.cervence. Jelikož zúčtování je t+2 je nutné akcie nakoupit na bccp o dva dny dříve, tedy 1.7. Na RM systému je zúčtování okamžité, takže pro nárok na divi můžete akcie nakoupit ještě zítra. Pokud tedy máte u fia otevřený i rm systém, tak je to mnohdy lepší a jsou tam i nižší poplatky. Já jsem dnes přikoupil na burze za 474 a odpoledne prodal dříve nakoupené na rm systému za 508,takže část divi už mám doma. Jinak datum výplaty je 3.8. Prostřednictvím čs. Ještě vám dojde dopis. Některé společnosti vyplácí divi přímo na obchodní účet, takže tam je to bez starostí, třeba E4U . U některých společností zase záleží, třeba tabák, jestli máte sběrný účet banky nebo na své jméno v centrálním depozitáři.

Dobrý den, aktuálně se mi v té sekci "peníze" v sekci "na cestě" odmazala velká část - jde o to, že když já nakupoval akcie, tak se ten obchod rozdělil na 6 částí, každá část měla vlastní částku a koukám, že u jedné části pořád ještě nedošlo k vypořádání. Mám trochu starost, aby to bylo ještě dnes, byť by dle pravidel burzy mělo být.

To se odmazává podle toho, kdy jste ty akcie kupoval. Pokud jste ale nakoupil prvního, tak divi dostanete. Peníze se dnes odmažou všechny. Jestli je to i podle hodin, to jsem vážně nikdy neřešil a to dělám často obchody mezi burzu a RM systémem, protože občas jsou rozdílné ceny a kde člověk vydělá pár tisícovek za minutu.

Mohl bych se ještě prosím zeptat, ohledně toho dopisu, to posílá ČEZ a kdy +-? Přijde mi takové divné, si totiž "bez ničeho" přijít do ČS a chtít vyplatit peníze z dividendy.

 


Dobrý den, děkuji za odpověď. Jen mne teď zaskočila jedna věc v e-brokeru. V sekci "peníze" jsou moje peníze, za které jsem nakoupil dne 1.7.2020 akcie ČEZu vedeny jako "na cestě", řekl bych , že to souvisí s vypořádáním obchodu t+2.

Nicméně, v sekci "portfolio-stav" jsou moje akcie vedeny i jsou blokovány v CDCP. Teď opravdu nevím, zda budu mít nárok na dividendu za rok 2019, protože vlastně k tomu vypořádání obchodu dojde teda až 3.7.2020. Akcie koupeny na BCPP.

Děkuji.

 


Dobrý den,

mohl bych poprosit o doplňující otázku ohledně dat? Pokud bych chtěl koupit akcie na americkém trhu, musím kvůli tomu mít v ebrokeru aktivovaná data pro USA?

Nemusíš, já online data sleduji přímo v US. Zadáš si ticker, který potřebuješ a hned vidíš online. Taky je dobré si u fia vyřídit úvěr na měnu, pak neneseš měnové riziko a hlavně nemusíš měnit peníze, pokud přicházíš z US k nám a zase zpět.
finance.yahoo.com/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]