Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Pokud Vám otec nemovitost daruje a Vy dar přijmete, sepíšete si darovací smlouvu, vyřídíte si vklad na katastru a budete tam veden jako majitel nemovitosti. Otci tam zřídíte věcné břemeno. To znamená, že nemovitost bude Vaše, budete si o všem rozhodovat a otce v nemovitosti necháte v klidu dožít. Ale pozor - otec může dar pro nevděk odvolat, pokud se k němu budete chovat tak, že by to odporovalo dobrým mravům. Takže se o něho musíte starat, pokud bude Vaši péči potřebovat.
Darovací smlouva být musí. Tu si můžete sepsat sami, ale pokud se v tom nevyznáte, tak zajít za tím notářem, nebo advokátem. Ti to sepíší za Vás, postarají se i o to, aby vklad na katastr proběhl v pořádku, když si za to zaplatíte. Jak píši, dárce může svůj dar odvolat pro nevděk. Je to soudně složitý proces, ale ta možnost zde je. Takže zvažte jaké jsou mezi vámi s otcem vztahy, aby vám oběma tento krok v budoucnu neznepříjemnil hodně život.
Super, že si někdo na tohle vzpomněl a tazatelku upozornil...
Faktem je, že v případě nemovitosti je to složitější a řeší se to soudně za použití celé hromady různých paragrafů.
Přidávám odkaz k přečtení... pravniprostor.cz/...
Při zřízení věcného břemene (podle vás dožití) je dobré konkrétně vypsat, co otec bude užívat. Např. pokoj a kuchyň v přízemí, sociální zařízení tam a tam, levou část zahrady atd. Dále je dobré popsat podmínky pro placení poplatků- energie, vody, dań z nemovitosti atd.
Teď se vám to zdá zbytečné, v praxi po otci nemusíte chtít vůbec nic, ale budete mít jistotu v případě, že otec bude dělat naschvály nebo se dostanete do jiných sporů.
Bez darovací smlouvy se na Vás nic nepřepíše a zůstane to pořád v majetku otce a po jeho smrti to půjde do dědictví. Takže buď sepsat smlouvu sami (darovací i věcné břemeno lze sepsat v rámci jedné smlouvy), nebo navštívit notáře či právníka. Na katastru s Vámi smlouvu nikdo sepisovat nebude, tam se nosí už hotová.
Odvolání daru není jen tak, že by přišel a prohlásil odvolávám dar. Musí o tom rozhodnout soud. Musel byste mu přímo ubližovat a navíc to jde jen do nějaké doby od darování (myslím 3 roky). Nedávno byla v novinách kauza, kdy dárce požadoval vrácení daru, protože obdarovaná dcera se s ním nebavila. Soud to neuznal, protože pouhé nebavení se není pro odvolání daru dostačující, musí tam být aktivní škodění.
Rozumnej otec takovou pitomost nikdy neudělá. Kde jsou dobré vztahy není třeba nic takového dělat. Kde nejsou, je to sebevražda. Pokud jsou ve hře ušetřené poplatky, tak se vždy na tom prodělá.
Jak to tak čtu, tak celá ta operace je pouze o nějakém poměrně ubohém kšeftu, velké nedůvěře a malém "vydírání", a to vše v kombinaci s nulovým právním vědomím. Jsem přesvědčen, že pro obě strany bude nejlepší, když k žádnému darování nikdy nedojde - obě strany se tím vyhnou mnoha problémům, zklamáním a zbytečným výdajům.
Když budete chtít např. zelenou barvu fasády ale otci se tato barva nebude líbit (pokud nebudete mít přímo stanoveno že o ní může rozhodovat), můžete ji stejně použít a nemusíte se ho na nic ptát - je to již Vaše nemovitost. Věcné břemeno dožití je ale obecný princip který nebere v úvahu vztahy v rodině (např. pokud byste měl s otcem velmi špatné vztahy, nemovitost je sice Vaše ale v praxi tam stejně nemůžete třeba ani bydlet protože soužití je "nemožné" a otce vyhodit nesmíte).
Darovací smlouba být musí a při žádosti o vklad do katastru se v žádosti uvede věcné břemeno dožití otce. Také jsme darovali synovi zahradu s věcnám břemendem doživotního užívání.
Ale bylo by asi vhodné definovat která část domu tomu břemenu podléhá, aby to nebylo na celý dům ale třeba jen na patro.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.