Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědické řízení bez sourozence

Od: aluna* odpovědí: 11 změna:

Potřebuji poradit, je možné, aby dědické řízení vyřídil pouze jeden pozůstalí? Známé umřel otec a spolu se sestrou jsou jediný pozůstalý. Soudem pověření notář se obrátil pouze na sestru kamarádky a jí úplně vynechal... Do dnešního dne (cca1 rok) nemá vůbec žádné vyjádření a sestra se stále na něco vymlouvá. Zdá se nám toto jednání docela podivné... Nemáte s tím někdo zkušenosti. Předem děkuji za radu.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar milancukrar

v 99% notář vyzve vypravitele pohřbu k jednání. Vyzve ho, aby oznámil potencionální dědice, dluhy a movitý i nemovitý majetek. Pak o to samé požádá osoby, které uvedl(a) vypravitel(ka) pohřbu, Pak i další, kteří se přihlásí do dědictví.

Nějak rozhodne, soud to schválí. Pokud se někdo odvolá (ne)musí být nařízeno soudní jednání a soud rozhoduje, a někdo se odvolá, a soud rozhodne atd...

Pokud je to již rok a nikdo nekontaktoval proč již dávno Váš známý nic nečinil?

Kde je pravda?

 

8976*
hodnocení

2x

Pokud se sestra vymlouvá a není domluva - oslovte okresní soud dle mista bydliště zemřelého, stížností na předsedu soudu, v textu uvedte všechny nacionále zemřelého - nacionále sestry jednoduše popište situaci kolem dědictví / druhá sestra nebyla přizvána k projednávání pozůstalosti a že se domnívate že nebylo postupováno dle platných zákonů, odešlete doporučeně a vyčkejte 30 dnů, pokud se nepočnou dítí věci oslovte stížností předsedu krajského soudu.../ mohla nastat modelová situace,že vešekrý majetek movitý i nemovitý byl za života otce převeden na dceru a pozůstalost k projednávání nebyla žádná - stejně by měla kopie o vypořádání pozůstalosti přijít sestře od notáře...jedině že by někdo začaroval s plnou mocí.../ je to přinejmenším podivné, ale příbuzné si na rozdíl od kamarádů nevybíráme...hodně štěstí a dobré pořízení

 

hodnocení

2x

aluna,

dědické řízení může vyřídit i jeden pozůstalý, ... ovšem jenom za předpokladu, že tomuto dědici byla dalšími dědici udělena jejich plná moc k zastupování v projednávaném dědickém řízení.

Předtisk oficiálního textu pro udělení plné moci ... k zastupování v dědickém řízení jiným dědicem ... lze získat přímo od notáře, který byl provedením dědického řízení soudem pověřen, či u kteréhokoliv notáře jiného.

Průběh celého dědického řízení se nejčastěji řídí těmito kroky:

1) ... úřední listiny o úmrtí ... jsou doručeny také okresnímu soudu, ... pod který spadá poslední trvalé bydliště zesnulého

2) ... na základě těchto úředních dokladů ... okresní soud ( dle místa posledního trvalého bydliště zemřelého ) provedením dědického řízení pověří příslušného notáře

3) ... v rámci dědického řízení pověřený notář využije jemu dostupných možností a:

a) ... zjišťuje rozsah celkového majetku zemřelého, který se tak stává předmětem dědického řízení

b) ... zjišťuje celkový okruh pozůstalých, kteří přicházejí v úvahu jako oprávnění dědicové po zemřelém

4) ... již z dřívějších zkušeností je ale pověřenému notáři známé, že se může stát ... že se mu nepodaří zjistit úplně všechny oprávněné dědice pro probíhající dědické řízení, a proto sám notář v první obsílce ( jemu známým dědicům ):

a) ... požádá obeslané dědice ... o doplnění ( jim známých ) případných dalších dědiců

b) ... obeslané dědice také notář pořádá o to, ... aby případným zjištěným dalším dědicům ( notáři doposud neznámých ) oznámili nejbližší známý termín probíhajícího dědické řízení, kterého by měli být účastníky

( ... ze strany obeslaných dědiců je vhodné ... nově informovaným dědicům ... dát jakýkoliv kontakt na notáře, pověřeného vykonáním dědického řízení )

c) ... notář obeslané dědice také požádá ... o případné doložení plných mocí od těch dědiců ( notáři známých i neznámých ), kteří se ... ve stanoveném termínu ( z jakýchkoliv důvodů ) ... k dědickému řízení nemohou dostavit

K dědickému řízení se může přihlásit každý, kdo se domnívá, že by mohl být oprávněným dědicem po zemřelém.

Zda oprávněným dědicem přihlášený skutečně je či není , ... o tom ( po ověření rozhodných skutečností - tj. dle zjištění příbuzenského vztahu k zemřelému ) rozhoduje pověřený notář, který stanoví konečný okruh oprávněných dědiců, ... mezi které bude majetek zemřelého rozdělen.

Po zjištění ... všech oprávněných dědiců ... si další kroky dědického řízení řídí již sám soudem ... pověřený notář, ... pod kterého spadá bydliště zemřelého, po kterém probíhá dědické řízení.

Před konečným rozdělením majetku notář ještě obyčejně všechny oprávněné dědice:

A) ... vyzve k případnému doplnění dalšího ( do dědictví ještě nezahrnutého ) majetku po zemřelém

B) ... vyzve k přihlášení dalších rozhodujících skutečností, které by mohly mít vliv na konečné rozdělení majetku po zemřelém

( např. ... doposud nezveřejněná závěť, ... či novější pozměněná závěť, ... popř. vydědění některého z oprávněných dědiců ... a pod. )

Po případném doplnění dalších rozhodných skutečností je notářem přistoupeno ke konečnému rozdělení majetku zemřelého ... mezi všechny oprávněné dědice.

V případě jakýchkoliv námitek ... některého z oprávněných dědiců ... lze ( proti provedenému rozdělení majetku notářem - tedy rozhodnutí notáře ) podat odvolání, které se řídí příslušnými paragrafy Občanského soudního řádu.

aluna,

pokud se Vaše známá ... od svojí sestry ( tj. notářem obeslané předpokládané oprávněné dědičky ) ... nemůže dovědět bližší informace o probíhajícím dědickém řízení, ... pak ať Vaše známá provede následují:

I ) ... pokud Vaší známé ... NENÍ známo, který notář byl vyřízením dědictví po jejím otci pověřen, ... pak ať se Vaše známá obrátí přímo na okresní soud, pod který spadá poslední trvalé bydliště jejího zesnulého otce, kde by jí měli v dané situaci pomoci ... tj. patrně na základě jejího rodného listu ( kde by měl být uveden její otec ) ... jí tedy sdělit, kterému notáři bylo dědického řízení po jejím otci svěřeno k rozhodnutí ... a na tohoto notáře by se pak Vaše známá měla - co nejrychleji - obrátit.

II ) ... pokud Vaší známé ... JE známo, který notář byl vyřízením dědictví po jejím otci pověřen, ... pak ať se Vaše známá obrátí přímo na tohoto pověřeného notáře, který si od Vaší známé vyžádá potřebné doklady ( patrně rodný list, průkaz totožnosti, či i jiné ), na základě kterých pověřená notářka rozhodne o tom, zda Vaše známá oprávněnou dědičkou je či není.

Kdyby bylo o dědickém řízení již ale rozhodnuto, pak ať se Vaše známá s pověřenou notářkou poradí, jak dále postupovat - ve znovuotevření již ukončeného dědického řízení, aby se - jako oprávněná dědička - domohla svého majetku po svém zemřelém otci.

Jestliže se tedy Vaše známá ( jako oprávněná dědička ) na soudem pověřeného notáře obrátí, pak tento notář ... i v rámci znovuotevřeného dědického řízení ... provede všechny potřebné úkony, pro naplnění dědických práv Vaší známé ... tj. oprávněné dědičky po jejím otci.

Dědická řízení bývají někdy i malinko složitější ... a je docela možné, že moje laické vysvětlení není tedy úplné.

Věřím ale, že sdělené zkušenosti i jiných poradců ... Vaší známé určitě pomohou v dalším jejím úspěšném postupu.

 

madla*
hodnocení

0x

Úkolem notáře je zjistit okruh dědiců, rozsah majetku a poté zajistit rozdělení dědictví mezi dědice. Paní by se měla obrátit na notáře a požadovat vysvětlení, proč ji k projednání dědictví nepřizval. Domnívám se, že aby za ni mohla vyřizovat dědictví sestra, musela by jí vystavit plnou moc.

 

abdul*
hodnocení

0x

rada zní, navštivte notáře sama a budete vědět víc.Je možné, že vaše sestra na vás zapomněla ...

celp*

Možná zesnulý vaši známou vydědil.Paní má nejvyšší čas navštívit notáře a zjistit stav věci.

bublifuk

A co když ta sestra z té druhé sestry udělala magora, chorobomyslnou.. To dnes docela frčí.. *bzum*

 

arahhaba
hodnocení

0x

Dobrý den,

s podobným problémem jsem se setkala v dědickém řízení s mou povedenou setrou.Pokud mohu radit ,obraťte se

s písemným dotazem ( doporučený dopis) adresovaný Okresnímu soudu,zda bylo zahájeno dědické řízení a kdo je

pověřen jako soudní komisař /ka,( tj.notář/ka) dědickým řízením.Do 30 dní Vám musí soud odpovědět,potom se obraťte

písemně rovnou na tohoto notáře.Dnes je již všeobecně známo,že notáři si s nějakým dědictvím hlavu nelámou a leckdy

se ani nenamáhají Vám sdělit ,že bylo zahájeno dědické řízení.Pozor na promlčecí dobu! Držím Vám palce,nedejte se, protože

pokud jste nebyla z nějakého důvodu vyděděna,nebo neexistuje závěť,jste stále dědic ze zákona.

Mila ARAHHABA

 

lidus*
hodnocení

0x

Nechápu-po smrti otce nás notář písemně obeslal všechny, ještě po 8letech od smrti otce mě i ostatním dědicům ze zákona, přišel dopis od notářky, že se ¨našli po letech jakési pozemky snad po dědovi které omylem nebyli v dědictví a nyní o ně má zájem jakýsi developer.

 

aluna*
hodnocení

Jak případ dopadl: Jana ( kamarádka) se obrátila na soud, kde jí sdělili jméno notářky, které hned volala a domluvila si schůzku na které jí notářka řekla, že dědické řízení je již ukončeno a dokumenty jsou na soudě, kde může nahlédnout... Tam nahlédla a zjistila, že její sestra uvedla nepřesné informace a vše dál bude řešit přímo s ní... Nechce se soudit :o(

karina*

aluna, obávám se, že když má vaše kamarádka takto vypečenou sestru, že se soudnímu jednání s ní stejně nevyhne. A proč taky? Kar.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]