Dobrý den, prosila bych o radu. Moje kamarádka, měla v minulosti "kamarádku" které tak důvěřovala a věřila že ji půjčila peníze. Bylo to na víckrat třeba po 20 000 celkem to dělá přes 300 000. A jelikož byly hodně blízké. Nemá na to žádný "papír". Jediným důkazem byly žádosti o půjčku v podobě zprávy na fb. Bohužel kamarádka se ukázala jaká opravdu je. Přestala komunikovat a jelikož znala i heslo k profilu mé známé, vymazala veškerou konverzaci o půjčkách. Tak se prosím ptám, má šanci získat zprávy zpět.. Nějak obnovit.. Jakkoliv? I kdyby to nebylo zadarmo. Pokud ne, má cenu se s tímto obrátit na soud?
Ano soud ...napsat předzalobni výzvu kde požadujete částku uhradit do nějakého datumu nasladne když nebude plnění sepsat k soudu žalobu ...jistě budou nějaké výpisy z účtu kdy byl výběr větší částky nějací lidé kteří o tom ví Ale raději s advokátem sám bych to nedal když chybí doklad o půjčce
jenda2*
Tak soud pisete. A jako dukaz prilozi NIC a jeste zaplati soudni poplatek nejake procento z vymahane castky. Tak to se urcite vyplati.
Žádosti o půjčku v podobě zprávy na fb nejsou důkazem, že ty peníze opravdu dostala. doplněno 21.05.20 05:38: Půjčku je dle NOZ možno uzavřít i ústně ale následné dokazování bude obtížnější.
Napřed může zkusit štěstí a po "kamarádce" chtít podepsat dokument s nadpisem "Uznání dluhu". Dost jednoduchých lidí to rádo podepíše aby měli od věřitele pokoj i když si při tom myslí že mu peníze stejně vracet nebude. Je to ale právní dokument se kterým se pak k soudu jde daleko lip. Navíc dokonce na rozdíl od dlužního úpisu takové uznání dluhu není po čase promlčeno.
dluh
Totak: v případě uznání dluhu se prodlužuje promlčecí lhůta tuším ze 2 na 10 let (pokud to uznáni podepíše až po promlčení, pak je to dle mého názoru neplatné
priklad1*
To je ovšem jen názor a špatný. Promlčený dluh není zaniklý. Zaniklé plnění je jen tehdy, kde zákon stanovuje prekluzi.
Za blbost se platí. Mně taky kamarádka podvedla. Ale člověk se chybami učí. A příště si dá pozor. Ale opakovaně někomu půjčovat? V televizi kdysi na pořadu Na stopě ukazovali případ, kdy jeden dobrák půjčoval kamarádovi a přišel tak o 80 tisíc. A těžko to z něj dostane a to bylo i v televizi. doplněno 21.05.20 06:59: Říká se taky, že půjčit peníze kamarádovi znamená přijít o něj. Nepůjčovat.
Najít šikovného advokáta ten bude vědět jak na to Třeba bude stačit dopis s hlavičkou advokáta s výzvou k zaplacení či uznání dluhu aby se věci dali do pohybu
To chapu leč někdy to prostě zabrat múže Sou lidi co když vidí uřední dopis tak otočí a začne snima bejt domluva A zkusit se má vše neb naděje umira poslední
Zkusil bych to pokud by to nezabralo zvažil bych jestli má dal cenu nak bojovat legálně či nelegálně např pokud dotyčná nemá žádný majetek tak je jasný že situace je vic jak beznadějná a veškerý pokusy by byly jen další zbytečné vyhazovaní peněz
Myslím, že se nedá nic dělat. Když byla v mailu žádost o půjčku, nikde není psáno, zda bylo kamarádce vyhověno. Mohla třeba sice požádat, ale ta druhá řekla: Tůdle! Takže i kdyby žádosti nebyly smazané, nebyl by to žádný důkaz. Napsat každý může, co chce. Důležité je, co bylo potom, zda půjčka opravdu byla. A to nikdo nedokáže.
Paní byla naivní, že si nenechala podepsat dluh. I kamarádka může být pěkná mrcha. Nebude z toho nic, bylo by to tvrzení proti tvrzení. Je to opravdu velká škoda, ale za blbost se holt platí. V tomto případě hodně. Jaga.
Jestli pujcovala proti podpisu, je žaloba celkem jednoduchá. Jestli nic nemá, má smůlu, protože důkazní břemeno je na ní. Dlužníci v tom bohužel umí chodit. A i když u soudu s něčím uspěje, neznamená, že peníze uvidí. A i kdyby nějaký majetek měla, je to boj na roky a zálohy na exekutory.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.