Kdy vystavit fakturu?

Od: Datum: 06.04.10 19:03 odpovědí: 22 změna: 08.04.10 01:25

1) V které chvíli je objednávka pohledávkou a vy které chvíli musím vystavit fakturu?
Jde o to, že nejjednodušší by bylo mít objednávku na začátku jako pohledávku a fakturu vystavit tehdy, když mi přijdou
peníze na účet, je to tak možné a správné?
Ptám se z tohop důvodu, že kdybych to tak vystavil, tak by bylo stejne datum vystavení stejné s datem splatnosti,
což nevím jestli může u platby převodem býti?
Často se totiž při prodeji na netu stane že když někdo něco objedná tak to nezaplatí a proto bych měl pak hodně
faktur které by nebyly nikdy ani uhrazeny. Snad rozumíte v čem mám problém?
2) Pokud vystavím fakturu a zapíšu ji do knihy vydaných faktru a pak ji někdo neuhradí jak se to tam ruší? Stačí škrknout?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.04.10 19:22

Fakturu vystavíš IHNED, jak budeš odesílat zboží a také ji zapíšeš do knihy faktur.Na základě faktury Ti bude zákazník platit. Nelze fakturu vystavit v okamžiku, kdy Ti přijdou peníze na účet. U platby převodem budeš mít dva datumy - vystavení a zaplacení. Ano, je možné, že budeš mít v knize zapsaných hodně faktur, které Ti nikdy nikdo nezaplatí. V knize faktur je nebudeš nijak škrtat. Budou tam stále zapsány. Máš výhodu v tom, že máš jednoduché účetnictví - takže daníš jen to, co Ti kdo zaplatil. U podvojného účetnictví to je horší.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: typek
Datum: 06.04.10 19:33

Ok takže když prodám na internetu na základě dohody se zákazníkem zboží a domluvíme se na platbě předem tím způsobem,

že to uhradí před tím než odešlu zboží převodem na učet nebo vkladem částky na účet tak mu ihned musím vystavit fakturu?

Do ní zapíšu datum vystavení tzn. třeba dnes 6.4.2010 a jaké další datum? Prosím o vysvětlení

Od: typek
Datum: 06.04.10 19:37

Pokud si vzpomínáte tak jsme mluvili o tom, že budu uplaňovat paušální výdaje. Domníval jsem se, že výsledná částka toho co mi kdo zapaltil vyplývá z knihy vydaných faktur. Jestliže v ní však budou i nezaplacené faktury tak kde jinde se zjistí?

Slyšel jsem že se může do knihy vepsat tzn "storno" určité faktury... takže tato informace je špatná?

Od: 8976*
Datum: 06.04.10 19:24

typku myslím si , že spolupráce s účetní by nebyla na škodu - vzhledem k tomu že si většinou berou 5 korun za řádek , asi by to tak nebolelo, a ušetřilo by vám to dost starostí, a učetní by vám osvětlil případné taje účetnictví, jen rada...dávat pak do pořádku účetnictví stojí hodně sil a času...i nervů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.10 19:34

Já jsem ekonom. A domnívám se, že jestliže je Typek jenom trochu inteligentní, tak účetnictví zvládne. Nemá tam žádné vychytávky, žádné odpisy, tech,zhodnocení, rozporné faktury. Zatím je to pro něj velká neznámá a hledá v tom vědu. Ale zjistí, že bude jen psát faktury pod sebe a zapisovat příjem. Naučí se to. :) Bude se ptát a učit...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 06.04.10 19:38
avatar

Pokud bude mít ,,typek,, výdaje paušálem /v %/, tak vede to nejjednodušší účetnictví. To zvládne. PT /stařenka/

Ohodnoceno: 1x
 
Od: typek
Datum: 06.04.10 19:40

Ano budu mít výdaje paušálem

Od: typek
Datum: 06.04.10 19:40

Díky za podporu. Věřím že s vaší pomocí to zvládnu jen se musím ptát pač i když je to zdánlivě jednoduché tak po formální stánce je tam pro začátečníka poměrně dost věcí I naučit se psát se nám všem zdálo na začátku těžké a nyní to zvládáme téměř všichni bez prolbémů, věřím tomu že to chce jen trpělivost

Od: 8976*
Datum: 06.04.10 19:41

Chut a snahu máte - tak hodně štěstí, at se daří...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: typek
Datum: 06.04.10 19:54
Asi byla otázka přehlednut. Pokud někdo víte na tutot otázku otpověˇbudu rád :
Ok takže když prodám
na internetu na základě dohody se zákazníkem zboží a domluvíme se na platbě předem tím způsobem,
že to uhradí před tím než odešlu zboží převodem na učet nebo vkladem částky na účet tak mu ihned musím vystavit fakturu?
Do ní zapíšu datum vystavení tzn. třeba dnes 6.4.2010 a jaké další datum? Prosím o vysvětlení
Datum: 06.04.10 19:58

Měl bys to řešit zálohovou fakturou. Ale nekomlikuj si to. Dnes pošleš fakturu - vystavení 6.4., splatnost např. 25.4.10. Až Ti přijdou peníze, pošleš zboží a je to. Předpokládám, že nebudeš posílat zboží podnikatelům?

doplněno 06.04.10 19:59:

...nekomplikuj...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: typek
Datum: 06.04.10 20:03

Takže můžu vystavit klasickou fakturu. Když ode mně koupí něco nějaký podnikatel tak musí ta faktura splnit nějaké jiné náležitosti?

90 % budou normální lidé ale občas objednají něco i podnikatelé.

Domníval jsem se, že výsledná částka toho co mi kdo zapaltil ( mých příjmů) vyplývá z knihy vydaných faktur. Jestliže v ní však budou i nezaplacené faktury tak kde jinde se zjistí?

Slyšel jsem, že se může do knihy vepsat tzn "storno" určité faktury... takže tato informace je špatná? a prostě jak fakturu vzstavím nelze zrušit?

Od: mathe
Datum: 06.04.10 20:21

"Dnes pošleš fakturu - vystavení 6.4., splatnost např. 25.4.10. Až Ti přijdou peníze, pošleš zboží a je to."

- jste si prosím jistá, že je to správně? Podle účetní v naší firmě může dodavatel vystavit fakturu nejdříve v okamžiku zaplacení nebo v okamžiku vyskladnění zboží. Nebo snad tato povinnost byla zrušena? Pokud ano, můžete uvést alespoň přibližně, kdy k tmou došlo a jakým právním předpisem? Děkuji za vysvětlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.10 20:32

Na faktuře máte napsány podmínky, za jakých bude provedena úhrada - hotově nebo bankovním převodem, den splatnosti, u plátců DPH den zdanpln. Jestliže podnikatel za NĚCO platí - měl by mít v ruce fakturu (třeba zálohovou). Jestliže nemá vystavuje se velkému riziku. Např. Podnikatel někomu uhradí BEZ faktury za zboží 100.000 Kč. Zákazník mu však nikdy fakturu nezašle. Jak si dá podnikatel vyplacené peníze do nákladů?

U Týpka je zbytečné jít do detailů- Musí mít přehled o vydaných a zaplacených fakturách. Nic víc.To bude zajímat FÚ při případné kontrole.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.04.10 01:25

MATHE. To co tvrdí Vaše účetní je trošku hloupost (vystavit fakturu v okamžiku zaplacení). Peníze se proplácí na základě vystavené faktury . Přeci na faktuře máte veškeré identifikační údaje. Neumím si představit, jak to praktikujete. Jaké variabilní symboly u platby zadává Váš zákazník? Myslím si, že Vaše účetní si trošku komplikuje život. Přeci musíte zákazníkovi říci, kolik má zaplatit, do kdy, na jaké číslo účtu poslat atd. A od toho je právě faktura, kde je vše napsáno. A jestliže jste plátci DPH, tak se můžete dostat do dost velkého maléru. A to nemluvím o tom, jestli ,nedej bože ,vedete podvojné účetnictví. To máte na průšvih zaděláno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: repak*
Datum: 06.04.10 19:58

Vzhledem k tomu, že nejste plátce DPH a nevystavujete daňový doklad ve smyslu zákona o DPH pak obsah faktury pokud se nemýlím není žádným předpisem dán. Žádné další datum tam tedy být nemusí. Můžete ale např. uvést datum splatnosti s poznámkou, že pokud nebude splněno nejste dále objednávkou vázán (můžete zboží prodat někomu jinému), délku záruční doby pokud bude delší než daná zákonem atd atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.10 20:07

Kniha faktur - pamatuješ, jak jsem Ti minule psala takovou tu kuchařku, kam co psát? Tak tam je ještě jeden sloupek UHRAZENO.

Tam napíšeš částku, která Ti přišla. Jestliže Ti nezaplatí, necháš okénko volné. Jednotlivé stránky se potom dole sčítají. Takže máš krásný přehled _ Za kolik peněz jsi faktury vystavil a kolik jich je opravdu uhrazeno. Doporučuji vždy po měsíci podtrhnout a sečíst, abys měl přehled, jak na tom jsi. Nic nestornuj, měl bys v tom galimatyáš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.10 20:10

Podnikatel by po Tobě mohl chtít někdy zálohovou fakturu. S tím si teď hlavu nelam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: typek
Datum: 06.04.10 20:20

Ok vzpomínám. Nevím jestli jsem si, ale pořídil správnou knihu. Dole žádná kolonka na součet není to se tam pak normálně vepíše součet nebo tak něco?

Poslal jsem Vám na email foto jedné stránky z knihy faktur. Je vhodné a možné tuto knihu použít? Je mi to hloupé, ale řeknu to na rovinu, nevím co do které kolonky vzplnit a která musí být vyplněna?

Datum: 06.04.10 20:35

Mrknu na mail a v noci Ti napíšu. Kolonky Ti vyplním - vzoreček. :)Ano, součet si uděláš dole.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: typek
Datum: 06.04.10 20:47

Ok díky moc za rychlou odpověď.

Od: typek
Datum: 07.04.10 19:01

Můžete mi prosím poslat ten vzor toho jak vyplnit tu knihu vydaných faktur?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.