Překážka v práci na straně zaměstnavatele

Od: Datum: 01.12.12 11:31 odpovědí: 3 změna: 03.12.12 11:22

Dobrý den, v zaměstnání nám klesly zakázky tudíž nás zaměstnavatel většinou nechává část týdne doma. v Pracovní smlouvě mám uvedenou týdenní pracovní dobu 37,5 hodin.tímto jsem se chtěl zeptat zda tímto snížením odpracovaných hodin doslo k překážce v práci na straně zaměstnavatele a mám nejaky narok na náhradu mzdy? S tím ještě souvisí má druhá otázka a to konkrétně ta že na vyplatní pásce jsem měl uvedených několik dní neplaceného volna o které jsem nepožádal tak se chci zeptat zda zaměstnavatel může sám od sebe nařídit nepl. volno Děkuji za odpovedi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.12 11:52
avatar

Dobrý den. Mrkněte, co na to říká zákoník práce. Viz:.: http://zakony.kurzy.cz/262-20…zakonik-prace/cast-8-hlava-3/
Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele
§ 208
Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby (§ 86 a 87).
§ 209
(1) O jinou překážku v práci na straně jiného zaměstnavatele, než uvedeného v § 109 odst. 3, jde také tehdy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost).
(2) Upraví-li v případech podle odstavce 1 dohoda mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací výši poskytované náhrady mzdy, která přísluší zaměstnanci, musí náhrada mzdy činit nejméně 60 % průměrného výdělku; nepůsobí-li u zaměstnavatele odborová organizace, může být dohoda nahrazena vnitřním předpisem.


Neplacené volno zaměstnavatel nařídit nemůže, může se na něm s Vámi pouze dohodnout. V případě, že nesouhlasíte, Vám buď musí být přidělena práce anebo vyplacena náhrada mzdy, protože jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.12.12 06:00
avatar

Zaměstnavatel porušuje zákoník práce (neplacené volno Vám nařídit nesmí).

Sdělte zaměstnavateli písemně, že jste o žádné neplacené volno nežádal, a vyzvěte (nežádat!) jej k doplacení dlužné náhrady mzdy za překážku na jeho straně. Předejte osobně proti potvrzení na kopii nebo zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Dále doporučuji obrátit se s podnětem na inspekci práce (můžete i anonymně).

___ PS: Jak jste to měl se zdravotním pojištěním za dny neplaceného volna? Odvedl je za Vás v plné výši zaměstnavatel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xplode88
Datum: 03.12.12 11:22

Děkuji za rady ano pojištění za mne odvedl v plne vyši

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.