Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podklady pro známky na vysvědčení?

Od: petrz* odpovědí: 4 změna:

Zdravím všechny,

rád bych zde nastínil jednu teoretickou problematiku, která mi nyní není moc jasná ohledně toho, na jakém základě se vlastně vyplňuje známka na vysvědčení a možné teoretické problémy z toho plynoucí.

Řekněme, že student prvního ročníku střední školy dostane za první pololetí známky např. z matematiky 4 a 5. Vypadá to tedy, že jeho hodnocení je mezi propadnutím a čtyřkou z daného předmětu, ale následně, ještě před vydáním vysvědčení se nechá panem učitelem vyzkoušet a jeho výkon u tabule je tak výborný, že se učitel rozhodne mu dát výslednou známku na vysvědčení 3. Toto své rozhodnutí studentovi oznámí před celou třídou. Je tedy jasné, že jeho výkon byl tedy ohodnocen známkou 1. Co když ale učitel mu tuto známku nezapíše do jeho studijního průkazu, ale k sobě do notýsku si pouze ke studentovu hodnocení poznamená, že daný student dostane na vysvědčení trojku, kterou si u sebe v notesu pro lepší přehlednost kantor zakroužkuje. Je jasné, že daný student tyto detaily asi nijak nebude řešit, bude rád, že mu kantor takto opravil výsledek.

Čas plyne a řekněme, že po 20 letech si aktuální ředitel školy bude pročítat výsledky studentů. Najednou narazí na studenta, který má u předmětu matematika známky 4 a 5, ale na vysvědčení má uvedenou známku 3. Bude mu to připadat značně zvláštní a dojde k závěru, že se asi tehdy učitel upsal a dal známku chybně. Pokusí se oslovit učitele, který mu tuto známku dal, ale ten si už na nic nepamatuje, osloví tedy dále i tehdejšího studenta, ale ani ten si už po takové době není schopen vzpomenout, na jakém základě mu tato známka byla udělena.

Otázka č. 1 zní: Může ředitel známku takto zpětně nějakým způsobem revidovat, protože se nelze dopátrat toho, na jakém základě tedy byla udělena?

Otázka č. 2 zní: Jak by se mohl nyní již bývalý student proti tomuto problému bránit?

Otázka č. 3 zní: Může vlastně učitel dát známku dle vlastní vůle? Např. pokud by měl student známky 2,3,3,3 mohl by učitel dát legálně tomuto studentovi známku 2, byť je jasné, že ten výkon studenta tomu moc neodpovídá?

Je jasné, že asi krok učitele nebyl úplně standardní a asi měl správně známku raději zapsat, nicméně realita školního života je leckdy značně odlišná. Svědci studenta-celá tehdejší třída si jistě také již po takové době nebude pamatovat, jak a kdy byl tehdy zkoušen a jakou známku dostal. Toto nelze po ní požadovat. Na pováženou by asi bylo i to, že malinkou zodpovědnost by asi měl v době udělení této známky i třídní učitel, který výsledky na základě informací od konkrétního učitele do vysvědčení vypisuje a ředitel, který všechna vysvědčení podepisuje, byť je možné i to, že učitel dostane na formuláři jen již výslednou známku a ne známky průběžné, které student v daném předmětu obdržel za celý rok. Za správnost výsledků je ale na každý pád odpovědná pouze škola a pokud si kantoři v čele s ředitelem vysvětlí ústně před vyplňováním vysvědčení, proč má dostat daný student danou známku, nemůže o tomto student ani vědět a po letech si na to zúčastnění kantoři těžko vzpomenou. Pochybí tedy škola.

Ohledně školních záznamů jsem došel k závěru, že škola vlastně moc informací o studentech neukládá.

Archivuje navěky pouze maturitní protokoly, které obsahují informace k průběhu maturity. Dále se pak archivují katalogové listy, které obsahují jen a pouze již výslednou známku za dané pololetí a které vlastně i slouží k tomu, aby na jejich základě byl vystaven opis vysvědčení a tzv. třídní výkazy, kde se nachází jmenný seznam studentů.

Nevím, zdali tyto problémy školy někdy řešily, neboť se tímto asi těžko bude nějaká škola chlubit, ale pokud vezmeme počty studentů v našich školách, je zde tedy vysoká šance pochybení, neboť všichni jsme jen lidé

Uvítám diskusi k problematice. Petr Zavadil

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar arne1

Myslím, že známka je plně v kompetenci učitele. Průběžné známkování má důvody:

1) donutit žáky aby se průběžně učili

2) paměťová pomůcka pro určení známky

3) obrana proti rodičům, kteří nechtějí pochopit že jejich dítě není geniální

Nikde není psáno, že výsledná známka musí být nějakým průměrem známek předchozích. Ostatně, různé známky mohou mít různou váhu (za našich časů jsme v některých předmětech mívali takzvané desetiminutovky, ze kterých byla "malá známmka". Oproti "velké známce" z individuelního zkoušení nebo písemky). Informace z notýsku učitele se nemají kde uchovávat.

 

111®
hodnocení

1x

proč by se v tom měl hrabat ředitel, známku kantor obhajuje před kolegy , kteří danou třídu učí...a schvaluje to pedagogická rada rozuměj výsledky třídy, jak propadlíky tak vyznamenání a zvláštní ocenění a pochvaly, včetně návrhů na pochvalu ředitele ale i vyloučení ze školy...jestli to nestačí, tak fiktivní úvahy dále neřeším...nakonec si najděte v zákoně Školní řád...

 

111®
hodnocení

0x

známkování je velmi individuální záležitost. Ano klidně to může být podle příkladu. Také jsem to takto praktikoval. Záleží na tom jestli látce rozumí, dokáže vysvětlit, nebo ji má nadřenou a memoruje jak básničku a neumí ji prakticky využít...ředitel do toho nekecá, protože toho žáka neučí...a co a proč by měl někdo revidovat, nechápu...

petrz*
hodnocení

Revidovat - jakože změnit danou známku, neboť pokud ten ředitel, co se bude hrabat v záznamech uvidí, že daný student měl známky pouze dvě a to 4 a 5 a jako výsledná známka mu byla kantorem udělena 3 a zároveň díky běhu času nepůjde nijak doložit, že byl daný student tehdy zkoušen (byl úspěšný, žádná známka mu za to zkoušení udělena nebyla, ale díky svému výkonu mu na závěrečné hodnocení dal kantor 3).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]