Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Dítě má právo na oba dva rodiče. Otec má svá práva i povinnosti stejně jako Vy. Svá práva otec dítěte může uplatňovat, tomu nezabráníte. Kromě alimentů na syna, máte právo na příspěvek na výživu neprovdané matce a náklady spojené s porodem od otce vašeho dítěte. Ve zkratce: Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Jedná se tedy o dva druhy plnění, a to výživné po dobu dvou let od narození dítěte a přiměřený příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Toto si zařiďte v první řadě. Také si můžete zažádat o příspěvek na bydlení, pokud máte v bytě trvalý pobyt. Co se příjmení dítěte týče, pokud jste se na něm s otcem dítěte domluvili, bez jeho souhlasu to nepůjde.
fugass včera 22:34
Proč píšete "láskyplnému"otci?
Paní píše, že dostává měsíčně alimenty, takže není tak špatný..nic z něj nemusí dolovat a proč chce připravit tátu o dítě?
I ten muž, přestože ho žena nechce, může mít ale rád své dítě, muži přece nejsou bez citu. Něco jiného je, když ženu opravdu týrá, ale v tomto případě mi to docela přijde, že autorku otázky týral psychicky, jak píše, protože třeba ani neuvařila, nevíme především proč se rozešli.
Já sama stojím vždy při ženách, matkách, ale když žena napíše, že jí platí alimenty a ona by chtěla změnit jméno dítěte a zakázat přístup otce k dítěti, aby mu byla odebrána otcovská, rodičovská práva a přijímala by jen peníze, tak se mi to fakt nezdá. Odebrat rodičovská práva není jen tak. Když není asociál.
A jak píše, že by pak dítěti umožnila se setkávat s otcem, uvědomuje si vůbec, že jak by bylo jí, kdyby jí někdo umožnil vidět její dítě až po cca 3 - 4 letech i víc? Dítě potřebuje svého otce, tím více, když je ještě možná kojenec a matka už otce zavrhuje, je to divné, paní má možná jiného zájemce o prázdné místo partnera. Vidím to jinak. Doufám, že to soud bude vidět také jinak. Ten rozhoduje především v zájmu dítěte, ne té paní.
Změna příjmení Vám v ničem na co se ptáte nepomůže. Jestli hledáte způsob, jak otce úplně "odstranit" ze života dítěte a Vašeho, tak ho požádejte, aby se zřekl otcovství. Ale to musí udělat on, Vy ho sama vyškrtnout nemůžete. Ale připravte se na to, že jakmile on dá souhlas a otcovství se oficálně zřekne, v tom okamžiku mu zaniká povinnost na to dítě platit alimenty. Já si myslím, že jestli je pravda co zde píšete, tak on by na to přistoupil. Stačí abyste mu to nabídla a řekla mu, že tím pádem už nebude muset na dítě platit. Ale Vy si to hodně rozmyslete, ono to není tak jednoduché, jak si to představujete.
České zákony říkají, že otec se může zřeknout otcovství jen v případě, že dítě není jeho a ted nevím přesně, ale asi do 6 let jeho věku. Ovšem musí to dokázat zkouškou DNA.
Jinak nemůže, protože dítě má nárok na rodinu, tedy i na rodinu otce, nejen matky, má nárok na dědictví, na bydlení, například otec bude mít vlastní byt a může vyhostit partnerku, která není vlastníkem, ale nemůže vyhostit dítě, protože ze zákona to dítě má nároky na všechno, co užívá otec. To jen tak v kostce.
Jediná věc, která jde, je, kdyby souhlasil s adopcí partnerem matky. Rodičovská práva a povinnosti by přešly na něj a biologický otec by už neměl žádná práva, ale ani povinnosti, takže matka by už rozhodně od něj alimenty neměla.
Háček je v tom, že s tím musí ten biologický otec souhlasit.
Takže znovu - dítě není věc a tak je nutné s ním zacházet jako s člověkem a navíc i otec, který třeba už nemusí matku, tak ale může mít rád své dítě zrovna tak, jako matka. To, že momentálně o dítě udajně ted nemá zájem, může být tím, že mu matka ani nepůjčí kočárek, nepozve ho do bytu, zkrátka vytvoří překážky, aby mohla říci, že otec nemá zájem.
Ale soud vezme i tuto okolnost v uvahu, že roční dítě je něco jiného než třeba tříleté, které vezme za ruku a jdou spolu do divadla na Hurvínka.
Asi budete mít pravdu. Já jsem totiž jeden takový případ znala. Ale je fakt, že matka dítěte se znova vdala a její manžel chtěl to její dítě adoptovat. Takže to bude to, o čem mluvíte. (Já jsem se mylně domnívala, že to lze i tom případě, že matka by zůstala sama.) Ona tenkrát oslovila biologického otce a ten dal souhlas k adopci a dítěte se zřekl. Tím mu odpadla ta výživová povinnost. Už se to stalo dávno a tomu dítěti je dneska hodně přes dvacet let. Naštěstí to byla velmi rozumná rodina, která nebránila tomu klukovi, aby se stýkal s ním a i se svými prarodiči z otcovy strany a mají velmi hezký a normální vztah, jakoby se vůbec nic nestalo. Ale to jsou případy vzácné.
Například může dojít k tomu, že biologický otec zemře. Dítě má po něm nárok na sirotčí. Zkrátka nelze nechat dítě bez otce. Pokud je tomu tak, že v rodném listě nemá otce, pak na dítě platí společnost dávkami, když je matka chudá, ale dítě nemá nic, babičku, dědečka, nároky, práva...Takže nelze jít a říci, já chci aby dítě nemělo otce...
@hancaa - Jak mu změnit příjmení prosím na svoje?
Jedině se souhlasem otce, případně rozhodnutím soudu, ale povoleno to být nemusí.
Z. č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení
§ 72
(1) Jméno, popřípadě jména, nebo příjmení, popřípadě více příjmení, která je fyzická osoba povinna užívat, lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupců.
(2) Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod.
(4) Změna jména nebo příjmení se nepovolí, jestliže by změna byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.
V úvahu by přicházela změna vašeho příjmení zdůvodněná tím, že se chcete jmenovat stejně jako dítě - ale co kdybyste se provdala?
Chtela bych vědět jestli jde sepsat nějaká smlouva nebo si pojistit, aby malého nechal do budoucna být?
Nelze. Leda by byl otec zbaven soudně rodičovské odpovědnosti.
Na co všechno mám prosím nárok jak mi malého svěří do péče?
Na výživné pro dítě (doporučuji nechat si stanovit soudně), dále na
NOZ § 920
Výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce
(1) Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.
případně i na nějaké sociální dávky podle vaší situace. Poraďte se na OSPOD.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.