Omluvenka do školy

Od: Datum: 03.12.12 21:52 odpovědí: 22 změna: 06.12.12 22:12

Milí rádci, pomozte prosím. Jsem před dilematem. Mám napsat omluvenku do školy pro dceru, která se spolužákama jde dělat mikulášskou nadílku do mateřské školky v době vyučování (ze školky si je objednali na základě jejich nabídky na plakátech). Jde asi o 2 vyučovací hodiny a oni v žádném případě nechtějí kantorce přiznat pravdu. To jsem jí samosebou vnucovala jako první. Buď s ní budu držet basu a něco vymyslím, nebo bude mít neomluvené hodiny (ve druháku na gymnáziu). Jak se mám zachovat, nenapsat jí nic a riskovat neomluvené hodiny, nebo si něco vymyslet? Co byste mi poradili?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 03.12.12 21:57

Ať řekne pravdu, provalí li se to, budete za blbce hlavně vy... Myslím si, že jí přece učitelka nemůže nic tak hrozného říct...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.12.12 21:57

Pokud jde vykonat dobrý skutek, 2 vyučovací hodiny bych jí omluvila. Řekla Vám, oč se jedná narovinu, tak bych pro jednou v tomto případě, byla shovívavá. Děti ve školce by byla zklamané a dcera 2 hodiny jistě dohoní. Záleží samozřejmě na Vás.

doplněno 03.12.12 21:59:

Opr. - byly..

Datum: 03.12.12 21:59

Omluvenku jí napsat na něaké rodiné důvody a co si ona si dělá muže být škole zcela jedno a tomu to je věc naprosto prospěšná a niak se neprotivící se dobrým mravum

toť je muj názor

Ohodnoceno: 1x

Od: mowla*
Datum: 03.12.12 21:59

V tom případě doporučím neomluvené hodiny...

Sama si vybrala (resp. vybrali si skupinově) - nevidím důvod, proč děcka podporovat ve vymyšlení si, lhaní apod...

V ´dělání´ mikulášské nadílky bych je (asi) podpořil a využil svého rodičovského práva na napsání relevantní omluvenky, ve lhaní ne...

Ohodnoceno: 2x

Od: hop®
Datum: 03.12.12 22:02

Předem bych omluvenku nepsal, pokud se to kantorka dozví, budete (s prominutím) za ulhanou (doplňte si dle libosti)...

Risknul bych omluvenku dodatečnou (dceři bylo ráno špatně) a třeba i neomluvené hodiny, kantorka spíš pochopí, že Vám dcera oznámila absenci až po akci a že jste se snažila situaci jaksi zachránit. Navíc o ranní nevolnosti dcery jste se "mohla dozvědět" teoreticky třeba z telefonátu a neměla jste možnost zdravotní stav dcery ověřit.

Kantorka bude těžko chápat, že vědomě s dcerou "jdete proti škole"...

Datum: 03.12.12 22:02

Napsal bych pouze "z rodinných důvodů" bez konkrétního zdůvodnění. Že se to časem proflákne je naprosto jasné, ale za rodinné důvody Vám nikdo nic neřekne. Pokud se ovšem nejedná o nějaké veledůležité dvě hodiny, při kterých má dojít na veledůležitý test či zkoušení. Jen ať jde udělat dětěm radost...*cert**smich*

Od: askmenow*
Datum: 03.12.12 22:08

Také bych se přimlouvala k tomu tentokrát dceři napsat "Rodinné důvody".

Ovšem důrazně jí vysvětlete, že příště si nemá nic, ani zábavu,. ani práci, ani oboje v jednom, domlouvat na dobu vyučování, protože škola je její prioritou.

Datum: 03.12.12 22:26

Jé - po přečtení vašich odpovědí jsem v podstatě tam, kde jsem byla na začátku :). Je vidět, že na to máme každý trošku jiný názor. Ptala jsem se dcery, jak to budou mít ostatní spolužáci, ale prý zatím ještě nevědí. Taky jesem se jí ptala, jestli nebude nápadný, že jich nepříjde (a pak příjde) najednou víc, ale prý to zase není tak neobvyklé. Probíraly jsme to horem i dolem, ona samosebou ví, že je to v podstatě nefér, ale já jí asi tu omluvenku napíšu. Myslíte si, že se dá napsat "osobní důvody"? Ty rodinné mi tam nějak moc nesedí...

Datum: 03.12.12 22:42

"Osobní důvody" si může psát sama, až jí bude osmnáct.

Zvažte to ještě: Napíšete-li dceři nepravdivou omluvenku, nejenže omlouváte její lhaní, ale podporujete ji v něm a dáváte jí najevo, že lhát je vlastně v pořádku.

"Dobrý skutek přikrytý lží" není dobrým skutkem, ale normálním podvodem (Vás obou!).

Datum: 03.12.12 22:48

V těchto případech se píší "rodinné důvody". Týká se to všeho - od pohřbu, svatbu až po dovolenou. Prostě "rodinné důvody" znamená - "není nemocná, ale nejde do školy a vám může být jedno proč".

Datum: 03.12.12 22:39

Já míval na střední dobrý prospěch a můj třídní nikdy neměl problém, aby mě uvolnil na mikuláše z celého dne (jezdíváme po základních školách v okolí). Vždycky jsem mu o tom řekl předem a potom měl omluvenku od rodiče typu "příprava mikulášské besídky"... Za celé čtyři roky s tím problém nebyl, a to ani před maturitou :)

Ohodnoceno: 3x

Od: buss®
Datum: 03.12.12 23:05

No ale lhát ani podvádět se nemá, kdo lže, ten krade, kdo krade...

Datum: 03.12.12 23:11

Díky, díky, díky! Vaše odpovědi dceři dám přečíst, ať si taky udělá obrázek sama. Nejraději bych si za kantorkou došla a probrala to s ní, ale jak by to vypadalo, co ty ostatní děti a jejich rodiče? Aby to nebrali jako podraz na ně. A dceři by se to taky asi nelíbilo... Jak to ve středu dopadne, dám vědět. Snad ke všeobecné spokojenosti...

Od: askmenow*
Datum: 03.12.12 23:20

Viděla bych to na ty rodinné důvody, když jsou omluvené rodičem, a není to časté, může být učiteli jedno, jaké důvody to jsou. A to, že se maminka rozhodne pomoc dceři, která jde dělat mikulášskou, jsou taky rodinné důvody ;) Tohle bych jako lež neviděla. Určitě bych nepsala něco smyšleného, jako je např. nemoc, návštěva lékaře, atd.

párkrát mi máma na střední taky takhle vypomohla, šlo skutečně o ojedinělé případy, možná tak jednou za každý školní rok. Byla jsme ráda, že když něco hodně chci/potřebuji, můžu se jí svěřit, a máma byla ráda, že nevymýšlím způsoby, jak jí obejít... Vše jsem si samozřejmě vždy dohnala a známky jsem měla dobré.

Ještě zvažte jednu věc: pokud se budou po mikulášské vracet do školy, nezbude na nich líčení, či něco podobného? Já jen, v závislosti na tom, jaké mají učitele, zda by nebylo lepší omluvit celý zbytek dne (pokud se nekonají důležité předměty). Pro jednou... Rozhodně lepší, než když několik spolužáků s neurčitou omluvenkou napochoduje naráz zpět do školy.

Datum: 03.12.12 23:31
tak že nechtějí přiznat pravdu, dejme tomu, ale rozhodně bych si nevymýšlel nějaké nepravdy, je rozdíl nepřiznat úplné detaily a nebo si vymyslet nějaký nesmysl=lhát, takže když už tak to zašmelit na nějaké ty "rodinné důvody" nebo jak se to dnes píše a pokud se to nebude opakovat několikrát do měsíce tak se nad tím nikdo normální nepozastaví, v této "lidskoprávní" a "neomezeněsvobodné" době by ta učitelka měla strach že jí někdo zažaluje za omezování osobní svobody dítěte, no víc už sem asi nepatří

Od: krkovicka*
Datum: 03.12.12 23:38
Když napíšete rodinné důvody-jste krytá tím,že učitel nemá právo se ptát jaké rodinné důvody to byly a dcera nemusí oproti tomu nic vysvětlovat.Jestli se angažuje v nějakém dobročinném spolku či má soustředění tak dvě hodiny by na to také padli.Ale spíš bych tam napsala rodinné důvody.
doplněno 03.12.12 23:42: Radši si projděte ještě školní řád.Na některých školách smí omluvenky z rodinných důvodu podat rodič pouze dvakrát do sk. roka.Je to v některých školách takhle nastaveny kvůli častému záškolactví.

Datum: 04.12.12 07:14

Já osobně bych si s učitelkou promluvila a řekla bych ji pravdu. Byť po telefonu. Taková kulišárna s omluvenkou z rodinných důvodů nebo zdravotních důvodů se může nevyplatit. Stačí, aby vás pár dětí poznalo a doma, mamince učitelce to řekly. K nám do školky také chodil Mikuláš a čert a anděl. Naše ředitelka byla domluvená s ředitelem školy. Je to koneckonců pěkný důvod absence ve škole.*andel*

Od: ron*
Datum: 04.12.12 07:23

Dobrý den.

Vy dceru znáte, tak můžete posoudit, zda této situace a nepravdivé omluvenky nezneužije v budoucnu.

Já osobně bych z toho nedělala vědu a napsala rodinné důvody. Jde o dvě hodiny, dcera je jistě dožene. Nejde za školu, ale dělá něco pro malé děti. ;)

Datum: 04.12.12 09:56

Nejde přece o nic špatného, ty velké děti chtějí udělat radost mrňatům. A pokud to nejsou nějací propadlíci, učivo dohoní a učitelka by je měla pustit.

Proč se do toho pletete Vy? Adolescenti v tomto věku si často dokáží poradit i s horšími problémy. Tudíž bych byla pro to, aby zašli za třídní profesorkou a řekli jí pravdu. Že budou chvíli mimo vyučování a proč. Pokud je rozumná a vzpomene si na své dětství, jistě neodmítne.

Myslím, že když důležitě napíšete, že dcera měla žaludeční potíže, kamarádovi doma napíší, že ho bolelo v uchu a dalšího v krku, bude z toho nakonec jen ostuda, ne pro ty děti, ale pro rodiče. Že je už od mládí učí podvádět.

Ať zajdou společně za profesorkou a uvidíte, že jim to dobře dopadne, i bez Vašich zásluh.

Smutně vzpomínám na totalitního Mi¨kuláše v naší MŠ: Byl sice pokaždé, ale potají, děti se moc těšily, učily se básničky i písničky, ale podle soudruhů toto nesmělo být. Proto jsme se pokaždé za zamčenými dveřmi školky s dětmi vyřádili, zatančili, rozdělili balíčky a rozloučili se. V třídní knize pak stálo, že byla třeba výtvarná výchova - kreslení sněhových vloček a potom vycházka ke krmelci. Byla to divná doba. Takže jsme pro dobro věci vpodstatě lhali také. Takže Zmatenku chápu, dneska však se už podobné akce pro děti, zaplaťpámbu, tutlat nemusí. Jaga.

Datum: 04.12.12 10:19

Bozemuj tady je ale Dusinu a poctivcu... zvlastni vzorek lidi... jen jestli to tu nepisete vsichni jen kvuli poradny, pry "vychovne" neomluvene hodiny...proboha... mit takove rodice tywe, tak snad vypadnu z domu jeste driv nez v tech 18ti... kdyz uz, tak jste se mela poradit s rodici tech ostatnich spoluzaku a ne tady... a to je zaroven moje rada, poradte se s rodici spoluzaku, a pokud to spoluzaci nejsou, tak co je vam po nich, a rodinne duvody a celej den absence...
Jinak ve druhaku jsem mel 280 omluvenych hodin a 70% omluvenek jsem si napsal sam (ve druhaku jsem mel jen 1 trojku z chemie). Kdo za skolu chodit chce, nepotrebuje priklady od matky, ale rozhlidne se po tride/skole, jak to delaj ostatni...

Datum: 04.12.12 10:29

Neběsni tolik, Joudičku, proč se rozčilovat? Přiblížil se advent, obrať svou mysl spíš k věcem duchovním, než světským, které Tě po pravdě občas s...*smich* Jo, jo.

Pokud bydlíš nedaleko /Pardubicko/, zajdi na cukroví a horký čaj nebo grog. Popovídáme si a největší radost bys mi udělal, pokud máš pejska a vzal ho s sebou. Včera mi jeden veliký ovčák zlámal brýle na blízko. Ale byla to tak ohromná psí radost, že se na něj vůbec nezlobím. Jen jsem posbírala ty kusy do kapsy.

Psí láska, psí věrný pohled a prohrábnutí jemné psí srsti, to je to, co mi nejvíc chybí.

Ale vítán budeš, i když pejska nepřivedeš. Hezký advent přeje Jaga.

Datum: 06.12.12 22:12

Nevím jestli to ještě někoho bude dneska zajímat, ale slíbila jsem tady, že napíšu jak to dopadlo. Tak tedy: Děti se naštěstí dohodly, že budou jednat na férovku a doma požádaly o omluvenku ve znění "Spolupráce s MŠ při mikulášské nadílce" - v podstatě jako to psal Mikihans. Všichni rodiče s tím samozřejmě souhlasili a já jsem byla ráda, že si nemusíme trapně vymýšlet. Akce se vydařila, spokojenost byla na straně dětí v MŠ, jejich učitelek, aktérů (tedy našich dětí) a nakonec i nás - rodičů. Jen ještě nevíme, jak na to bude reagovat třídní, protože omluvné listy si zatím ještě nevyžádala. Snad to bude v pohodě. Ještě jednou díky za vaše názory a příště se na vás zase s důvěrou obrátím... :). Zmatenka

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.