Nejste přihlášen/a.
Chci zmenit zamestnavatele, a zaroven potrebuju mesic volno na svoje osobni veci. Jak to funguje s tim ze me budou hledat zamestnani, budou mi vnucovat a ja budu chtit delat neco jinyho? Jaktoze jsou lidi co jsou klidne pulroku doma, a pak jdou zas pracovat? A jeste jedna vec, je pravda ze nove musi clovek na podpore delat verejne prospesne prace?
Je tu možnost jak si udělat měsíc dovolenou a nenechat se nutit do práce. Ukončete nynější zaměstnání,nahlaste se na zdr. pojišťovně jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů), zaplaťte si zdr. pojištění na měsíc a máte úplnou svobodu. V tom volném měsíci si najděte práci sám a nemusíte vůbec na pracák.
To není úplně přesné. Pokud zaměstnanec ukončí zaměstnání v průběhu nějakého měsíce, tak za daný měsíc za něj zdravotní pojištění odvede daný zaměstnavatel. Nelze být nějaký měsíc veden současně jako zaměstnanec a současně jako OBZP.
Pokud by ale někdo měl ukončenu pracovní smlouvu např. k 31.1. a začátek nového zaměstnání např. k 1.3. , tak za únor se nahlásí na zdravotní pojišťovně jako OBZP.
Není povinnost, zaevidovat se po ukončení nějakého zaměstnání na úřad práce. Ale pokud se někdo zaeviduje na úřad práce, tak si nemůže "diktovat", co by chtěl nebo nechtěl dělat a argumentovat tím, že se zaevidoval jen proto, aby nemusel platit zdravotní pojištění.Už z názvu - úřad práce vyplývá, že se jedná o úřad, kde jsou určité úřední postupy.
Lidi, kteří nemají zaměstnání ani nepodnikají, jsou vedeny jako osoba bez zdanitelných příjmů (zkratka OBZP) a mají povinnost platit zdravotní pojištění. Od začátku tohoto roku je to měsíčně 1971 Kč. Pokud ale někdo ukončí zaměstnání např. v polovině února, tak za únor zaplatí zdravotní pojištění daný zaměstnavatel. Pokud podepíšou v březnu smlouvu u nového zaměstnavatele, za zdravotní pojištění za březen zaplatí nový zaměstnavatel. Tedy v takovém případě je zbytečné, aby se někdo evidoval na úřad práce, pokud tedy nechce alespoň nějakou částku z hmotného zabezpečení (lidově podpory). Jelikož ale zatím je práce dost, tak stejně většina lidí v evidenci úřadu práce "nevydrží", protože dostanou tzv. doporučenku na nějaké místo (většinou se jedná o nějaké neatraktivní místo).
Jsou lidi, kteří jsou několik měsíců bez zaměstnání, a sami si platí zdravotní pojištění. Např. v nějaké firmě dostali odstupné (třeba tři měsíční platy).
Co se týká "vnucování " práce na ÚP, tak nevím, jaké je znění nějakých předpisů. Ale myslím si, že je zohledněno i vzdělání, že nemůžou někomu s vysokoškolským vzděláním nabízet nějakou dělnickou pozici.
Co se týká veřejně prospěšných prací, tak nevím, jak to je. Ale myslím si, že pokud to tak je, tak se to týká lidí dlouhodobě evidovaných na ÚP a ne lidí, kteří jsou evidování třeba měsíc.
Bude zalezet asi na konkretnim pracovnikovi, ale pokud reknete, ze si praci aktivne hledate, ci uz ji mate dohodnutou, predpokladam, ze mesic nikdo resit nebude. Navic schuzku asi nedostanete hned, ale treba az za dva tri tydny, napriklad. Pokud hned, zalezi na vas, zdali vam to za to stoji (napr. chodit po nabidnutych zamestnavatelich a vsem tvrdit, ze praci budete mit za mesic atd.). Max. Vas vyradi z evidence, nic jineho Vam nehrozi. Hodne jsem to zjednodusil. A verejne prospesne prace jsou az po delsi dobe.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.