Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
jednoduše a srozumitelně. Mám dva zaměstnavatele:
AB: Smlouva DPP, podepsané růžové prohlášení (základní sleva poplatníka), na růžovém prohlášení je uveden rok 2020
CD: Smlouva HPP, zatím nepodepsané růžové prohlášení
Nevím, jestli budu v zaměstnavatele CD pokračovat celý rok 2020. Ale chtěla bych, aby se mi u zaměstnavatele AB neuplatňovala základní sleva poplatníka, dejme tomu za březen, nebo tak dlouho, jak budu u zaměstnavatele CD. Když u něj pak skončím, opět chci uplatňovat u AB základní slevu poplatníka.
Jde to, i když je na podepsaném růžovém prohlášení jen rok 2020, nikoliv rozpis měsíců? Vím, mám psát účetní AB, ale nechci se ztrapnit, nebo nechci, aby mi nepodávala nějaká nepravdivá infa. Díky moc za rady.
Prohlášení k dani podepisujete jen jednou za zdaňovací období (tedy pokud neměníte postupně zaměstnání v průběhu toho roku), takže si musíte předem rozmyslet, kde chcete slevu uplatňovat, během roku to nemůžete střídat, jak se vám hodí. Bohužel.
No, když u zaměstnavatele CD skončím, tak pak už se do konce roku nebudu moci přihlásit o slevu na dani zpět k AB? Vím, že to mohu podepsat jen jednou, ale když u AB ukončím slevu na dani na březen-květen, a budu mít podepsáno u CD, a od červen-prosinec opět znovu u AB. Když dám výpověď u CD.
Máte podepsáno u AB, vaše kombinace podle litery zákona neprojdou. Dál už mohu posloužit jen pohádkou o lakomé rybářce.
Pobírá-li poplatník mzdu současně od více plátců, může uplatnit daňové slevy a zvýhodnění pouze u jednoho plátce, a to u toho, u kterého podepíše prohlášení. Je-li pro poplatníka výhodnější uplatnit slevu u jiného souběžného plátce (např. z důvodu vyššího příjmu), je nutné u jednoho písemně ukončit nárokování slevy a zvýhodnění a od příštího měsíce podepsat "růžový formulář" u druhého plátce, kterému je nutné nároky prokázat.
Ano, ovšem finanční úřady, tedy správci daně toto velmi neradi vidí a je to pro ně důvod k "zakleknutí" na celou mzdovku, takže obecně to prakticky nikdo nechce riskovat, zejména ne tak, jak si to představuje tazatelka. V prohlášení je ale explicitně potvrzeno, že poplatník zodpovídá za informace, které předal plátci, takže případné sankce, pokud dojde k pochybení jdou na vrub poplatníka, nikoliv jeho zaměstnavatele.
Anzionko, jste drzá jak opice. Snažila jsem se vám poradit z praxe, ale byla to chyba. Dělejte si co chcete a příště se neptejte, když všechno víte sama nejlépe.
@anzionka - Je celkem rozdíl odvádět 15 procentní daň z peticiferne cifry a z čtyřciferne.
Máte recht - třeba vám to pokryje případné manko z inventury, o kterou se bojíte požádat.
@jedubabicka: Máte recht, třeba pokryje!
FÚ ty peníze ale tak jako tak nechávat nehodlám, copak on mi nějaké peníze jen tak někdy dá nebo nechá, jen tak pro mý pěkný oči?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.