Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fotografování cizích osob

Od: freak odpovědí: 10 změna:

Pokud si vás někdo cizí vyfotí, je to legální? Dá se proti tomu něco dělat?

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x

@freak - Pokud si vás někdo cizí vyfotí, je to legální? Dá se proti tomu něco dělat?
Záleží na mnoha dalších okolnostech.

NOZ § 84

Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

Takže úplně legální to není a mohl byste se bránit soudně, ale pokud dotyčný fotograf se snímkem nebude nijak dál nakládat, zřejmě mu to nedokážete. V lepším postavení budete, pokud ho někde zveřejní, ale ani to neplatí vždy:

§ 85

(1) Rozšiřovat podobu člověka je možné jen s jeho svolením.

(2) Svolí-li někdo k zobrazení své podoby za okolností, z nichž je zřejmé, že bude šířeno, platí, že svoluje i k jeho rozmnožování a rozšiřování obvyklým způsobem, jak je mohl vzhledem k okolnostem rozumně předpokládat.

§ 89

Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

Ovšem bude-li to "někdo cizí" - tedy vám neznámý, pak není žalovat koho.

vilik*
Mě fotili na občanku. Prý je povinná a bez fotky mi jí nedají. Takže získaná pod nátlakem. Nemám se bránit protiprávnímu jednání dle par. 84?

 

hodnocení

4x
avatar jethro

Publikovat bez svolení něčí fotku může být legální i nemusí. Záleží na okolnostech. Pokud fotka neporušuje vaše oprávněné zájmy třeba tím, že vás zobrazuje v nějaké dehonestující situaci, tak se v naprosté většině případů lze odvolat na umělecký nebo zpravodajský účel podle §89 NOZ,

 

hodnocení

2x

Jelikož se jedná jen o foto bez další identifikace focené osoby, nelze proti tomu moc namítat.


doplněno 11.02.20 19:16:

@olinl:Ta právnička sice měla pravdu, ovšem bez toho, že byste zveřejněnou osobu dále identifikoval a ta osoba tvoří jen "křoví" na fotce, tak vás nikdo na nic nechytí.

 

hm*
hodnocení

2x

Jsem přesvědčen, že je to legální.

Někdo tu citoval § 84 OZ, ovšem lze citovat též § 89 OZ (Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a ...) a říct, že je to např. pro umělecký účel a použití bude pouze soukromé, jen pro vlastní potřebu. A žádné povolení netřeba.

Takže: Focení podobizny pro zvěřejňování NE, ale pro soukromé fotky, případně třeba jako součást davu u parníku apod., klidně (jedná-li se o normální případy).

 

olinl
hodnocení

1x

Velmi zjednodušeně: "Kdosi" si vás může vyfotit, ale nesmí Vás bez Vašeho svolení nikde "zveřejňovat". Ovšem na "fejsbůku" to chodí jinak.. To o zveřejňování mi před nedávnem (cca rok zpět) tvrdila má známá-právnička.

Kde jsou tři právníci, tam je nejméně pět právních názorů.

Existuje fotografická kategorie "Street photo", která je na fotografování "cizích" lidí přímo založena.

 

lidus*
hodnocení

0x

Když se motáte u toho co druhý fotí, je běžné, že jste na fotce. Snad vám fotka nežere duši, o nic nejde.

 

mak*
hodnocení

0x

Pokud jste dominantou toho snímku, tak bez vašeho souhlasu nesmí. Pokud jste někde v pozadí, tak smí. Dělat se dá, ale když nestačí slova, můžete se zase do konfliktu se zákonem dostat vy.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Je to legální, můžete se bránit soudně.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]