Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chci se zeptat jako zaměstnavatatel.
Chtěl bych dát výpověď studentovi, který u mě pracuje dohodu o provedení práce. Je někde definováno, jak velká je výpovědní lhůta, popřípadě, jestli mu mám něco vyplatit?
Všude jsem našel jen informace ze strany zaměstnance, děkuji za rady
Dobrý den. U DPP žádná výpovědní lhůta není. Vše záleží na tom, jak se obě strany dohodnou.Takže platí toto:
Na rozdíl od výpovědi z pracovního poměru, výpověď dohody o provedení práce nemá speciální ustanovení v zákoníku práce. Výpověď dohody o provedení práce se řídí obecnými ustanoveními dohod dvou samostatných subjektů – zaměstnance a zaměstnavatele. Výpověď dohody o provedení práce je možná pouze vzájemnou dohodou obou stran. To znamená, že předloženou výpověď jedné strany musí druhá strana akceptovat. Pokud by tomu tak nebylo, není možné dohodu o provedení práce vypovědět pouze jednostranně.
Je tedy dobré při uzavření dohody o provedení práce si zkontrolovat pečlivě její text, zda obsahuje i ujednání o možnosti ukončení dohody o provedení práce. Pokud tomu tak není lze druhé straně podat následující výpověď dohody o provedení práce, která je samozřejmě ale jen návrhem jedné ze stran. Návrh výpovědi dohody o provedení práce může podat jak zaměstnavatel tak zaměstnanec.
Na způsobu zrušení dohody se lze dohodnout
Pakliže jste v průběhu své brigády zjistili, že tato práce pro vás jednoduše není, nebo máte k jejímu přerušení jakýkoliv jiný důvod, dohodu prostě zrušíte. Musíte nicméně pamatovat na to, že v takovéto situaci musíte splnit jisté podmínky dané zákonem.
Není-li sjednáno jinak, pak platí, že standardní doba výpovědní lhůty činí 15 dní, a počítá se ode dne doručení této skutečnosti vašemu zaměstnavateli. Důvod přitom uvádět nemusíte, ovšem to samé platí i z druhé strany, tedy pokud se k ukončení dohody rozhodne firma.
Pokud se se svým zaměstnavatelem domluvíte, lze pochopitelně dohodu zrušit ke konkrétnímu sjednanému dni. Současně je možné ji, stejně jako běžný pracovní poměr, zrušit v případě závažných prohřešků jedné či druhé strany v podstatě ihned. Ony prohřešky však musejí být opravdu závažného charakteru, jak se uvádí v zákoně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.