Nejste přihlášen/a.
Když někdo sedne do auta s řidičem o kterém ví, že požil alkohol, může být za to, v případě kontroly, také nějak postihován?
Řízení po požití alkoholu je v případě, že obsah alkoholu v krvi přesáhne 1 promile, trestným činem. Náš trestní zákoník zná §§ 367 a 368 - Nepřekažení trestného činu a Neoznámení trestného činu. Pak by mohl být spolujezdec trestně odpovědný. Problémem je prokázat, že spolujezdec takové podrobnosti o stavu řidiče mohl vědět.
V případě přestupkového jednání by mohl být spolujezdec "popotahován" především v případě, že by byl provozovatelem vozidla, které řidič řídil. Tato situace může nastat v okamžiku, kdy jde o životní partnery, vozidlo je zapsáno na jednoho z nich a druhý je bude řídit "pod vlivem".
Zcela správně, až na jednu věc. Ono prokázat spolujezdci či vlastníku vozidla, že o situaci věděl, ve většině případů pro policii až takovým problémem nebude. Vyšetřovatel ví, jak a na co se má svědka ptát, a tím pádem umí dostat dotyčného tam, kde jej chce mít. V tomto případě nastupuje z policajtů "ten hodnej" a jako kámoš . 99% lidí se při podezření napráská samo. Jedinou obranou je odmítnutí výpovědi bez účasti právníka.
Může za to mít velmi velký problém - pokud to vozidlo vlastní! Tj. víte, že řidič je pod vlivem a dáte mu svůj vůz dobrovolně k dispozici.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.