Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Prace na dohodu

Od: qutty odpovědí: 5 změna:
Dobry den. Jsem ve vypovedni lhute mnou podanou. Ve svem volnu pracuji na jinem miste na DPP v ramci zauceni a 1.1. mi daji smlouvu na HPP, az skonci vypovedni lhuta.
Mam cekkem strach aby me neodrekli, nemam zadnou smlouvu o smlouve budouci. Delali jste nekdy takhle?

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

etana*
hodnocení

0x

Smlouva o smlouvě budoucí se v personalistice nepoužívá. Můžete uzavřít běžnou pracovní smlouvu s nástupem od toho 1.1., respektive 2.1.2020, prvního je svátek. Přesto z toho nevyplývají pro zaměstnavatele i vás žádné závazné sliby, dokud nenastoupíte (a i pak bude zkušební doba). Tak, jak to máte vy mění zaměstnání každý, o nic nejde. Risk je zisk.

 

hodnocení

0x

Smlouva o budoucí pracovní smlouvě podle ustanovení § 50a zákona č. 40/1964 Sb. se používá (zejména u cizinců, kteří si zařizují povolení k zaměstnání), ale běžně se také uzavírá pracovní smlouva delší dobu před nástupem do zaměstnání - novému zaměstnavateli nic nebrání v tomu, aby s vámi uzavřel již nyní pracovní smlouvu s nástupem od 1. ledna 2020. Pokud se bojíte, že s vámi smlouvu na HPP neuzavřou, tak buď požadujte uzavření smlouvy již teď, nebo se pro jistotu poohlédněte po jiném zaměstnavateli.

U DPP je 15 denní výpovědní doba - trošku nechápu, pokud jste v té firmě na zaučení - proč musíte podávat výpověď, proč rovnou nebyla DPP uzavřena na dobu určitou do konce roku, když vám slibují nástup na HPP od 1. 1. 2020.

etana*

On ale podal výpověď v jiné firmě, než kde je zaučován, to je to, proč se bojí, aby nová práce nekiksla. Smlouva o sml. budoucí pro cizince má jiný účel než závazat zaměstnavatele nebo zaměstnance ještě před nástupem.

Formulováno je to tak, že v té firmě pracuje na jiném místě na zaučení a od ledna pak má mít HPP.

Pokud jde o smlouvu o budoucí pracovní smlouvě, tak se v ní zaměstnavatel i zaměstnanec zavazují, že uzavřou v budoucnosti pracovní smlouvu s konkrétním pracovním zařazením, dnem nástupu do zaměstnání a sankcemi, které pro obě smluvní strany vyplývají po odmítnutí uzavření smlouvy. Sepisuje se hlavně kvůli získání zaměstnanecké karty, ale jeden z mých klientů smlouvu o budoucí pracovní smlouvě použil i u zaměstnanců z ČR, protože z různých důvodů nemohli nastoupit v dohledné době. Je to i určitá jistota pro zaměstnance, který dá výpověď a musí čekat na uplynutí výpovědní doby.

etana*

Jistě, ale leda tak pro vrcholového managera, ne pro běžného zaměstnance a nepředpokládám, že tazatel s dohodou je nějak vysoce postavený manager. Jinak ta smlouva o sml. budoucí nemá pro Čecha vzhledem k institutu zkušební doby vůbec žádnou váhu, i kdyby tam byly milionové sankce. Socialisticko- odborářský zákoník práce funguje nejen ve prospěch zaměstnanců, i když ve většině chrání právě je.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]