Tuzex- bony- archiv

Od: ® odpovědí: 5 změna:

Nevíte, kdo schvaloval či zamítal výplatu tuzexových poukázek - důchodů? Zda existuje archiv či název úřadu, v ČSR či Německu, kde se na základě daných dokumentů , pak vyplácely a i dnes vyplácí důchody = dříve v bonech a dnes v Eurech? Určitě musí být vedeny nějaké dokumenty. Děkuji za odpověď.

5 odpovědí na otázku

 

 


3x

V minulosti všechny platby prováděla Živnostenská banka, po sametu její nástupkyně. Do ŽB přišel důchod na jméno v markách a Tuzex vyplatil tuzexové bony, které chodily i poštou v doporučenném dopisu na adresu. Kdo měl tuzexové konto v ŽB, tak mu tam každý měsíc přistál určitý obnos bonů. Tuzex, jako podnik už zanikl a vše je uloženo v NA (Národní Archiv), ale vy by jste měl(a) se poptat u banky, která poslední vyplácela ten důchod?

 


2x
avatar jabraka

Pokud vím,vše měla v rukou ČNB .Všechny platby v cizích měnách pro iobyvatele Československa musely procházet účtem u této instituce.Netýkalo se to jen důchodců,ale i většiny umělců.Účet v bonech mohl pak každý inkasovat individuálně.Myslím,že i dnes je situace stejná,jen účty jsou vedeny v KČ

JABRAKA

 


2x

Nwn jak toto.Dary ,dolary od matčiny tetičky zUSA ,převedené na bony nám chodily že živnobanky.Dle Wiki spravovala devizové účty Čechu a Slováků.

Dědictví po dědovi v Německu šlo přes Živnobanku. Ale tehdy mě bylo ještě dost málo, tak netuším, jestli to šlo i jinak.

 


Děkuji Vám všem za info a snahu - byl mě poslán odkaz na město v Německu Fulda , kde tyto eura posílají pozůstalým padlým Němec. vojákům .

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]