U soudu jako svědek vůči zlodeji

Od: ® odpovědí: 8 změna:
Dobry den, už jste někdy někdo byl v roli svědka u soudu? Mám to zítra odabsolvovat a docela se bojím, aby mne ten zloděj, který mě okradl o auto, nechtel něco udělat. Co doporučujete za rady z vlastní zkušenosti?
Myslite, ze by se nemuselo nic stát? Nebo tam urcite riziko je počínaje slovním napadením a urážkám a konce třeba nějakou atakou, napadením nebo ze si na mě počká před budovou soudu.
Mám docela strach o svůj holy lidsky život, neboť mám rodinu s dítětem a domnívám se, ze je to riziko i pro ni.
Dekuji predem za seriózní odpovědi.
8 odpovědí na otázku

 

 


1x
avatar martincakl

Já bych se zase tolik nedíval na americké akční filmy v TV.

 


0x
avatar etana

Kdysi jsem to zažila a zloděj skutečně vyhrožoval, policie mne tehdy uklidňovala, že to mají kriminálníci, zvlášť ti zkušení, ve zvyku, ale skutek utek. Fakt je, že obžalovaný získá vaše nacionále, adresu a tak...ale oni spíš jen kecaj.


Dobry den,
dekuji mnohokrát za Vámi uvedené informace. Pravdou asi zůstává, ze nacionále dle mého získávají, protože to v obsilce vidí, kdo je na jednání pozván, pokud se tedy dostaví k soudu a dle mého to bude i na dveřích jednací místnosti vyveseno, o jaké jednání tam půjde.
Otázkou zůstává, zda-li i to zastrašování se pak neda chápat jako jakási zvule a ataka. Doufejme, ze vše dnes dopadne dobre.

 


0x

U soudu jsem nikdy nesvědčil. Podstatné je, že tzv. křivá výpověď je trestná. Je to uvedeno v paragrafu 346 trestního zákoníku. Otázka je, co konkrétně by jste vypovídal. Pokud jste toho zloděje přímo viděl, že to auto krade on, tak by bylo trestné tvrdit, že to nebyl on. Pokud jste ho pořádně neviděl, tak můžete tvrdit, že si nejste jistý. Jestliže je někdo souzen, tak na základě nějakých konkrétních důkazů. Nemyslím si, že by někdo byl souzen jen na základě jednoho svědectví někoho. Je taky otázka, k čemu by tomu pachateli bylo, kdyby Vás nějak napadl. Pokud máte obavu z napadení před budovou soudu, tak se můžete s někým domluvit, aby jste ze soudní síně nešel sám, aby Vás někdo odvezl domů. Nebo si můžete zavolat taxíka přímo před budovu soudu, aby při případném napadení byl svědkem minimálně taxikář.Pochybuju ale , že by byl nějaký zloděj tak šílený, aby si ještě přítížil tím, že by někoho napadl před budovou soudu. Obavu z napadení lze snížit tak, že se nějak ozbrojíte, např. nějakým teleskopickým obuškem. Pochybuju, že by jste měl tolik peněz, že by jste si mohl platit ochranku. Nemyslím si, že by měla většina pachatelů zájem, napadnout někoho, kdo svědčil u soudu. Za to by vyfasovali další trest.


Dekuji za cenný koment, přesto mi ponechte mou soukromou obavu a to i pro případ kdyby k tomu doopravdy mělo dojít. Predsi jen, pokud někdo vyžaduje trest a je to recidivista, zřejmě mu nebude činit velkou obtíž “koupit něco dalšího”.

Každopádně by jste se měl něčím ozbrojit a mít neustále u sebe mobil, aby jste v případě jakéhokoliv problému mohl okamžitě volat na policii.

 


0x
avatar jezevec

Ano, je možné, že zlodějíček bude vyhrožovat. Pokud by v tomto smyslu jenom ceknul, okamžitě bych na něj podal trestní oznámení podle § 353 - Nebezpečn/... (kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok).
Oni mu to potom přidají navíc. Ale obecně v tomto směru platí, že je to ten pes, co štěká, ale nekouše, neměj z ničeho strach...

 


0x
Jestli se bojite, pozadejte o svedectvi v utajenim budete pak vypovidat z jine mistnosti se zkreslenim, aby vas zlodej nepoznal.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]