Národnost dítěte?

Od: odpovědí: 5 změna:
Ahoj, hrozně by mě zajímalo jak je to s miminkem které se narodí v cizí zemi, ale jeho rodiče mají občanství v jiné zemi. Jde o to že bych chtěla jet pracovat do cizí země (přesně Austrálie). Ale stále bych měla české občanství a narodilo se mi děťátko v té Austrálii, jaké by mělo občanství? Mělo by automaticky to australské občanství nebo bych mohla dát české občanství? Jinak mohla bych jet třeba na poslední měsíc těhotenství do Česka, tady porodit a poté znovu jet s děťátkem do Austrálie, aby mělo české občanství?
doplněno 09.11.19 22:08: Jinak jaký je rozdíl mezi občanstvím a národností? Ovlivní to nějak nějak to kde se dítě narodí?
5 odpovědí na otázku

 

 


2x

Podle naší české právní úpravy platí, že pokud je alespoň jeden z rodičů Čech (tedy má české státní občanství), získává také dítě automaticky české občanství, ať se narodí kdekoli na světě. Podobnou právní úpravu má většina evropských zemí - tedy ctí se občanství rodičů. Jsou ale i takové země, kde může být občanství nabyto narozením na území daného státu. V takovém případě by dítě mělo občanství toho státu, ve kterém se narodilo. A pokud by se narodilo českým rodičům, mělo by zároveň i české občanství podle rodičů.

Jak to má zrovna Austrálie a zda se tam občanství nabývá i narozením na území státu, to opravdu netuším - musela byste zapátrat v australských zákonech o státním občanství. Předpokládám, že tatínek dítěte Australan asi není, jinak byste se na to nejspíš neptala.

Co se týče národnosti, tak to je čistě pocitová záležitost (podle toho, k jaké zemi máte vztah) a z legislativního hlediska nehraje až takovou roli.

 


1x

Není potřeba cestovat přes půl světa jen kvůli občanství dítěte. Nárok na české občanství dítě má. Jen se asi budete muset projet do Brna. Poštou to vyřídit nešlo a pravděpodobně se nic za posledních pár let nezměnilo.

mzv.cz/...

 


1x
avatar denny276
Národnost je chapana jako příslušnost k národu z hlediska etniky. Určuje se nejčastěji podle místa narození ale i dle předků. V podstate si národnost můžete v průběhu života měnit dle Vašich měnících se zvažování. Občanství je prokázáno průkazem a jedná se o právní vztah mezi občanem a státem. A konkrétně v Austrálii to bývalo tak,ze občanství se dávalo pouze detem,pokud alespoň jejich jeden rodič mel australske občanství. Coz je celkem složité získat, pokud nejste primo rodilý Australan. Dávají si tam na to hodně pozor,i ma udělování trvalých pobytů, nemají moc v oblibě pristehovalce a uprchliky :) Takze Vase dítě bude mit občanství české.

 


0x

Národnost je přískušnost k národu a tu si můžete zvolit jakou chcete. Státní občanství je příslušnost ke státu a tu máte po rodičích. Pokud má každý z rodičů jinou státní příslušnost, může mít jejich dítě obě. Místo narození v tom nehraje roli.

Není pravda. Některé země (například USA) uznávají "ius soli" (právo místa) a dítě dostane občanství podle státu, kde se narodí. ČR ani Austrálie tento systém nemají.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]