Jak bezpečně koupit dražší věc na inzerát?

Od: ® odpovědí: 20 změna:

Na facebooku jsem v akvaristické skupině našel inzerát na prodej filtru, který by se mi líbil. Cena filtru je 3600,- Kč, prodávající bydlí 260 km od mého bydliště - tedy zajet si autem nemá smysl.

Cena odpovídá nabídce, ale přecijen mám trochu obavy poslat někomu z facebooku takovou částku. Máte někdo zkušenost jak nakoupit bez rizika že o peníze příjdu?

Napadá mě jedině dobírka ... zeptat se prodejce zda je ochotný poslat na dobírku a riskovat jen peníze za poštovné.

20 odpovědí na otázku

 

 


3x

Tak mu zavolejte a položte pár otázek z akvaristiky či přímo popis onoho výrobku. Uvidíte, zda Vás to zklidní nebo přesvědčí nekoupit.

Když pošlete peníze za poštu a on pošle za zbytek dobírkou, tak sice doplatíte třeba 3400 dobírkou, ale pak vybalíte cihlu či jiný nesmysl, takže jaké má opodstatnění posílat peníze za poštu a zbytek dobírkou. Stejné riziko.

 


2x
avatar lidus

Dobírka není řešení, musíte zaplatit a pak rozbalit, dovozce vám peníze nevrátí i kdyby tam byla cihla, jediné co udělá, že vám potvrdí, že tam nebylo co jste čekal ale vyřizovat musíte problematicky sám. Já to řeším tak, že hledám co nejblíže nebo někde, kde někoho znám a mohu ho tam poslat.

lidus: A proč by měl dovozce potvrzovat obsah zásilky? On přece nemůže vědět co si kupující objednal a čekat až si tu zásilku kupující rozbalí a udělá kontrolu taky nebude.Převezme peníze - pak teprve odevzdá balíček a odjíždí.Kdyby u každého kupujícího takhle čekal,tak jedno naložený auto bude dovozce rozvážet ,,týden,,.

PPL i Pošta chvilku počká a pokud je zásilka poškozená, potvrdí to. Osobní zkušenost.

No ono to tak není. U dovážky domů, službou PPL, může člověk udělat pouze to, že zásilku rovnou odmítne z důvodu evidentně poškozeného obalu. Ale rozbalenou mu ji ten řidič zpátky nevezme, ani na to čekat nebude. To vím s naprostou jistotou, protože se mi to stalo. Tohle rozhodování není v jeho kompetenci, nemá na to právo a vyhodili by ho. Stalo se mi, že mi přišel balíček a pošta mi ho nedoručila a napsala mi, že je balíček silně poškozený, abych se dostavila na poštu. Tam mi ho ukázali a zeptali se, jestli ho chci převzít, nebo ne. Ale žádné rozbalovaní se teda nekonalo. To zamítli, protože v případě, že bych to rozbalila, tak už nemohu dokázat, v jakém stavu balíček došel. Ale když ho odmítnu převzít z důvodu poškozeného obalu, ke kterému došlo evidentně během přepravy, posílají bezplatně zpět odesilateli. Prý já vím co v tom balíčku je a jestli to poškození obalu mohlo způsobit i poškození obsahu. Tenkrát jsem to raději odmítla převzít.

 


2x
avatar mikihans
Bezpečně nijak. I když si pro to pojedete, riskujete třeba dopravní nehodu :-D no a teď vážně, dotyčný se na vás klidně může vykašlat, prodat vám věc na hranici životnosti...
Na druhou stranu už jsem nakoupil na inzerát přes různé sbazary, bazoše a aukra desítky věcí a nikdy jsem neměl problém... Vždy mi přišlo to, na čem jsem se s prodávajícím domluvil. A vždy proběhla platba předem.

 


1x

Jak píše kolega výš, ani dobírka není jistota, může Vám přijít cokoliv.

Ale ve skupinách není nic neobvyklého, pokud položíte dotaz, zda někdo s tímhle prodejcem obchodoval a má s ním zkušenost? Není to nic proti ničemu a spolehlivý prodejce takový dotaz pochopí. Případně v některých skupinách bývají v souborech recenze. Podívejte se do té Vaší skupiny, jestli tam něco podobného vlevo v souborech není. Každopádně doporučuji zadat jméno na hlavní straně fb do vyhledávače, negativní recenze se nemažou a občas něco vyleze..

Jinak před vánoci bude podvodníků všude dost, koukněte na jeho profil, na přátele, jestli to není fake profil a na fotky předmětu, jestli nejsou stažené z netu. Klidně si můžete vyžádat nějaké další fotky dodatečně, abyste se ujistil, že prodejce tu věc opravdu vlastní a může další nafotit.

 


1x

Pokud jsem nakupoval drahé,dražší věci na netu,tak jedině od OVĚŘENÝCH prodejců, na aukru (NTB-2X ...) není to také 100% ,ale hodnocení se zase ,když má tři , pět , deset tisíc kladných a tak do dvaceti záporných či neutrálních komentů už něco znamená.

 


1x
avatar ferax

Kupování čehokoli na dálku, od soukromé osoby je vždy riziko, pokud si to nemůžete "osahat". Do lidí nevidíte. Já bych to neudělal.

 


1x
avatar jethro

Jak píše ferax, kupování čehokoli na dálku, od soukromé osoby je vždy riziko. Na druhou stranu, to riziko je malé; naprostá většina lidí je poctivá. Já ani nikdo z mého okolí (příbuzní, kolegové) se ještě s vyloženým podvodem nesetkal. Spíš může být, že to zboží nebude splňovat vaše představy: bude třeba v horším stavu, než jste si představoval. Ale možnost, že vám příjde na dobírku cihla, je podle mě opravdu jen teoretická :)

 


1x
avatar ringo

Ještě je dobré zavolat prodejci, že si např. zítra pro věc přijedete. Pokud je to podvodník, bude se tomu snažit vyhnout.

 


0x

Filtr bude nefunkční a jak to dokážeš? Nijak.

 


Moc děkuji všem za odpovědi. Přiznám se, že varianta s cihlou mě ani nenapadla - asi jsem naivní.

Zkoušel jsem ta hodnocení prodejce a psalo mi to, že jsou soukromá. To mě znejistělo - pokud je prodejce čestný proč by to schovával? Nakonec jsem zjistil, že filtr je stejně asi již prodaný. Inzerát je sice mezi ostatními vidět, ale když jsem si ho dal uložit a pak znovu zobrazit tak už mi to psalo, že už je zboží prodané nebo tak něco.

Asi to bylo momentální pobláznění :) Lepší, že to dopadlo takhle než se pak s někým handrkovat o tři a půl tisíce.

Ještě jednou díky.

 

Je fajn, že se vám ulevilo, ale s takovým přístupem nekoupíte na inzerát nikdy nic. A šťastnými majiteli zboží budou jen ti, co jsou schopni to určité (malé) riziko unést :) Což je vlastně nakonec v pořádku.

 


0x
Domluvit se s prodejcem na dobirce, poštovné mu zaslat předem na účet. Pokud pošle cihlu nebo něco podobného, lze přes policii výplatu peněz zablokovat

 


0x

Nikdy nemáte 100% jistotu, ale dá se pro to něco udělat. Prodejce se zeptám, jestli se dá zboží osobně převzít. Kdyby výrobek neměl a byl to podvodník, tak se bude kroutit a osobní předání odmítne. Dokonce bych se zkusil domluvit na termínu a místě, kde se sejdeme. A pak mu můžete ještě jednou zavolat a sdělit, jestli by to nešlo raději zaslat. Možná někdo tady zareaguje, že stjeně mohu dostat balík bez zboží, ale je to možnost, jak částečně snížit riziko.

 


0x

Přes inzerát se dějí divné věci. Od falešného amerického milence, protiafgánského bojovníka až po koupi nefunkčních věcí, přístrojů atd. Takže radši neobjednávat zajíce v pytli od neznámých podvodníků. To si radši doplaťte a budete v klidu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]