Vypořádání majetku

Od: odpovědí: 2 změna:

Manželka získala těsně před svatbou nemovitost v špatném stavu. Z té doby je úřední odhad. Po dobu manželství se zhodnotila ze SJM, nejsou však doklady. Při vyhotovení nového úředního odhadu se z rozdílu oproti satrému stanoví míra zhodnocení?

Přihlíží soud na tento způsob?

2 odpovědi na otázku

 

 


1x

Myslím, že pokud nesjou doklady- účty o zhodnocení, tak je nemovitost nabytá před manželstvím a tudíž se nevypořádává. Leda snad nějací svědkové, ale to je asi dost složité a těžko se bude prokazovat, že se věci nakupovali ze společných peněz.

 


0x

@lh - Při vyhotovení nového úředního odhadu se z rozdílu oproti satrému stanoví míra zhodnocení?
Ano. Pokud nemáte doklady, je znalecký posudek jediný způsob, jak určit hodnotu domu v době po investicích. Z toho pak bude vycházet částka vypořádání pro manžela. Pokud nedojde k dohodě, platí ust.

NOZ § 742

(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]