Problémy nadprůměrné inteligence

Od: odpovědí: 18 změna:

Dobrý den, dokázal by mi někdo prosím odpovědět na otázku, proč mají vysoce inteligentní lidé velký problém přijít o panictví?

18 odpovědí na otázku

8x

Lidi s nadprůměrnou inteligecní mohou mít problémy v mnoha oblastech běžného života. Je to zpravidla z toho důvodu, že nad řešením "problému" dlouho přemítají, řeší možné i nemožné důsledky a komplikace svého jednání, zatímco "normální" člověk jedná více "pudově" a problémy řeší, pakliže vůbec, až pokud nastanou.

7x

Zeptám se také: Jak jsi na ten blábol přišel?

2x

Souhlasím, co píše @amper - netvrdím, že to je jenom nadprůměrnou inteligencí a ne žádnou poruchou, ale vysoce inteligentní lidé si dost často uvědomí, že vlastně je lepší vztah a sex nemít.

Takoví lidé se totiž obvykle nepohybují mezi velkými skupinami neznámých lidí, se kterými nemají nic společného, a tak navazují vztahy (přátelské i romantické) mezi lidmi sobě podobnými. A tím, že díky svojí inteligenci vidí trochu dopředu, už v počátku přemýšlí, kam až by to mohlo vést a co by mohlo způsobit, pokud by vztah třeba nefungoval. Přemýšlí dopředu i dlouhodobě a racionálněji, protože nechtějí ztrácet čas ve vztahu, který nikam dál nepovede, když s někým takovým si nedokážou představit další život.

A co sex? Člověk, který koná čistě pudově, nebude zrovna moc řešit, jestli dělá správně a jestli neexistuje riziko neplánovaného těhotenství. Vezmu to z pohledu ženy, přestože otázka je na muže - nadprůměrně inteligentní (mladá) žena zase vidí kousek dopředu, že možnost neplánového těhotenství vždycky existuje a že by to mohlo nějakým způsobem změnit její život k horšímu. Zároveň přemýšlí, jakou formu antikoncepce zvolit, aby neměla nežádoucí vedlejší účinky, o kterých se samozřejmě dopředu informuje. Díky svojí inteligenci si třeba taky uvědomí, že vlastně tak moc o sex nestojí, když svoje potřeby může uspokojit i sama. No a s takovou ženou se o panictví přichází těžko. :)

Pak je samozřejmě ještě jedna možnost pro všechny muže (inteligentní i neinteligentní), jak o panictví přijít jenom proto, aby o něj přišli, ale tu neberu v potaz, protože nepředpokládám, že by inteligentní muž o takovou možnost stál. ;)

0x

Vás se to týká?

0x

Někteří více inteligentní lidé nejsou moc společensky obratní, jiní na sebe v domnění, že není třeba zabývat se prkotinami moc nedbají, další mají prostě jiné zájmy. Obecně ale nelze říci, že mají "velký problém přijít o panictví", spíš se někteří jedinci neúspěšní v hledání partnera vymlouvají na podobné důvody, aby si nemuseli přiznat tu pravou příčinu a jejich IQ je zcela průměrné.

0x

Důvod je možná ten, že ztrátě panictví musí předcházet komunikace s partnerkou či partnerem. A čím větší rozdíl IQ, tím obtížnější komunikace. Uvádí se, že při rozdílu 40 bodů je komunikace již obtížná, při rozdílu 50 a více je často dorozumění nemožné.

Na druhou stranu vysoké IQ má v sexu i výhody - údajně jsou tito lidé snadněji přístupní některým řekněme nestandardním (a zábavnějším) sexuálním praktikám *placni*

Tak ať si najde stejně inteligentního partnera, to by mu nemělo dát moc práce.

@jethro: Tak to nemohu sloužit. Svého času jsem se zakoukal do premiantky ročníku. Soudě podle jejích reakcí a názorů byl vrchol sexuální fantazie a zároveň něco naprosto nemožného sex před svatbou. (Protože Bůh a maminka jí to zakázali). Takže já se dostal tak akorát ke společné návštěvě přednášek Adventistů sedmého dne, kde jsem jí zcela asexuálně zahříval zmrzlé ruce. Pak mi zmizela ze zorného pole. Ale možná je to tím, že krom vysokého IQ úřadovala přísná rodinná výchova a smysl pro povinnost a řád hraničící s podezřením na Aspergerův syndrom. A možná je v tom i problém, který nakousla a nechápe etana. 2 lidé postižení vyšším IQ mají problém navázat vztah, protože to oba moc řeší. Mohou tak společně váhat do nekonečna.

Etana to chápe, ale z praxe usuzuje, že nadprůměrně inteligentní člověk, pokud není současně stižen nějakým závažnějším psychickým problémem dokáže mnoho, tedy i si najít aktivně partnerku nebo partnera. Výjimky jistě existují.

0x

Asi proto, že sex je pudová záležitost a s myšlením nemá nic společné.

Ano, Liduš. Buď to pude nbo to nepude. (Promiňte, nemohla jsem odolat.)

0x
Nevím proč tomu tak je, ale něco na tom bude. Já jsem taky přišel o panictví až po třicítce...

0x

Pěkný den,

podle mě je to nesmysl.

0x

Protože u toho moc přemýšlí

0x

Jak píší kolegové výše.

Jeden důvod s inteligencí souvisí - prostě moc přemýšlí. Má tendenci domýšlet věci, korigovat impulsy rozumově. Neskákat po hlavě.

Druhý s inteligencí nesouvisí přímo. Vyšší IQ často znamená nižší EQ. Prostě to hůř umí s lidmi, tedy i s potenciálními sexuálními protějšky. V extrémních případech bývají ujetí do autistického spektra a to komunikaci už vůbec nepřidá ..

Přesně tak, vyšší inteligence je výborná např. pro logické uvažování, ale se soft skills je to potom často dost na štíru.

Na druhou stranu dost věcí se dá naučit, ale jde to pomalu. "Dobrý" příklad jsou třeba psychopati, kteří jsou většinou nadprůměrně inteligentní a většinu emocí a sociálních dovedností prostě okoukají od ostatních a naučí se jí používat ve správný okamžik.

0x

Řeší mnoho fakturů mozkem než pudy přírody. Zúží se jim výběr partnerek k nule.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]