1x

Dopravní nehoda s úmrtím, jaký trest?

Od: odpovědí: 39 změna:

Dobrý den , neteř 19 let , čerstvá řidička cca 1 rok, způsobila dopravní nehodu . V mírné zatáčce nedobrzdila a srazila muže cca 80 let na elektrické tříkolce , muž po 5 dnech v nemocnici zemřel -. Byla to silnice 1 třídy a ona rychlost nepřekročila . prostě nezkušenost . A otázka je - jaký trest může čekat a co můžou nárokovat pozůstalí?

Děkuji

39 odpovědí na otázku

4x

Zabití z nedbalosti § 143 - až 3 roky (1-6let).
Ale otázka? Měl tam ten senior na tříkolce vůbec co dělat? Šikovný právník by to mohl celé otočit, záleží na okolnostech.

Že by to šikovný právník otočil tak, že si strejka za to vlastně může sám, že jel po silnici 1. třídy? I to je možné :-D

Píše, že jel na elektrické tříkolce, se kterou je pořád braný jako chodec. Tedy pokud byl na silnici, neměl tam s tím vůbec co dělat, zda byl osvětlen atd... je tam mnoho možností.

Jakoze silnice 1tridy je silnice pro motorova vozidla? To je blbost co

2x

Stalo se,bohužel.Ale s invalidním vozíkem na silnici první třídy? Tam snad nemá co dělat.

spoustu silnic I.třídy vede přes obec a tam nesmí přejet invalida?

Nikdo nevíme, kde to přesně bylo.

2x

Bohužel, stávají se věci.

Může očekávat zproštění viny až po podmínku, ve špatném případě i vězení. Nelze předjímat, když nic nevíme ze spisu.

2x

Je mi líto, ale bez perfektních znalostí okolností té DN nelze odpovědět. A to ještě hodně záleží na šikovnosti právníků obou stran.

Takže si myslím, že skoro všechny dosavadní odpovědi vaří z vody a svým způsobem jsou k ničemu.

Ani úplné informace by nepomohly, protože nelze předjímat výrok soudu. (I s nimi by šlo o věření z vody.)

1x

Pokud budou něco požadovat pozůstalí, budete to řešit přes pojišťovnu, u které měla povinné ručení.

Trestní řízení bude zkoumat i takové věci, jak se po nehodě zachovala. Zřejmě se bude soudit podle §143, písmeno 3, kde je trest až na 3 léta, bez dolní hranice. Polud bude mít nějaké polehčující okolnosti (dosud netrestaná, neoda bez alkoholu, poskytla první pomoc atd.), nejspíš to bude podmínka.

1x
Prostě nezkušenost? Prostě ... za volantem, která než aby jela sockou, tak ohrožuje všechny ostatní.
Pokud nebyla pod vlivem alkoholu nebo nějakého fetíku, tak dostane podmínku, ale myslím, pokud je normální, tak trest si ponese celý život
Nebyla bych tak drsná. Jsem na silnici denně několik hodin a dějí se věci. Nedávno jsem málem srazila pána na nějakém elektrokole. 8 večer, lesík, tma jak v ranci. Neměl ŽÁDNÉ osvětlení. Nebyl prostě vůbec vidět. Ještě jsem zastavila a říkám mu že nesvítí, jestli se mu nerozbilo světlo a neví o tom. Poslal mě sprostě do *** Před nějakou dobou jsem jela po vesnici, predemnou holka, tak 14 let na kole. Od cyklistů se dá čekat fakt cokoliv, tak jsem si ještě dávala pozor. Blinkr, velkým obloukem jí objíždím a když jsem byla na její úrovni tak mi to ta káča bez ukázání bez ničeho ohnula před kapotou a zabočila do ulice. V obou případech šlo o totální tupce a přesto bych si já nešla zážitek celý život, přitom objektivně bych vinu sama sobě opravdu moc nedávala. Lidé by měli víc premyslet. Slečny je mi líto. Pokud jela jak měla má podelany život.
No díky pěkně...jsem taky čerstvá řidička a z toho, že se může něco takovýho stát, mám noční můry. Mám podle vás zbytek života jezdit sockou? Protože on každej musel někdy začít.
Danys:tys řídil jak Niki Lauda už před autoškolu , viď? Anebo jezdis kulový a nemas anung, co se na cestách děje ...

1x

Od kriminálu přes podmínku pro určení tříkolky jako viníka nehody (stačí aby jel po nesprávné straně, otáčel se v nepřehledné zatáčce apod.)... Určitě se vyplatí dobrý právník, hlavně kvůli peněžitému trestu - náklady na léčení klidně stovky tisíc i za těch pár dní do smrti.. Pak různe citové újmy klidně v milionech korun - proč se nepřiživit na neštěstí... Pak to pro ní reálně znamená nikdy nic nevlastnit a mít do smrti dluhy...

Tohle není pravda, i kdyby byla za tu nehodu odpovědná, tak má povinné ručení.

@Pletiplot,

nejsem řidič, mohla byste mi prosím vysvětlit, k čemu slouží povinné ručení? Podle mne asi ne k úhradě citové újmy.

Slouží k úhradě škody způsobené provozem vozidla. Ano i včetně bolestného, nákladů na léčení, nemateriální škody atd. Zákon č. 168/1999, §6

1x

O trestu mužeme jenom fantazírovat. v čr je si možné objednat trestní řízení posudky na míru.

Teď vážně: opravdu záleží, jaké argumenty předloží právnici .

Nicméně si myslím, že bez trestu to nebude, protože fakt je, že ho zabila.

Nechal bych to, až to vyřeší soud... Věřím, že snad spravedlivě, ale zkušenost se soudy je různá a mnohdy pravda a právo nevítězí...

1x

Převážná většina těchto nehod s úmrtím končí podmínkou. Při neporušení zákona ve smyslu alkohol, drogy, neprokázání úmyslu zabít a historicky čistém rejstříku je prostě nehoda neštěstí, které sice zaviněné, ale "k životu patří". Při projevení lítosti a snaze komunikovat tito lidé obdrží zákaz řízení, podmínečný trest. Odškodnění jde z povinného ručení.

Pozůstalí - rodina a příslušníci domácnosti - můžou požadovat "odškodné" každý z nich - původně 250tis na hlavu žadatele nyní určuje soud.

Poslední mně známá nehoda, kdy holka nechtěla ráno oškrábat led z čelního skla a srazila paní na přechodu: Podmínka 2 roky, úhrada cca. 1500.000,-Kč rodinným příslušníkům v občansko-právním sporu. Ale to bylo kvůli tomu "tankovému okénku". Jinak by asi platila jen pojišťovna...

0x

Je to průšvih a hrozně bude záležet na chování dotyčné neteře. Zda bude pokorná, projevovat účinnou lítost, nebude držkatá a bude dost slibovat, jak se polepší. Může dostat od podmínky až po kriminál cokoli.

Hlavne bude zalezet na tom, jak se to stalo a co z toho bude prokazatelne. Ze nekoho srazila jeste neznamena, ze je to jeji vina, i kdyz v tomhle state prevlada nazor ridic = vrah. Jedina rozumna rada je opravdu najit si urychlene schopneho pravnika.

0x

ČT před nějakou dobou vysílala dokument o vězních a byl tam kluk-borec co taky nějak dostal smyk či co a zabil nějakého dědu. Dostal tři roky v base, ale co si matně pamatuju nemusel to celé odsedět pustili ho dřív.

Ono je to opravdu různé. U nás ve městě holčina (taky 18 nebo 19, řidičák 2 měsíce?) srazila a zabila ženu cca 35 let, dvě malé děti. Srazila ji na zastávce, když nezvládla řízení poté, co v obci jela 90. Dostala podmínku a všem se vysmívala. Nevím už, jak přesně, ale pokoru v ní nikdo ani po nehodě nenašel *plac*jeden by se hanbou propadl, po zbytek života trpěl, a milá řidička velice sebevědomě po telefonu nabízí úrazové připojištění s krásnou sumičkou pro případ smrti následkem úrazu při dopravní nehodě...

Naufrago: bohužel, jsou i tací ... Snad ji to karma vrátí ...

U nás byl před časem případ, kdy jeli tři na Štědrý den z hospody napraní autem. Řidič nezvládl řízení, narazil do stromu a ti dva spolujezdci byli hned mrtví. Jeden 40 let svobodný, druhý 35 let, tři děti. Byla to tenkrát velká tragédie. Tomu řidiči vzali řidičák, odseděl si rok a teď už zase vesele jezdí v autě a furt je to "borec". Divný pocit pro mě.

0x
Pokud se neprokáže, že tříkolka byla v místě nejak od krajnice, kde se řidička nemohla dostatečně vyhnout, tak to ubere nějaký bodík na přímé zodpovědnosti dopr. Nehody. Jsou to kolikrát momenty. Sluníčko, déšť, protijedoucí vozidla atd. Tohle by ještě mohlo nějak zmírnit trest.

0x

Když jsem dělal autoškolu, instruktor nám hned na první hodině řekl, "když sedneš do auta, jsi jednou nohou v kriminále". Dá se to vyložit různě, ale pokud někdo někoho usmrtí při dopravní nehodě, nemůže se 100% spolehnout, že dostane jen podmínku. Pochopitelně záleží na mnoha okolnostech nehody, ve výsledku rozhoduje soud.

Tak nehodu může způsobit i chodec nebo cyklista, takže v podstatě se dáříct, že jakmile vylezeš z domu...

0x

Každopádně bych si našla dobrého právníka a dobrý právník může dosáhnout i toho, že psychickou újmu jsem utrpěla já. První krok, navštívím mediátora.

0x

A jak víte, jaká elektrická tříkolka to byla? já jsem se schválně podívala a zjistila jsem, že s těmito tříkolkami se nesmí jezdit po chodníku, protože to je považováno za motorové vozidlo. Nikdo neví místo, kde ho ta nezkušená řidička srazila. Tazatel sice píše, že na silnici 1 třídy, ale kudy všude takové silnice vedou? Já se v tom teda nevyznám, ale snad se nejedná o dálnici. Tam by asi opravdu neměla ta tříkolka co dělat, ale co kdyby to bylo někde ve městě, nebo vesnici a ten pán na tříkolce jednoduše jel správně? Tazatel píše, že nejela rychle, ale přesto to neubrzdila a nezvládla ani mírnou zatáčku.

Nejvíc mne překvapila odpověď od "liduš". Aby to to děvče obrátilo proti tomu mrtvému člověku a předstíralo, že to byla vlastně ona, která utrpěla újmu. *blee*

Nechte to na posouzení soudu. Ti budou znát všechny podrobnosti situace a já věřím, že snad rozhodnou správně a spravedlivě. Nejvíc jsem překvapená tím, že jako omluvitelný důvod smrtelné nehody je NEZKUŠENOST. Já jsem myslela, že řidičák se vydává jen lidem, kteří jezdit umí a své vozidlo ovládají. Proto se snad také dělají ty jízdy s instruktorem.

To je jako kdyby nezkušený pilot při svém prvním letu nezvládl své letadlo a přistál způsobem, při kterém by došlo k havárii, při které by zemřelo několik cestujících, ale on by to přežil. No a pak by se bránil tím, že byl ještě nezkušený, že to byl jeho první let. *sok*

0x
Nekdy mozna nez podminka bude horsi splacet ty vysouzene miliony. To neni nic moc do zacatku samostatneho zivota.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]