Nejste přihlášen/a.
Vydědit, resp. rozhodovat o dědictví může vždy jen jeden, tedy ten po kom se dědí. Takže se nezabývajte nesmysly. Neexistuje kolektivní vydědění
Pokud mé odpovědi nerozumíte, rád ji upřesním.
@thg: Používej selský rozum. Pokud vydědění projde dle zákona, příslušný podíl zdědí další dědici. Napsal jsem to velmi jednoduše, ve skutečnosti je situace daleko složitější. Jsou neopominutelní dědici, minimální dědický podíl atd.
Takže tvůj příspěvek pouze svědčí o tom, že o věci v podstatě nic nevíš.
@thg: Promiňte, nechtěl jsem se vás dotknout. Ovšem faktem zůstává, že tady se dozvíte spoustu rad, ale také spoustu blábolů. Jak se s tím vyrovnáte je už pak jen vaše věc.
Základ je podívat se do Občanského zákoníku (k dispozici na netu), najít si otázku dědictví a tam se dozvíte odpovědi na vaše otázky.
Každý z manželů se rozhodne sám za sebe. Jeden potomka vydědí (jsou-li k tomu důvody), druhý ne.
Otec a matka mají dohromady byt. Řekněme, že otec dítě vydědí.
Pokud zemře první matka, dostane část bytu otec a část dítě. Takže otec bude mít třeba 3/4 bytu a dítě 1/4. Pokud potom zemře otec, tak jeho 3/4 nedostane dítě, ale další dědicové.
Když zemře první otec, zdědí nejspíš jeho polovinu bytu matka, takže ona pak bude vlastníkem celého bytu, který po její smrti stejně dostane dítě (protože matka ho nevydědila).
Vzhledem k tomu, že závěť společná závěť by byla neplatná, může být nepominutelný dědic jedním z rodičů vyděděn a druhým ne, ovšem samotný institut vydědění není jednoduchý:
NOZ § 1646 (a dále až § 1649)
(1) Ze zákonných důvodů lze nepominutelného dědice vyděděním z jeho práva na povinný díl vyloučit, anebo jej v jeho právu zkrátit. Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který
a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,
b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,
c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo
d) vede trvale nezřízený život.
Lze se bránit žalobou - před soudem bude muset dotyčný prokázat, že nebyl naplněn důvod, pro který byl vyděděn. Pokud důvod uveden nebyl, prokazují případně další dědicové. Soud bude ovšem posuzovat nejen chování dědice, ale i chování zůstavitele, tedy zda právě ono nevedlo například k uvedenému nezájmu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.