Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vydedeni potomka

Od: iiuzztr odpovědí: 10 změna:
Jak se postupuje, nebo jak se resi to, kdyz jeden z manzelu potomka vydedit chce a druhy to odmita?

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Vydědit, resp. rozhodovat o dědictví může vždy jen jeden, tedy ten po kom se dědí. Takže se nezabývajte nesmysly. Neexistuje kolektivní vydědění*smich*

Pokud mé odpovědi nerozumíte, rád ji upřesním.

@thg: Používej selský rozum. Pokud vydědění projde dle zákona, příslušný podíl zdědí další dědici. Napsal jsem to velmi jednoduše, ve skutečnosti je situace daleko složitější. Jsou neopominutelní dědici, minimální dědický podíl atd.

Takže tvůj příspěvek pouze svědčí o tom, že o věci v podstatě nic nevíš.

thg
hodnocení

Ano nic o tom nevim a proto se zde ptam. Toto neni poradna? Pardon ze obtezuju... doufam ze se citite jako ten nejvetsi borec se tady povysovat nad ostatnima
kami*
Ona tahle otázka a právo obecně je trochu zvláštní.
Tady se řeší, že rodiče zemřou současně. To se nestává často. Takže, já to chápu tak, že když soudně otec vydědí syna, protože se ho pokusil dříve zabít, tak po jeho smrti vše zdědí matka a pak syn stejně po ní zdědí celý dům najednou. Nebo zemře matka, dělí se půl domu a tak čtvrtka domu je syna. Po otci pak dědí ti, popsaní v další skupině dědiců. Třeba matka otce, bratr.. Nebo pak stát.
Nebo tazatel je syn a otec mu vyhrožuje donucovací výchovnou metodou. Vezmeš si tuhle ženu a vydědím tě. To je jen výhružka, kterou soudce okamžitě smete ze stolu a rádci mohou načítat zákony a důvod vydědění neexistuje.
U soudu jsem zažila jiný případ, kdy soudce PRVNÍ větou smetl letité výhrůžky všech, jak nás připraví o majetek. To je pak praxe u soudu občas. Ten zohlední mnoho věcí, co se tu neřeší. Tím se ale situace třeba úplně hned otočí. Ale já jsem laik

@thg: Promiňte, nechtěl jsem se vás dotknout. Ovšem faktem zůstává, že tady se dozvíte spoustu rad, ale také spoustu blábolů. Jak se s tím vyrovnáte je už pak jen vaše věc.

Základ je podívat se do Občanského zákoníku (k dispozici na netu), najít si otázku dědictví a tam se dozvíte odpovědi na vaše otázky.

 

iz*
hodnocení

2x

Každý z manželů se rozhodne sám za sebe. Jeden potomka vydědí (jsou-li k tomu důvody), druhý ne.

thg
hodnocení

Manzele maji dohromady byt-nemovitost. A jednoho potomka. Nikdo vic neni. Otec tedy vydedi - tzn, ze zdedi pulku bytu po matce? A otcovu pulku zdedi kdo?
mak*

Otec a matka mají dohromady byt. Řekněme, že otec dítě vydědí.

Pokud zemře první matka, dostane část bytu otec a část dítě. Takže otec bude mít třeba 3/4 bytu a dítě 1/4. Pokud potom zemře otec, tak jeho 3/4 nedostane dítě, ale další dědicové.

Když zemře první otec, zdědí nejspíš jeho polovinu bytu matka, takže ona pak bude vlastníkem celého bytu, který po její smrti stejně dostane dítě (protože matka ho nevydědila).

 

mak*
hodnocení

2x

Tak ho prostě vydědí jeden. To, co je předmětem dědictví po něm, dítě nedostane, to co je po druhém z rodičů, to dostane.

Ještě připomínám, že k vydědění nestačí, že se rodič s dítětem nepohodl.

 

hodnocení

0x

Vzhledem k tomu, že závěť společná závěť by byla neplatná, může být nepominutelný dědic jedním z rodičů vyděděn a druhým ne, ovšem samotný institut vydědění není jednoduchý:

NOZ § 1646 (a dále až § 1649)

(1) Ze zákonných důvodů lze nepominutelného dědice vyděděním z jeho práva na povinný díl vyloučit, anebo jej v jeho právu zkrátit. Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který

a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,

b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,

c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo

d) vede trvale nezřízený život.

Lze se bránit žalobou - před soudem bude muset dotyčný prokázat, že nebyl naplněn důvod, pro který byl vyděděn. Pokud důvod uveden nebyl, prokazují případně další dědicové. Soud bude ovšem posuzovat nejen chování dědice, ale i chování zůstavitele, tedy zda právě ono nevedlo například k uvedenému nezájmu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]