Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Po smrti manžela milenka předložila závěť

Od: juditam odpovědí: 12 změna:

Dobrý den zemřel můj manžel se kterým jsem mám dvě dcery. K notáři se dostavila manželovo milenka která donesla závěť sepsanou notářem kde ji manžel odkazuje životní pojištění, veškeré účty, všechny zbraně,honitební pozemky, vše týkající se firmy i s jeřábem,( firmu jsem zakládala s manželem dokonce jsme na ni zastavovali majetek) Já jako pozůstalá s dětma mám prý pouze pozemek a rozestavěný barák starý 35 let ještě neskolaudovaný s dvěma stavebníma půjčkama.

Prosím mám nárok tuto závěť napadnout? Děkuji za odpověď Judita M.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jardaa*
hodnocení

4x

Jistě že můžete napadnout. Na to se nemusíte ptát. Přečtěte si o tom v OZ - Dědické právo. Kdo kolik má dostat, neopominutelní. Bez právníka si neškrknete.

 

jurajjuraj*
hodnocení

2x

radit se o takovy majetek na netu? to jako vazne? sel bych za pravnikem ktery se o tohle zajima a rozumi tomu

jenom k tomu zivotnimu pojisteni, nevim ale myslim ze je jedno co komu odkazuje protoze pojistovna pojede podle toho co ma ve smlouve

 

hodnocení

2x
avatar dabel
Muj nazor je takový že pokud vás vyloženě nevydědil tak to napadnout v klidu múžete a udělal bych to
Chce to dobrého advoláta a nebát se

 

iz*
hodnocení

2x

"Nárok napadnout závěť" neexistuje.

Můžete se pokusit závěť napadnout. Podle mne ale závěť pravděpodobně bude v pořádku (viz její sepsání notářem).

Manžel/ka není nepominutelný dědic, takže by mělo smysl závěť napadnout jen v případě, že manžel neodkázal odpovídající díl dětem.


doplněno 02.10.19 13:52:

Podle formulace otázky to vypadá, že by většinu majetku měla zdědit milenka. Ale je to otázka, nevíme, jak je co velké, jakou má která část hodnotu.

Jestli manžel dětem odkázal alespoň zákonný podíl, mohla by závěť být v pořádku. (Nezdá se mi pravděpodobné, že by notář sepsal "problematickou závěť".)

 

hodnocení

2x

Jako manželka máte nárok na polovinu ze SJM - teprve druhá polovina a případně výhradní majetek zesnulého spadá do dědictví, které se vás ovšem nemusí týkat, protže nejste nepominutelný dědic. Těmi jsou pouze děti, které dědí ze zákona:

NOZ § 1492

Pořízením pro případ smrti nelze zkrátit povinný díl nepominutelného dědice, který se práva na povinný díl nezřekl a nedošlo-li ani k vydědění. Pokud tomu pořízení pro případ smrti odporuje, náleží nepominutelnému dědici povinný díl.

§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

Rovněž doporučuji obrátit se na právníka specializovaného na dědické právo - hlavně u notáře prozatím nic nepodepisujte a požádejte o odročení řízení.

 

hodnocení

1x

Samozřejmě se dá spekulovat i o tom, zda je daná závěť opravu podepsaná manželem nebo zda to může být pokus o podvod ( i když je závěť sepsaná notářem). Myslím si, že byste měla dostat kopii závěti. Pak byste měla zkusit porovnat podpis na závěti s jiným podpisem manžela. Dle občanského zákoníku je možné rozporovat znění závěti na základě institutu nepominutelných dědiců.

Tady je odkaz na článek o tom

obcanskyzakonik.justice.c/...

Každopádně, jak už někdo napsal, je lepší zpochybnit závěť s pomocí právníka, který se specializuje na dědické řízení.

priklad1*

Pokud se někde neválí novější závěť, třeba doma sepsaná. Pak by ta starší, byť sepsaná u notáře, pozbyla platnost.

 

mak*
hodnocení

0x

Napadnout to můžete. V první řadě prověřit, zda závěť není padělaná a poté, zda Vy a děti dostanete to, na co máte nárok.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Přesně tak, manžel nemůže v závěti odkázat více než polovinu SJM. A pokud má dvě děti, takže čistě teoreticky milence zbyde max 1/3 z jeho podílu, pokud je nevydědil. Nic nepodepisujte a obraťte se na odborníka.
priklad1*

Předpoklad, že děti jsou zletilé. Do dědictví jde 1/2 majetku. Manželka nedostane nic. Děti by měly nárok každý na 1/6 Jenže jejich podíl lze omezit na 1/4 nároku, takže 1/24 což je celkem 1/12, no a do poloviny zbývá 5/12 které dostane milenka.

 

lipanek
hodnocení

0x

Píšete, že jste firmu zakládali společně s manželem.

Potom jste ale snad uvedena jako jeden ze spolumajitelů firmy? Váš díl je stále Váš.

Bylo by dobré, abyste se poradila, Vy se v tom neorientujete a případ bude složitý, vše zkontrolovat, jestli je všechno tak, jak má být, podle práva.

 

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]