Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
chtěl bych se zeptat jak to je v dědickém řízení.
Když jsou manželé(moje prarodiče z matčiny strany) a děda zemřel a moje matka je vdaná.
Když se matka vzdá svého podílu na dědictví, tak dědicem zůstává jen moje babička nebo je tam někdo další?
Děkuji za odpověď
Buď matka dědictví odmítne nebo se ho vzdá, což jsou dva rozdílné úkony:
NOZ
Odmítnutí dědictví § 1485 - § 1489
§ 1485 (až § 1489)
(1) Dědic má právo po smrti zůstavitele dědictví odmítnout; smluvní dědic však jen, pokud to není dědickou smlouvou vyloučeno. Odmítá-li dědictví nepominutelný dědic, může dědictví odmítnout s výhradou povinného dílu.
§ 1490 Vzdání se dědictví
(1) Dědic, který dědictví neodmítl, se jej může před soudem v řízení o dědictví vzdát ve prospěch druhého dědice; učiní-li tak nepominutelný dědic, vzdává se tím také práva na povinný díl s účinností i pro své potomky. Souhlasí-li i druhý dědic, použijí se obdobně ustanovení § 1714 až 1720; nesouhlasí-li však, k vzdání se dědictví se nepřihlíží.
Předpokládám, že není závěť (dědí se ze zákona) a nejsou další dědicové - pokud by se matka dědictví vzdala ve prospěch babičky, dědila by pouze ona. Kdyby ale dědictví odmítla, mohl byste dědit vy:
§ 1635 První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.