Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Alimenty záměrně prodlužované

Od: anna* odpovědí: 22 změna:

Dobrý den,

nevíme si rady. Manžel platí alimenty na syna (24 let), který stále záměrně prodlužuje studia. Nejdříve nastoupil na odbornou střední školu s maturitou, kde propadl v prvním pololetí. Poté začal studovat na jíné škole s maturitou, kde propadl rovněž v prvním ročníku. Nastoupil tedy v té samé škole na učební obor, ten dokončil. A znovu nastoupil na nástavbové studium s maturitou v téže škole. Letos maturoval a písemnou část studia neudělal. V září dělal opravnou část maturity.

Jsme v období, kdy čekáme, jak to dopadlo. Syn tvrdí, že studium ukončí a že již pracuje jako OSVČ, vydělává si peníze a již nechce pobírat alimenty. Ale my nemáme důvod mu věřit.

Jak postupovat? Pokud maturitu udělal (i písemnou část v opravném termínu), dodá nám ukončení studia, ale jakou máme jistotu, že nenastoupil do jiné školy, aby studium zase natáhnul dál?

Pokud neudělal, bude se čekat na další opravný termín a po dobu školního roku má syn statut studenta? Je třeba dále platit, i když trvrdí že je OSVČ? A kde se obrátit, abychom to zjistili?

Nebo nezbývá nic jiného, nežli zase platit do 26 let a může studium natahovat, jak se mu zlíbí?

Jsme bezradní. Děkuji Anna

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

figurek*
hodnocení

6x

já bych vás jen upozornil na velké úskalí ústní dohody.

Jestli je výživné stanovené soudně, pak jej musíte zastavit taky soudně. Jinak se může stát, že dle práva neplníte podmínku stanovenou soudem. A tady pozor. Ústní dohoda může skončit exekucí na plat, o které se váš manžel se o ní dozví až ve chvíli, kdy ve schránce najde obálku s modrým pruhem.

Radím : Použijte úřední postup a podejte návrh na ukončení placení výživného.

Před soudem se v takovém případě lhat nedá. Buďte si jistí, že ve chvíli kdy se soudce vašeho juniora zeptá na jeho měsíční příjem, už ho má ve složce.

 

hodnocení

2x

@jenda2 - Zákon neukládá povinnost vyživovatelů žádat o ukončení vyživovací povinnosti po dokončení soustavné přípravy na povolání.
Neukládá - ale je-li rozsudkem nějaká povinnost stanovena, bývá vhodné ji zrušit stejným způsobem. Zvláště jako v případě tazatelky, kdy druhé straně "nemáme důvod věřit".

@id - a zaplacené výživné NIKDO nevrátí
Mýlíte se. Jde o zletilého potomka a pokud bude výživné zrušeno, může otec vzniklý přeplatek na synovi požadovat zpět.

NOZ § 923

(2) Dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací. Nevrací se ani dávka výživného, která na takové dítě byla splněna na měsíc dopředu, ale dítě před uplynutím měsíce zemřelo.

id

Znáte někoho, kdo žádá o své vůli soud o ukončení vyživovací povinnosti? A pak opět podá žalobu na své dítě o navrácení výživného? Proč lidí cpete pořád na soud, když to není třeba.

Ukončtl placení a pokud dítě bude pokračovat ve studiu, je na něm, aby dalo otci vědět, doplatit se dá bez problému kdykoliv. Dítě má povinnost informovat platícího rodiče o prospěchu a délce studia.

mirekk

Pořád se to tu mele dokola, přitom je to tak jasné. Dítě skončí se studiem, konec placení alimentů. Jestli skončí na úřadu práce, nebo nastoupí do zaměstnání, je jeho věc. Ale už je schopno samo se živit. To vám potvrdí každý advokát, že tohle není soudem nutno řešit.

I soudy vám poděkují, že je neotravujete s takovými "blbinami". To by nic jiného nedělaly, jen řešily samé alimenty.

iz*

@id, Vy asi neznáte nikoho, kdo o své vůli (nebo po ústní dohodě s matkou dítěte) snížil platbu výživného (nebo je přestal platit úplně) a po nějaké mu na dlužné výživné přišla exekuce.

mirekk

Ano, znám dost praktických příkladů kolem placení alimentů. Já se nezastávám neplatičů. Alimenty stanovené soudem se musí platit. Taky nedoporučuji matkám nechat placení a výši alimentů jen na ústní dohodě s otcem, ale požádat soud o určení částky.

Ale tady je dotaz, kdy přestat platit alimety a jakým způsobem.

id

@iz - opravdu neznám nikoho, kdo u ukončeného studia a neobdžení potvrzení o dalším studiu přestal platit výživné, byl postižen exekucí. Nepleťte sem ústní dohodu nebo svévolné snížení výživného v době studia. Tento postup jsem kdysi řešila s právníkem a byl potvrzen soudkyní.

jenda2*

Jak jsem napsal jinde, občanský zákoník automaticky ruší vyživovací povinnost ze zákona v daných případech jako je dokončení soustavné přípravy na povolání a nepokračování na vyšší škole aj. Není pravda, že co soudem je stanoveno, to musí soud také zrušit. Tak zrovna v případě výživného to neplatí !

Už se pořád neopakujete, protože to není pravda. Je vydáno na desetitisíce vyživovacích povinností a soud nemůže tyto povinnosti pak zase rušit. To je naprostý nesmysl, který by soudy naprosto paralyzoval. Proto je to ze zákona, aby alespoň něco fungovalo samo. Víte?

 

iz*
hodnocení

1x

Dokud se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání, nejde o "záměrné prodlužování". Pochybuji, že si syn záměrně vybral školu, na kterou nestačil. Špatně odhadnout nebo přecenit v 15 letech své schopnosti > to se podle mne může stát.

Jestli syn odmaturoval, může klidně pokračovat na VOŠ nebo na VŠ (nastoupit může ještě teď na podzim) > a nepůjde o záměrné prodlužování studia. Je-li výživné stanoveno soudem, měl by se otec obrátit na soud a navrhnout ukončení platby výživného.

PS: Zajímalo by mne, v které škole se dá propadnout v 1. pololetí.

 

hodnocení

0x

Chápu to tak, že syn žije samostatně, ani s jedním z vás rodičů... Máte výživné stanoveno soudně nebo jste se se synem jenom domluvili? Jestli jste jen domluveni a syn vám tvrdí, že studium ukončil a že už dokonce pracuje jako OSVČ, tak věřte tomu, že to tak je a výživné dál neposílejte.

Pokud máte výživné stanoveno soudně, měli byste ideálně podat návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Soud by zkoumal, zda vyživovací povinnost stále trvá, a rozsudek o výživném zruší, pokud už syn pracuje a je schopen se sám živit.

Případně si sepište na kus papíru nějakou dohodu o ukončení vyživovací povinnosti k určitému datu a je to.

Moc to řešíte. Syn vám sám tvrdí, že studium ukončí a že už pracuje jako OSVČ, takže nejspíš nemá zájem vás žalovat a výživné vymáhat, tak to neřešte a už mu žádné peníze neposílejte - je to už velký kluk a určitě si poradí i bez vás.

 

anna*
hodnocení

Ano, výživné je stanoveno soudně. Asi bude nejlepší sepsat dohodu, jak radíte. A syn žije s matkou. Tvrdí stále, že se uživí sám.

Taky by bylo možné to řešit soudně a prověřit poměry, ale to se nám zdá moc příkré. Lepší bude dohoda. Děkuji. A.

 

jenda2*
hodnocení

0x

Vesměs nikdo nechodí k soudu a nežádá o ukončení platby výživného u dostudovaného dítěte. To by pak v praxi mohlo znamenat, že dítě by již chodilo do zaměstnání a než by třeba za půl roku proběhl soud, stále by se platilo výživné? Tak to asi těžko !

S naprostým klidným srdcem přestaňte platit výživné a pokud by jej syn stále vyžadoval, je na něm, jestli prokáže soustavnou přípravu . Pak by se případné výživné doplatilo. O věku 26 let není nikde v zákonech nic uvedeno. Po neúspěšném provedení zkoušky statut studenta nemá. Pak se on sám musí přihlásit na ÚP a nechat se zaevidovat. Přípravné období skončilo a že na školu neměl nezakládá nárok nechat se živit za svou hloupost.

Je pravda, že málo kdo podává návrh na ukončení výživného k soudu. Můžou si to dovolit ti, kteří mají s dětmi dobré vztahy a ví, že děti nebudou výživné vymáhat soudní cestou. Pokud by syn s rozsudkem přišel k exekutorovi, exekutor je povinen vymáhat výživné dle rozsudku a nebude jej zajímat, že syn už třeba dávno pracuje - on zde není od toho, aby si zjišťoval, zda vyživovací povinnost stále trvá nebo už skončila, od toho je tady soud. Proto pokud má autorka takový strach o placení výživného, je rozumné si to dořešit přes soud.

mirekk

Přesně tak. Soudem bych se už nezabýval. Požádal bych syna o potvrzení o ukončení studia.a následně přestal platit alimenty. A pokud se mu to nelíbí, ať on sám podá žalobu k soudu. Ale s tím ho soud i exekutor pošle někam ... Takže buďte klidní a konec alimentů.

iz*

@Mirekk,

jak potvrzení o ukončení studia na jedné škole dokládá, že je dítě schopno se samo živit? Co když bude ve studiu pokračovat > ještě pořád existuje možnost přijetí na další školu (VOŠ, VŠ) a SVČ může provozovat jako vedlejší.

Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá, dokud děti nejsou schopny se živit samy.

jenda2*

Výživné končí ukončením soustavné přípravy. Tedy nejpozději po prázdninách poslední ročník studia. Jestli bude chtít jít dál studovat ( což je naprosto směšné díky jeho studijním výsledkům), tak až by byl přijat. Což je ale naprostý nesmysl, protože několikrát propadl a na VŠ nemá. Přeskakování na jiný obor zase na střední škole není soustavná příprava. Tady se opakují stále stejné dotazy a už to bylo nesčetněkrát řešeno a existují i rozsudky soudu, které přesně toto řeší. Je to ze strany některých dětí prodlužování studentských let na úkor rodičů, což soud jasně zamítl jako nemorální chování. Dítě je schopno se samo živit tehdy, pokud dokončilo soustavnou přípravu a není zdravotně omezené. Dál nic. A že se dítěti nechce do práce rodiče nemusí zajímat.

 

hodnocení

0x

@anna - Je třeba dále platit, i když trvrdí že je OSVČ? A kde se obrátit, abychom to zjistili?
Zjišťovat nemusíte nic. Otec ať podá k příslušnému soudu návrh na zrušení výživného s tím, že syn mu oznámil "že již pracuje jako OSVČ, vydělává si peníze a již nechce pobírat alimenty", tedy je schopen se sám živit a proto žádá o vydání rozsudku, kterým se vyživovací povinnost ruší.

Nanejvýš se u soudu dozví, že chlapec dále studuje - i když i tam by se případně dalo argumentovat jeho neuspokojivými studijními výsledky. Ostatně pokud, jak uvádíte, řádně ukončil učební obor, dalo by se o neschopnosti sám se živit s úspěchem pochybovat - ale vždy bude záležet na předložených důkazech a úvaze soudu.

jenda2*

Nic k soudu nemusíte dávat. Dokončil školu? Dokončil. Tečka. Konec výživného a ať se sám stará. Zákon neukládá povinnost vyživovatelů žádat o ukončení vyživovací povinnosti po dokončení soustavné přípravy na povolání. To by soudy nedělaly nic jiného a rodiče by platily i po dobu, než by proběhl soud. Naprostý nesmysl. Škola uzavřela jeho ročník maturitou a že ji dělal opakovaně, prosím. Dál ale žádné potvrzení o studiu ze školy nedostane. Asi někomu dělá dobře zahlcovat soudy naprostými nesmysly... Žalobu by podal otec k soudu proč? S odůvodněním, že se syn sám živí a nechce žádné výživné a proto otec chce po soudu zrušit výživné, jehož povinnost skončila dokončením studia automaticky?. Tak to jedubabičko zase plácáš hovadiny. To už stačí.

 

 

id
hodnocení

0x

Fajn jsou rady jak z učebnice - obraťte se na soud a zatím plaťte ! Soud proběhne třeba za 10 měsíců (jako u sousedů) a zaplacené výživné NIKDO nevrátí. Za září zaplaťte a šmitec. Je jedno zda opravku udělal a nebo ne.

Praktické a jednoduché. Vyzvěte syna doporučeným dopisem k zaslání potvrzení o studiu pokud nadále bude vyžadovat výživné. Navíc je to jeho povinnost vás informovat o průběhu studia. Nic nemáte, nic nedodá, nic se neplatí.

 

hodnocení

0x
avatar jmlc
Pokud má IČO, je OSVČ a neni nutné ho vyživovat. Rzp.cz
doplněno 11.09.19 12:14:

@id - nechal bych to na soudu k posouzení... Rodič, který platí alimenty, by měl podat k soudu návrh na zrušení vyživovací povinnosti. Soud rozhodne, i když si my něco myslíme ...

id

I student může mít IĆO a pobírat výživné.

jenda2*

Pokud má aktivní ŽL a pracuje, tak žádné výživné není potřeba a ani se neplatí. Pak by to nebyl student ale bezohledná pijavice. A pokud takový student dokončil studium, žádný soud o zrušení vyživovací povinnosti a jako taková končí ze zákona. Což je pro někoho novinka ale je to stará věc.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]