Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nezabavitelná částka vs exekuce

Od: n1k4 odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,
prosím, chci Vás požádat o radu. Můj manžel má výživé strhávané exekucí. Nastoupil do nového zaměstnání, kde bude mít nižší mzdu ,kolem 12000Kč a výživné činí 3500Kč. Vím, že je nezabavitelná částka na něho ,na mě jako na manželku, jeho dítě ,které žije v naší domácnosti, ale co moje děti, které také žijí v naší domácnosti? Na moje děti bude mít také nezabavitelnou částku? děkuji za odpověď

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

malvinka*
hodnocení

0x

Zkuste pročíst

UVEDENÉ JE PLNĚ SOUČÁSTÍ PROGRAMOVÝCH VERZÍ ODE DNE 15.4.2009.
Pojmem exekuce jsou krom samotných exekucí míněny i srážky ze mzdy
- uložené nařízením výkonu rozhodnutí
- nebo sjednané jako dohody o srážkách ze mzdy na vydobytí pohledávek výživného
nebo na zákonné srážky.
Srážky se provádí obecně z čisté mzdy, kterou tvoří i odměny za pracovní pohotovost a odstupné. Jde o čistou mzdu za všechny pracovní vztahy zaměstnance = o čistou mzdu za rodné číslo.
Protože ale čistá mzda v Tabulce MS (sloupec "Č" v Nápočtu Kč) nepodchycuje veškeré praktické možnosti, byl do tabulky MS vložen nový sloupec s označením "X" (eXekuce), na jehož základě označené MS (znakem + či - ) vstupují do exekuce.
Za náplň sloupce "X" znaky (+) nebo (_) plně odpovídá uživatel, přestože byl tento sloupec prvotně vytvořen jako kopie sloupce "Č" - Čistá mzda.
Proto při pořizování nových MS musí uživatelé věnovat náležitou pozornost i vyplňování sloupce "X".
Výpočet exekucí aktivuje sám uživatel tím, že v konfiguraci I aktuálního měsíce (Mzdy / Pořizování dat / Konfigurace _ při otevřené úloze "Zaměstnanci a výpočet mezd") vyplní
Nezabavitelnou částku
- na osobu povinného 4.620,-
- na vyživovanou osobu 1.155,-
a Srážkový limit 6.930,-
Dále musí uživatel u zaměstnance s exekucí vyplnit v jeho Základních údajích (týká-li se ho to) "Počet vyživovaných osob", kdy na jednu vyživovanou osobu je vázána již uvedená částka 1.155,-.
Suma (+,-) mzdových složek vstupujících do exekuce (čistá mzda) se programově ponižuje o nezabavitelnou částku na osobu povinného (4620) a o nezabavitelnou částku na vyživované osoby (počet vyživovaných osob x 1155).
Takto ponížená čistá mzda se srovnává se Srážkovým limitem (6930). Výsledkem srovnání je pak Postižitelný příjem, který je tvořen
a) první třetinou z ponížené čisté mzdy, max. ale třetinou z částky srážkového limitu,
b) druhou třetinou z ponížené čisté mzdy, max. ale třetinou z částky srážkového limitu
a případně
c) nadlimitem, kterým je celá částka ponížené čisté mzdy, která přesahuje srážkový
limit.
1. Pořadí pohledávek
Všechny exekuce (včetně běžného výživného) se zadávají do trvalých mzdových složek, a to jen U HLAVNÍHO VZTAHU - na ten budete při zadání do chybného vztahu upozorněni programově. Za exekuce jsou považovány jen ty trvalé mzdové složky, které mají vyplněno "POŘADÍ", tj. pořadí pohledávek v jakém byly doručeny (nárokovány). Pohledávky se stejným dnem doručení mají stejné pořadí. Pořadím je dána zejména posloupnost úhrad pohledávek z první třetiny postižitelného příjmu a nadlimitu nevyužitého u druhé třetiny.
2. Druh pohledávek
Výpočet exekucí je krom pořadí dále závislý na "Druhu" pohledávky. Druhem je dána zejména posloupnost úhrad pohledávek z druhé třetinu postižitelného příjmu, ke které se přednostně přičítá nadlimit.
druh 0 = přednostní pohledávka - běžné výživné
druh 1 = přednostní pohledávka - ostatní
druh 2 = přednostní pohledávka - dlužné výživné
druh 3 = nepřednostní pohledávka
Jsou-li srážky ze mzdy prováděny k vydobytí několika pohledávek, uspokojí se všechny pohledávky z první třetiny ponížené čisté mzdy a nevyužitého nadlimitu u druhé třetiny, PODLE SVÉHO POŘADÍ, a to bez ohledu na to, zda jde o přednostní pohledávky (druh 0, 1 a 2) nebo o pohledávky nepřednostní (druh 3).
Z druhé třetiny ponížené čisté mzdy přednostně povýšené o nadlimit se uspokojí jen přednostní pohledávky (druh 0, 1 a 2). Nejprve se uspokojí, BEZ ZŘETELE NA POŘADÍ, pohledávky výživného (druh 0 a 2) a následně PODLE POŘADÍ ostatní přednostní pohledávky.
Nepostačí-li částka sražená z druhé třetiny a nadlimitu k uspokojení všech pohledávek výživného, uspokojí se nejprve běžné výživné všech oprávněných a pak teprve nedoplatky na dlužném výživném, a to podle poměru jejich běžných výživných. Dlužné výživné bez vazby na běžné výživné se uhradí následně, a to v poměru těchto samotných dlužných výživných.
Pokud srážka nepokryje ani běžné výživné všech oprávněných, rozdělí se mezi ně částka sražená z druhé třetiny a nadlimitu poměrově podle výše těchto samotných běžných výživných.
V nabídce Společné / Pořizování dat / Číselníky, si (po F4 a F7) pro druh pohledávek vytvořte číselník 613 s názvem "Druh exekuce _ pohledávky".
Do podtabulky pak doplňte obsah číselníku 613.
Položka Název položky
0 přednostní - BĚŽNÉ výživné
1 přednostní - OSTATNÍ
2 přednostní - DLUŽNÉ výživné
3 NEpřednostní
3. Klíč pohledávek
Klíčem se zadává vazba mezi běžným a dlužným výživným. Pokud má zaměstnanec ke konkrétnímu běžnému výživnému také dluh, musí toto běžné výživné označit klíčem (pro přehlednost doporučujeme malá písmena abecedy) a stejným klíčem pak musí označit i návazné dlužné výživné.
POZOR! K jednomu běžnému výživnému se nesmí zadat odpovídající dlužné výživné vícekrát. Tedy, několikateré dlužné výživné ke konkrétnímu běžnému výživnému musí být kumulací jednotlivých výkonů rozhodnutí.
Priorita exekucí - výsledné pořadí!
========================
A) pro druhou třetinu a následně nadlimit
1. Běžné výživné (druh 0). K POŘADÍ SE NEPŘIHLÍŽÍ. Nestačí-li prostředky, rozdělí se disponibilní částka (částka k dispozici) v poměru těchto samotných běžných výživných.
2. Dlužné výživné (druh 2) s vazbou přes klíč na běžné výživné. K POŘADÍ SE NEPŘIHLÍŽÍ. Nestačí-li prostředky, rozdělí se disponibilní částka v poměru navazujících běžných výživných.
3. Dlužné výživné (druh 2) bez vazby na běžné výživné. K POŘADÍ SE NEPŘIHLÍŽÍ. Nestačí-li prostředky, rozdělí se disponibilní částka v poměru těchto samotných dlužných výživných.
4. Ostatní přednostní pohledávky (druh 1), a to V ZADANÉM POŘADÍ. Při stejném pořadí, nestačí-li prostředky, rozdělí se disponibilní částka v poměru těchto samotných ostatních přednostních pohl.
B) pro první třetinu a zbylý nadlimit
5. Všechny pohledávky = přednostní dle bodu A) + nepřednostní (druh 3), a to V ZADANÉM POŘADÍ. Při stejném pořadí, nestačí-li prostředky, rozdělí se disponibilní částka poměrově.
Samotný výpočet exekucí!
===================
Předpokladem jejich řádného výpočtu je odpovídající zadání do trvalých mzdových složek. Trvalé MS se natahují programově do mezd při prvním výpočtu. Přitom se zohlední veškeré MS tvořící výpočet. Uvedené se týká i exekucí. Pokud se provádí další (následné) zásahy do výpočtu, tyto se automaticky NEPROJEVÍ u již vypočtených exekucí po novém výpočtu _ po F10.
K přepočtu všech trvalých MS a tím i již vypočtených exekucí, se zohledněním veškerých změn ve výpočtu, dojde pouze novou aktivací výpočtu trvalých MS, a to pomocí klávesy F11 (Zrušení výpočtu) a následně F10 (Výpočet).
Připomínáme, že uvedenou operací se ruší veškeré ruční změny provedené ve výpočtu u trvalých MS.
-

arecibo*

Hezké, ale v tom se nevyzná i vysokoškolák. Stačilo místo CTRL+C a CTRL+V udělal stručný výcuc:)

karina*

malvinko, omlouvám se, ale nejsem mzdová účetní. Přečetla jsem si to a nejsem z toho moudrá. Čili mám dotaz jako n1K4, také by mě to zajímalo:

Bude mít manžel tazatelky nezabavitelnou částku na její vlastní děti , které mají jiného otce? Karina

 

hodnocení

0x

Nezabavitelná částka je pouze na osoby, které váš manžel povinen vyživovat. Podle zákona o rodině mají RODIČE vyživovací povinnost vůči SVÝM DĚTEM (resp. nejenom vlastním, ale i osvojeným, adoptovaným... prostě soudně určeným) a manželé vzájemně mezi sebou. V zákoně není stanovená vyživovací povinnost mezi manželi a dětmi druhého z manželů.

Takže na vaše děti by váš manžel nezabavitelnou částku dostat neměl, jenom na jeho děti.

doplněno 06.03.10 12:03:

Jinak tady je k této problematice text od ing. Klímové, která mimo jiné mzdovou problematiku přednáší ve vzdělávacích agenturách:

linde-nakladatelstvi.cz/...

 

karina*
hodnocení

0x

n1k4 tady jsem dohledala na těhle webovkách dobré vysvětlení. Tedy to chápu tak, že na vaše vlastní děti, které mají jiného otce nežli vašeho současného manžela ,váš současný manžel žádnou nezabavitelnou částku mít nebude.Přijde mě to i logické.

ceskenoviny.cz/...

Jednoduché příklady:

1) Proti zaměstnanci žijícímu s manželkou a jedním dítětem, který má čistý příjem 10.000 Kč, byl nařízen výkon rozhodnutí (exekuce) pro dlužné výživné, a to ve prospěch druhého dítěte z předchozího manželství. Nezabavitelná částka, která nemůže být postižena, činí 5148,66 Kč (dříve by činila 4620 Kč) na osobu povinného. Na dítě a manželku se započte dvakrát nezabavitelná částka 1287,16 Kč (dříve by to bylo dvakrát 1155 Kč); (na oprávněné dítě se nic započítávat nebude). Povinnému tedy nesmějí být sraženy 7722,98 čili po zaokrouhlení 7723 Kč (dříve by šlo o 6930 Kč).

Výpočet nezabavitelného minima

Nezabavitelnou částku na povinného stanovíme jako 2/3 součtu částky životního minima jednotlivce, tedy částky 3126 Kč, která nebyla ani pro rok 2010 valorizována, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50.000 do 99.999 obyvatel, a to bez ohledu na to, v jaké obci skutečně povinný zaměstnanec žije, tedy částky 4597 Kč (dosud šlo o částku 3804 Kč), čili jako 2/3 z částky 7723 Kč (dosud šlo o 2/3 z částky 6930 Kč). Nezabavitelná částka na povinného činí 5148,66 Kč. (Dosud činila nezabavitelná částka na povinného 4620 Kč.)

Nezabavitelnou částku na vyživovanou osobu stanovíme obdobně, a to jako 1/4 z nezabavitelné částky na povinného 5148,66 Kč, činí tedy 1287,16 Kč. (Dosud činila nezabavitelná částka na vyživovanou osobu 1155 Kč.)

 

hodnocení

0x

Měl jsem zhruba 11 000 čistýho a po exekuci mi nechávali asi tak 7 500...*plac*

doplněno 06.03.10 13:55:

Ale neměl jsem žádnou viživovací povinost...*frajer*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]