Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bytové vypořádání po rozvodu

Od: lucyla* odpovědí: 22 změna:

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně majetkového vypořádání. Pokud po rozvodu zůstanou nezletilé děti u mne a já nebudu chtít opustit byt, protože po jeho prodeji bych za tu částku nesehnala vyhovující byt pro 3 osoby a pokud bych ani finančně nezvládla platit vysoký měsíční nájem, v případě prodeje bytu, jak se to v takové situaci řeší? Je i jiná možnost než muset vyplatit manžela? Samozřejmě v případě, že by manželovi bylo jedno jak na tom finančně budu.

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x

Je to samozřejmě o dohodě, ale jedno mu to může být pouze do té míry, kdy se z hodného stane blbým, zde je ta hranice velmi tenká. Není co řešit, vyrovnání je od slova vyrovnat. Nebo jste se chtěla zeptat jak oškubat?

lucyla*
hodnocení

Já ho nechci oškubat, naopak, on na tom bude líp než já, mu bude stačit garsonka, on by měl i na vysoký nájem. Obě děti jsou již v pubertě, takže nároky na prostor i finance jsou logicky vyšší, já si nebudu moct dovolit platit vyšší nájem a už vůbec ne koupit odpovídající byt.

vilik*
Od toho snad máte na děti výživné.
lucyla*
hodnocení

Výživné je snad primárně určeno pro děti, ne?

vilik*
Vsak píšete, že s dětmi budete mít vyšší náklady na bydlení, takže ty náklady jsou na koho?

 

skeptic
hodnocení

0x

Bohužel vám neporadím, ale chci vám poděkovat za váš dotaz a připomínku, jak jsem mohl dopadnout, kdyby...Především ale děkuji Bohu za můj plytký životní styl. *pivo*

lucyla*
hodnocení

Netuším, co se Vám přihodilo, ale ono hodně záleží na konkrétním případu. Určitě by se mělo přihlédnout i k potřebám dětí, nejen na výživné. Všeobecně jinak platí, že ten, kterému zůstanou děti to bude mít složitější, bude se denně starat o víc osob, bude mít víc starostí a poviností, ten druhý bude mít na starosti jen sebe. Takže kdo bude potřebovat víc peněz a prostoru? To je snad jasné.

vilik*
Tak ještě jednou, proč by bývalý manžel měl odejít s igelitkou, když má nárok na půl majetku?
To, jak bude bydlet a kde na to vezme, je jeho věc.
Stejně tak ho nezajímá, kde vy budete bydlet a kde na to vezmete. Vlastně zajímá, ale jen do výše stanoveného výživného na děti.
Udělejte to jako on, prodejte byt, rozdělte mezi sebou napůl, vaši půlku si uložte a za pár let, až děti vyrostou, si taky kupte garsonku.
Do té doby si plaťte i s pomocí výživného nájem.
lucyla*
hodnocení

Za to, jak se chová ke mně a k dětem bych mu nedala ani tu igelitku...

vilik*
Skeptic, mám z tazatelky ten samý pocit.

 

hodnocení

0x
avatar dabel
Pokud bude manžel na vyplacení z bytu trvat a vy v něm budete chtít zústat měl by dostat polovinu tržní ceny bytu
Jina situace nastane pokud se ho rozhodnete prodat a prodáte ho třeba za niší než tržní cenu pak mu nemusíte vyplatit tržní cenu nýbrž dostane jen pulku z toho za kolik ste to prodali
To za předpokladu že ste oba vlastníci bytu

 

lipanek
hodnocení

0x

Nemylte se, malé byty jsou velmi žádané a jejich cena vyletěla hodně vysoko, tedy pán ńa tom nemusí být až tak dobře.

Pokud byste nezvládala platit nájem, tak byste mohla žádat o dávky-doplatky na bydlení.

Další možnost je najít si bydlení odpovídající Vašim příjmům. Ttedy menší byt, v jiné lokalitě, která není až tak žádaná, nebo byt v horší kvalitě.

Nebo jednu místnost v nynějším bytě můžete pronajímat.

Po prodeji bytu si s pánem rozdělíte sumu. A pokud nový majitel na Vás nebude pospíchat, abyste se odstěhovala, tak na nájem budete mít z té Vaší půlky, z Vašeho zaměstnání a z alimentů. Z toho bych strach neměla.

Doplnila jste, že budete mít s dětmi více práce. Tatínek dětí je nebude mít na víkendy, prázdniny a podobně? Nebo nejeví zájem?


doplněno 03.09.19 14:03:

Nevím, jestli zatím nespekulujete, ale píšete, že ,,pokud,,.

Také je možné, že děti připadnou tatínkovi, nebo budete mít střídavou péči.

Včera jsem se zrovna dozvěděla zajímavé řešení. Děti zůstávají v původním bytě, zatímco si otec i matka pořídili svoje malé bydlení a u dětí se po týdnu střídají. tedy děti nejsou vůbec zatěžovány stěhováním. To se mi zdá velice rozumné a fandím tomu, aby se takové řešení objevovalo čím dál tím více.

lucyla*
hodnocení

Pravda, zatím spekuluji, ale chci být připravena na vše. Výhradní péče otce nehrozí, ani by to samy děti nechtěly, to vím jistě a dle toho, jak muž tráví víkendy, tak taky vím, že by si je bral jen jak by se to hodilo jemu, aby mu nepřekážely v jeho koníčcích, už teď jim dává před nimi přednost.

To červeně označené řešení, pokud na něj jsou finance je podle mne také optimální. V současnosti propagovaná střídavá péče je podle mne pro děti zatěžující- např každý týden se stěhovat do jiného prostředí není zrovna ideální prostředí pro vývoj a růst dítěte. Tato "střídavá" péče je více zatěžující pro rodiče, ale děti / a o ty by především mělo jít/ tímto nejsou nijak výrazně zatěžovány.

 

iz*
hodnocení

0x

@Lucyla, název je sice "výživné", ale slouží i k ošacení, bydlení, zájmovým kroužkům, ...

 

hodnocení

0x

Předpokládám, že byt je v SJM a o jeho vypořádání se nedohodnete. Pak by jeden z vás musel podat žalobu podle

NOZ § 768

(1) Zaniklo-li manželství rozvodem, a manželé měli k domu nebo bytu, v němž se nacházela jejich rodinná domácnost, stejné, nebo společné právo, a nedohodnou-li se, kdo bude v domě nebo bytě dále bydlet, zruší soud na návrh jednoho z nich podle okolností případu dosavadní právo toho z rozvedených manželů, na kterém lze spravedlivě žádat, aby dům nebo byt opustil, a popřípadě zároveň rozhodne o způsobu náhrady za ztrátu práva; přitom přihlédne zejména k tomu, kterému z rozvedených manželů byla svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali, jakož i ke stanovisku pronajímatele, půjčitele nebo jiné osoby v obdobném postavení.

(2) Rozvedený manžel, který má dům nebo byt opustit, má právo tam bydlet, dokud mu druhý manžel nezajistí náhradní bydlení, ledaže mu v řízení podle odstavce 1 náhrada nebyla přiznána; v tomto případě má právo v domě nebo bytě bydlet nejdéle jeden rok. Byla-li mu však svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali za trvání manželství, nebo o dítě nezaopatřené, které s ním žije, může soud na návrh tohoto manžela založit v jeho prospěch právo bydlení; ustanovení § 767 odst. 2 platí obdobně.

ovšem nemůžete počítat s tím, že by vám byt zůstal "zadarmo" - viz "rozhodne o způsobu náhrady za ztrátu práva".

 

hodnocení

0x
avatar stir
Buď ho vyplatite nebo on vyplatí vás. Třetí možnost je byt prodat a peníze rozdělit. Předpokládám, že je to byt v sjm. Rozhodně nedoporučuju podávat žalobu na rozdělení sjm.
lucyla*
03.09.19 23:44
hodnocení

Proč ne?

 

iz*

@Lucyla > Jestli nechcete zbytečně přijít o peníze ("nacpat advokátovi/soudu"), je rozumnější se s manželem dohodnout.

Odhad nemovitosti, odměna advokatum, soudní poplatek... Klidně statisíce.

Proč ne? Finanční stránka soudních tahanic byla zmíněna. Připomenu ještě stránku obyčejně lidskou. Když už spolu nemůžete žít, nedopusťte, abyste se rozhádali natolik, že byste spolu nemohli ani hovořit a v budoucnu nedokázali společně řešit milé i nemilé záležitosti společných dětí. Ty nepříjemné Vám nepřeji, ale přijdou. Mezi ty milé patří promoce, svatba, předávání si vnoučat. Už se zde na poradně objevily dotazy ohledně přítomnosti rozvedených rodičů na svatbách, narozeninách atd. Věřte, že bude chtít a muset s bývalým partnerem často komunikovat. Nepokažte si to hned na začátku.

 

mak*
hodnocení

0x

Obávám se, že není ničí povinnost Vám zajistit bydlení. Pokud nechcete byt opustit, budete muset manžela vyplatit, případně mu za jeho polovinu platit nájem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]