Nejste přihlášen/a.
JAký je rozdíl mezi zdravotním záchranářem a lékařem?
Slyšel jsem,že se jedná o 2 různě kvalifikované lidi.
V jakých případech je k pacientovi vyslán jen zachranář či jen lékař či oba dva?
Lékař je na rozdíl od záchranáře vždy MUDr. Záchranář musí mí záchranářskou kvalifikaci, která obvykle je splněna absolvováním záchranářského kursu. Mohou k tomu být vyžadovány ještě některé speciální dovednosti.
K pacientovi se vysílá vždy záchranář, na základě posouzení dispečera pak i lékař.
Omlouvám se za "neznalosti", ale znám několik záchranářů, kteří nemají VOŠ v oboru (střední vzdělání je patrně nezbytné), mají záchranářský kurs a normálně fungují.
Tohle jsou požadavky pražské ZZS, ale jinde se to lišit nebude:
Zdravotnický záchranář
VŠ/VŠ – bak./VOŠ, odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře nebo VŠ/VŠ-bak./VOŠ vzdělání, odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry – specializovanou způsobilost v oboru sestra pro intenzivní péči a praxi ve výjezdové skupině ZZS nejméně v rozsahu alespoň poloviny týdenní pracovní doby po dobu 5 let v posledních 6 letech (dle zákona č. 96/2004 Sb., § 18, odst. 2) nebo certifikovaný kurz "Ošetřovatelská péče o pacienta v přednemocniční neodkladné péči a operační řízení přednemocniční neodkladné péče", u absolventů oboru zdravotnický záchranář po roce 2018 roční praxi na urgentním příjmu nebo na jednotce intenzivní péče.
Řidičské oprávnění skup C1 a praxe v řízení výhodou, v případě přijetí do pracovního poměru nutnost doplnění ŘP sk. C1 do jednoho roku od nástupu, znalost místopisu Prahy, komunikační schopnosti a schopnost týmové práce, přesnost, pečlivost, spolehlivost.
Lékař/ka RLP
VŠ (LF), specializovanou způsobilost v oboru urgentní medicína a medicína katastrof nebo v základním oboru (ARO, praktické lékařství pro dospělé, interní lékařství, chirurgie, pediatrie). Praxe na ZZS vítána!
Požadavky na další související profese zde zzshmp.cz/...
Přehlédla jsem druhou otázku - doplňuji k rozdílům mezi výjezdy:
Rychlá zdravotnická pomoc
Výjezdová skupina RZP disponuje sanitami s možností transportu imobilního pacienta, tzv. "velkou sanitkou"s plným vybavením k ošetření širokého spektra všech běžných zdravotních příhod a úrazů – od těžkého poranění přes náhlé srdeční zástavy až například k překotnému porodu. Ve vybavení těchto vozidel je přístroj pro monitoraci EKG s defibrilátorem, přístroj pro umělou plicní ventilaci, komplexní lékárna pro léčbu kritických stavů, kyslíkové láhve, obvazový a infúzní materiál. Posádky RZP zajišťují cca 80% výzev s lehčími případy.
Tým RZP tvoří zdravotnický záchranář (absolvent specializovaného pomaturitního studia vyšší odborné nebo vysoké školy) a řidič vozidla ZZS (absolvent 600 hodinového Akreditovaného kvalifikačního kurzu Řidič vozidla ZZS).
Rychlá lékařská pomoc
Lékař přijíždí na místo události v osobním voze se zdravotnickou zástavbou a se skupinou RZP se setkává u pacienta. Tento systém se nazývá "rendez-vous"; lze ho označit za jeden z největších pokroků v poskytování přednemocniční neodkladné péče.
Zkracuje dojezdový čas k pacientovi na nejnižší možnou míru (osobní auto je v permanentně zacpaných ulicích Prahy rychlejší než "velká sanitka") a zároveň dovoluje lépe rozvrhnout práci lékaře: ten v ideálním případě na místě zásahu provede všechny zákroky a lékařské výkony potřebné k odvrácení život a zdraví ohrožujícího stavu; stabilizovaného pacienta už do nemocnice v lehčích případech transportuje výjezdová skupina RZP, zatímco lékař je uvolněn a může vyjet k dalšímu případu. Výjezdovými skupinami RLP je realizováno pouze cca 20% nejzávažnějších případů ohrožení zdraví a života.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.